Content

Porady ekspertów

Rośliny, Rośliny oleiste, Z kraju

Rzepak ozimy, a samosiewy zbóż

Data2015-12-28 Ilość wyświetleń3875 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Plantacja rzepaku zachwaszczona samosiewami zbóż
Plantacja rzepaku zachwaszczona samosiewami zbóż

Szkodliwość samosiewów dla młodych roślin rzepaku

Z uwagi na to, że rzepak na pola przychodzi zazwyczaj po zbożach, na plantacjach mamy problem z ich samosiewami. Niewielka ilość samosiewów zbóż nie stanowi poważnego zagrożenia dla młodych roślin rzepaku. Niemniej jednak znaczne ich ilości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza w przypadku, gdy po długiej ciepłej jesieni, bezśnieżnej zimie, nadchodzą mrozy. Taka sytuacja sprawia, że rzepak ma ograniczone szanse na dobre przezimowanie.

Dlaczego samosiewy osłabiają rzepak?

Samosiewy zbóż na plantacjach rzepaku rozwijają się znacznie szybciej niż małe siewki rzepaku. W konsekwencji wygrywają walkę o wodę, światło i składniki pokarmowe. W miarę wzrostu, „rzepak pnie się w górę” chcąc uzyskać dostęp do światła, wynosząc do góry szyjkę korzeniową. Tym samym obniżeniu ulega zimotrwałość rzepaku, co przekłada się na efekt końcowy, czyli plon. Zagrożeniem dla rzepaku są zarówno samosiewy zbóż ozimych jak również jarych. Te ostatnie mogą wymarznąć podczas srogiej zimy, przy czym strat jakie wyrządzą już jesienią, roślina uprawna nie jest w stanie nadrobić.
Ponadto plantacja rzepaku zachwaszczona samosiewami zbóż stanowi źródło zakażeń dla następczych upraw zbożowych, nie zostaje zapewniona przerwa fitosanitarna.

Efektywność zwalczania samosiewów zbóż w rzepaku… bywa zawodna

O czym można było się przekonać w bieżącym sezonie. Skuteczna eliminacja chwastów na wielu plantacjach, była niemożliwa do wykonania, wpłynęły na to warunki pogodowe. W konsekwencji wiele plantacji jest zachwaszczonych.

Wiosenne zwalczanie chwastów jest utrudnione

Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku jest znacznie ograniczone. Po pierwsze wiosna bywa kapryśna i często warunki pogodowe uniemożliwiają terminowe przeprowadzenie zabiegu. Po drugie wiosną samosiewy (zwłaszcza w przypadku ciepłej jesieni i zimy) są na tyle wyrośnięte, że konieczne będzie użycie zwiększonej dawki preparatu, poza tym możliwość chemicznej ochrony jest mocno ograniczona. Po trzecie wiosenny zabieg herbicydowy, możemy przeprowadzić jedynie do fazy wybijania rzepaku w pędy. Inaczej musimy się liczyć z możliwością uszkodzenia chemicznego rzepaku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5498/corn-5654288-1280_nmedium.jpg

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Niemce
poniedziałek, 29 Listopad 2021
3°C
1°C
min
6°C
max
0