Content
Porady ekspertów
Rośliny, Rośliny oleiste, Z kraju
Rzepak ozimy, a samosiewy zbóż


do ulubionych
z ulubionych

Szkodliwość samosiewów dla młodych roślin rzepaku
Z uwagi na to, że rzepak na pola przychodzi zazwyczaj po zbożach, na plantacjach mamy problem z ich samosiewami. Niewielka ilość samosiewów zbóż nie stanowi poważnego zagrożenia dla młodych roślin rzepaku. Niemniej jednak znaczne ich ilości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza w przypadku, gdy po długiej ciepłej jesieni, bezśnieżnej zimie, nadchodzą mrozy. Taka sytuacja sprawia, że rzepak ma ograniczone szanse na dobre przezimowanie.
Dlaczego samosiewy osłabiają rzepak?
Samosiewy zbóż na plantacjach rzepaku rozwijają się znacznie szybciej niż małe siewki rzepaku. W konsekwencji wygrywają walkę o wodę, światło i składniki pokarmowe. W miarę wzrostu, „rzepak pnie się w górę” chcąc uzyskać dostęp do światła, wynosząc do góry szyjkę korzeniową. Tym samym obniżeniu ulega zimotrwałość rzepaku, co przekłada się na efekt końcowy, czyli plon. Zagrożeniem dla rzepaku są zarówno samosiewy zbóż ozimych jak również jarych. Te ostatnie mogą wymarznąć podczas srogiej zimy, przy czym strat jakie wyrządzą już jesienią, roślina uprawna nie jest w stanie nadrobić.
Ponadto plantacja rzepaku zachwaszczona samosiewami zbóż stanowi źródło zakażeń dla następczych upraw zbożowych, nie zostaje zapewniona przerwa fitosanitarna.
Efektywność zwalczania samosiewów zbóż w rzepaku… bywa zawodna
O czym można było się przekonać w bieżącym sezonie. Skuteczna eliminacja chwastów na wielu plantacjach, była niemożliwa do wykonania, wpłynęły na to warunki pogodowe. W konsekwencji wiele plantacji jest zachwaszczonych.
Wiosenne zwalczanie chwastów jest utrudnione
Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku jest znacznie ograniczone. Po pierwsze wiosna bywa kapryśna i często warunki pogodowe uniemożliwiają terminowe przeprowadzenie zabiegu. Po drugie wiosną samosiewy (zwłaszcza w przypadku ciepłej jesieni i zimy) są na tyle wyrośnięte, że konieczne będzie użycie zwiększonej dawki preparatu, poza tym możliwość chemicznej ochrony jest mocno ograniczona. Po trzecie wiosenny zabieg herbicydowy, możemy przeprowadzić jedynie do fazy wybijania rzepaku w pędy. Inaczej musimy się liczyć z możliwością uszkodzenia chemicznego rzepaku.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie
Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Redukcja produkcji ryżu na świecie
Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cena żyta na stabilnym poziomie
W dniach od 15 do 21 lutego br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie pszenica konsumpcyjna straciła na wartości, a żyto konsumpcyjne podrożało.

min
max