Content

Porady ekspertów

Rośliny, Informacje

Siew pszenicy jarej

Data2021-02-28 Ilość wyświetleń375 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Siew stanowi jeden z ważniejszych elementów produkcji pszenicy jarej, na który składa się jakość materiału siewnego oraz termin siewu i ilość wysiewu. Prawidłowy siew warunkuje uzyskanie wysokiego plonu, wpływając na budowę łanu, liczbę kłosów na jednostce powierzchni oraz liczbę ziaren. Warunkuje on również występowanie chorób i szkodników w uprawie pszenicy jarej.

Pszenica jara wymaga bardzo wczesnego terminu siewu, przy którym plonuje najwyżej i najwierniej. Roślina ta odznacza się dużą odpornością na wiosenne przymrozki. Im później jest wysiana, tym ma krótszą fazę rozwoju wegetatywnego i słabo rozwinięta wchodzi w okres rozwoju generatywnego. Wczesny siew pszenicy skutkuje lepszym rozkrzewieniem produktywnym, a dodatkowo umożliwia krzewienie rośliny w korzystniejszych warunkach, co wpływa na większą liczbę kłosków w kłosie oraz wytworzenie dłuższego kłosa. Warunkuje również lepszy rozwój systemu korzeniowego roślin, co stwarza lepsze warunki do przetrwania suszy panującej w okresie późnowiosennym oraz wpływa na efektywniejsze wykorzystanie nawozów mineralnych, a także uodparnia rośliny na porażenie przez choroby grzybowe.

Pszenica zasiana późno charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu oraz przyspieszonym rozwojem, co wiąże się z ograniczoną liczbą kłosów na jednostce powierzchni oraz często gorszym rozwojem kłosa (mniejsza liczba kłosków w kłosie), a także ograniczoną płodnością i plonowaniem. Późny siew może również skutkować większym wypadaniem roślin oraz wpływa na zmniejszenie masy 1000 ziaren.

Gęstość siewu reguluje pokrój roślin oraz wpływa na prześwietlenie łanu, rozwój chorób, a także kształtuje wszystkie komponenty plonu, w tym obsadę kłosów na jednostce powierzchni. Ilość wysiewu powinna być dostosowana do wymagań odmiany oraz warunków siedliskowo-agrotechnicznych. Zwiększenie ilości wysiewu zalecane jest na glebach słabszych oraz przy siewach opóźnionych. Przyjmuje się, że w przypadku kompleksu żytniego bardzo dobrego gęstość siewu może wynosić nawet do 600 ziarniaków na 1 m2.
 
Niskie sumy opadów w maju i w początkowym okresie czerwca wpływają na ograniczenie liczby produktywnych pędów bocznych, co wiąże się z obniżeniem plonowania rośliny. Wówczas wyższe plony pszenicy jarej możliwe są przy siewach gęstszych.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5217/cornfield-3432596-1280_nmedium.jpg

Większość cen zbóż w skupie zyskuje na wartości

W dniach od 10 do 16 maja br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Kielce
sobota, 24 Lipiec 2021
21°C
17°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.