Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju, Informacje
Smak ziemniaka


do ulubionych
z ulubionych

Konsumenci wykazują zróżnicowane preferencje w stosunku do produktów ziemniaczanych. W ocenie smakowitości, definiowanej jako zespół wrażeń smakowo-zapachowych odczuwanych podczas konsumpcji ziemniaków, kluczową rolę pełni skład chemiczny bulw. Obecność glikoalkaloidów w małych ilościach (<100 mg/kg) korzystnie wpływa na odczucia smakowe, ale po przekroczeniu 140 mg/kg nadaje ziemniakom gorzki smak, podobnie jak i związki fenolowe.
Skrobia – składnik bezsmakowy, wchodząc w reakcje ze związkami nadającymi smak i aromat ziemniakom oraz wpływając na teksturę gotowanych bulw oddziałuje na odbierane przez nas wrażenia smakowo – zapachowe. Ziemniaki o niewielkiej zawartości skrobi (wodniste) charakteryzują się na ogół mniej atrakcyjnym smakiem niż odmiany zawierające więcej skrobi, tj. bardziej mączyste. Popiół w dużej ilości nadaje ziemniakom mocny i cierpki smak, a w małej — mdły. Zawarte w bulwach cukry (glukoza, fruktoza i sacharoza) przyczyniają się do powstania słodkiego smaku, a razem z solami potasowymi i z produktami hydrolizy RNA odczuwane są w postaci smaku umami. Związki, które nadają ziemniakom aromat powstają przede wszystkim w trakcie ich krojenia i podgrzewania – w wyniki degradacji lipidów, cukrów i metioniny oraz w reakcji Maillarda.
Ziemniaki powinny być pozbawione smaków i zapachów obcych – pochodzących z środków ochrony stosowanych w uprawie albo z niewłaściwego przechowywania.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Konsumpcja borówki w Rosji wzrasta o 83%
Według danych, spożycie borówki amerykańskiej na mieszkańca Rosji wzrosło o 82,8% w latach 2017-2019, z 26,7 gramów do 48,8 gramów rocznie. W ujęciu wartościowym w 2019 roku średnia roczna konsumpcja borówek na osobę wzrosła dwukrotnie w porównaniu z 2017 rokiem.

min
max