Content

Porady ekspertów

Rośliny

Soja lubi ciepło

Data2020-04-19 Ilość wyświetleń525 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nierównomierne wschody spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Nierównomierne wschody spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Soja należy do rodziny bobowatych, a jedną z jej zalet jest zdolność do współżycia z korzeniowymi bakteriami brodawkowatymi Bradyrhizobium japonicum, które wiążą azot atmosferyczny z powietrza.

Soja cechuje się wysokimi wymaganiami termicznymi. W uprawie tej rośliny wyróżniamy dwa okresy krytyczne, pierwszy przypada na czas od wysiewu nasion do pełni wschodów, temperatura powietrza powinna wtedy wynosić co najmniej 10°C, a gleby na głębokości siewu minimum 8 - 10°C. Drugi krytyczny okres wiąże się z porą kwitnienia. Wtedy to temperatura powietrza powinna mieścić się w granicach od 20 - 30°C. Jest to o tyle istotne, gdyż rośliny mogą zawiązać mniej strąków, co przełoży się na niższy plon nasion. W związku z powyższym optymalny termin siewu przypada na ostatnią dekadę kwietnia i pierwszą dekadę maja.

Soję powinniśmy uprawiać na glebach żyznych, łatwo nagrzewających się, przewiewnych i niezaskorupiających się. Soja nie lubi gleb kwaśnych, a optymalny odczyn wynosi od pH 6,0 do 7,0. Ze względu na jej zdolność do wiązania azotu atmosferycznego, wymaga ona niewielkich dawek startowych azotu, które wynoszą od 20 do 40 kg N/ha na stanowiskach ubogich. Do zasilenia azotem można stosować saletrę amonową, saletrzak lub RSM. Na glebach o średniej zasobności trzeba wysiać około 40-50 kg P2O5/ha i 60-80 kg K2O/ha, np. POLIFOSKA® 5 lub POLIFOSKA® 6. Przed siewem nasiona należy zaszczepić nitraginą.
 
Soja jest bardzo dobrym przedplonem, korzystnie oddziałuje na strukturę gleby oraz wzbogaca ją w darmowy azot. Przy wyborze odmiany do uprawy w naszym kraju oprócz wielkości plonu i wartości użytkowej nasion, koniecznie należy kierować się długością okresu wegetacji, aby zbiór nasion był możliwy w optymalnym terminie.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wzrost globalnych dostaw ryżu

Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Rośliny

Globalny handel ryżem

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4965/oats-421043-1280_nmedium.jpg

Owies tańszy o 5%

W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Działdowo
sobota, 27 Luty 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.