Content
Porady ekspertów
Rośliny
Soja lubi ciepło


do ulubionych
z ulubionych

Soja należy do rodziny bobowatych, a jedną z jej zalet jest zdolność do współżycia z korzeniowymi bakteriami brodawkowatymi Bradyrhizobium japonicum, które wiążą azot atmosferyczny z powietrza.
Soja cechuje się wysokimi wymaganiami termicznymi. W uprawie tej rośliny wyróżniamy dwa okresy krytyczne, pierwszy przypada na czas od wysiewu nasion do pełni wschodów, temperatura powietrza powinna wtedy wynosić co najmniej 10°C, a gleby na głębokości siewu minimum 8 - 10°C. Drugi krytyczny okres wiąże się z porą kwitnienia. Wtedy to temperatura powietrza powinna mieścić się w granicach od 20 - 30°C. Jest to o tyle istotne, gdyż rośliny mogą zawiązać mniej strąków, co przełoży się na niższy plon nasion. W związku z powyższym optymalny termin siewu przypada na ostatnią dekadę kwietnia i pierwszą dekadę maja.
Soję powinniśmy uprawiać na glebach żyznych, łatwo nagrzewających się, przewiewnych i niezaskorupiających się. Soja nie lubi gleb kwaśnych, a optymalny odczyn wynosi od pH 6,0 do 7,0. Ze względu na jej zdolność do wiązania azotu atmosferycznego, wymaga ona niewielkich dawek startowych azotu, które wynoszą od 20 do 40 kg N/ha na stanowiskach ubogich. Do zasilenia azotem można stosować saletrę amonową, saletrzak lub RSM. Na glebach o średniej zasobności trzeba wysiać około 40-50 kg P2O5/ha i 60-80 kg K2O/ha, np. POLIFOSKA® 5 lub POLIFOSKA® 6. Przed siewem nasiona należy zaszczepić nitraginą.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

min
max