Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju, Zboża
Spoczynek zimowy – czy rośliny są do tego przygotowane?


do ulubionych
z ulubionych
Po bardzo trudnej jesieni, przed nami okres zimowego spoczynku. Czy rośliny są do niego odpowiednio przygotowane?
Od czego zależy odpowiednie przygotowanie roślin do zimy?
Uzależnione jest w dużym stopniu od jesiennego zahartowania roślin (czyli od ilości nagromadzonych cukrów i stopnia uwodnienia komórek).
Warunkami sprzyjającymi hartowaniu roślin jest:
- słoneczna, bezdeszczowa pogoda w okresie jesieni trwająca przez okres około 3-4 tygodni,
- stopniowo zmniejszająca się temperatura powietrza z 4-6°C, do 0°C, następnie temperatury stopniowo obniżają się...
Zahartowane oziminy znoszą wysokie ujemne temperatury, zachowując odpowiednio zdolność regeneracji.

Ważna faza rozwojowa
W momencie spadku temperatury poniżej zera, rośliny powinny znajdować się w odpowiedniej fazie rozwojowej, tj. jęczmień ozimy i żyto ozime powinny być w pełni rozkrzewione, pszenica ozima może zimować lekko rozkrzewiona (3 – 4 pędy/roślinę), rzepak ozimy – powinien wykształcić około 10 liści, mieć szyjkę korzeniową o średnicy minimum 1 cm, a pęd ze stożkiem wzrostu powinien osiągnąć maksymalnie 3 cm.
Niestety tegoroczne warunki pogodowe panujące w trakcie jesieni nie sprzyjały hartowaniu roślin. Ponadto w wyniku intensywnych opadów, wiele plantacji zbóż zostało zasianych ze znacznym opóźnieniem, co uniemożliwiło roślinom uzyskanie optymalnej fazy rozwojowej.
Czy pomimo tak niesprzyjającej dla wzrostu i rozwoju roślin, a także wykonywania prac polowych pogody, rośliny dobrze przezimują? Na to pytanie niestety nie potrafimy odpowiedzieć, ponieważ uzależnione będzie to od temperatur powietrza oraz występowania okrywy śnieżnej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Światowa produkcja bawełny niższa
Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 113,3 mln bel, o 7 procent mniej niż w zeszłym sezonie.

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Szacunki większych zbiorów ryżu na świecie
Globalna prognoza na sezon 2020/2021 zakłada nieco większe dostawy, wyższą konsumpcję, prawie niezmieniony handel i zmniejszone zapasy.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Większość cen zbóż rośnie
W dniach od 21 do 28 marca bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny a zwyżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza – pszenica paszowa. Za to ceny kukurydzy były na niezmiennym poziomie.

min
max