Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy

Środowiskowe czynniki wpływające na efektywność nawożenia dolistnego

Data2015-06-21 Ilość wyświetleń2221 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Reakcja roślin na nawożenie dolistne zależy nie tylko od gatunku i odmiany, ale również od fazy fenologicznej rośliny, stanu fizjologicznego i środowiska, w którym rośliny rosną. Zrozumienie tych zależności jest kluczem do optymalizacji skuteczności i powtarzalności działania nawozów dolistnych.

Środowisko wpływa również na skuteczność nawozów dolistnych poprzez bezpośredni wpływ na właściwości fizyko-chemiczne oprysku na powierzchni liści oraz poprzez wpływ na procesy biologiczne w roślinie. Światło, temperatura i wilgotność w czasie aplikacji nalistnej wpływają na stan metaboliczny roślin i dlatego mogą mieć bezpośredni wpływ na proces absorpcji przez powierzchnię liścia oraz na pobranie do wewnętrznych przestrzeni liścia.

Światło. Oddziałuje ono na zmiany fizyczne i chemiczne kutykuli oraz bierze udział w gospodarce energetycznej roślin wpływając na ich aktywność w procesie pobierania. Grubość kutykuli i ilości wosków oraz rozwój drugorzędowych struktur woskowych u różnych gatunków roślin jest lepsze w przypadku ich uprawy przy wyższym natężeniu światła. Najczęściej obserwuje się dodatnie relacje między natężeniem światła i zdolnością pobierania mocznika i potasu przez liście kukurydzy. W wielu badaniach otrzymano lepsze pobranie wapnia przez liście jabłoni i grusz na świetle niż w ciemności. Natomiast pobieranie żelaza w formie chelatów lepiej zachodzi w ciemności.
Temperatura może wpływać na wchłanianie dolistne z uwagi na jej wpływ na szybkość wysychania aplikowanego roztworu, właściwości fizyko-chemiczne roztworu oraz na metabolizm roślin, pobieranie jonów i asymilację. Zwiększone wysychania kropelek roztworu, zmniejsza wchłanianie. Niektóre badania wskazują, że wyższe temperatury liści zmniejszają równomierność pokrycia liści woskiem co może zwiększać mozliwośc pobrania składników pokarmowych. Temperatura ma również bezpośredni wpływ na tempo rozwoju liści, i tym samym wpływa na pobieranie składników.

Wilgotność. Podobnie jak w światło i temperatura, wilgotność również może mieć wpływ na wiele procesów, które ostatecznie wpływają na szybkość pobierania dolistnego nawozu. Wpływ wilgotności na wchłanianie składników pokarmowych przez liście jest przede wszystkim związany z szybkością wysychania kropelek podczas rozpylania na powierzchni rośliny oraz ich trwałości, gdy są już osadzane na powierzchni rośliny. Wysoka wilgotność sprzyja absorpcji, ponieważ opóźnia szybkie wysychanie, które może doprowadzić do krystalizacji substancji na powierzchni liścia. Dodatkowo wysoka wilgotność powietrza powoduje nabrzmienie błony kutykularnej co sprzyja absorpcji związków hydrofilowych i rozpuszczaniu soli. Sole przy odpowiedniej wilgotności pozostają roztworami co umożliwia wnikanie jonów do wnętrza liści. Wilgotność po absorpcji składników może mieć również wpływ na przemieszczanie składników pokarmowych w roślinie. Skuteczność wnikania jonów może być zwiększona przez zastosowanie adiuwantów o właściwościach higroskopijnych.

Ostatecznie, decyzja o zastosowaniu nawozów dolistnych wymaga uwzględnienia każdego z powyższych czynników w połączeniu z potencjalnymi kosztami. Nawożenie dolistne nabiera znaczenia w sytuacji gdy typ gleby, system prowadzenia uprawy oraz środowisko uniemożliwiają doglebową aplikację składników. Niestety w praktyce nawozy dolistne często są stosowane przy założeniu, że taki sposób nawożenia przewyższa zastosowanie doglebowe. Rolnicy często stosują nawozy dolistne, gdy nie są one wymagane lub gdy warunki wykluczają możliwość ich stosowania. Aby poprawić efektywność tego sposobu aplikacji jest nie tylko wybór odpowiednich preparatów dolistnych i metod aplikacji, ale także opracowanie metod przewidywania, czy i kiedy będą najlepiej pobierane przez roślin.

(Autor: dr hab. Wojciech Stępień)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Prognoza produkcji bawełny w USA i na świecie

Amerykańska produkcja bawełny została zmniejszona o 300 tys. bel do 19,8 mln bel.

Rośliny

Światowy handel bawełną najwyższy od 7 lat

Prognozuje się, że globalny handel bawełną wyniesie 43,6 mln bel w sezonie 2019/2020, czyli o 5 procent powyżej sezonu 2018/2019, a najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Wzrost światowej produkcji bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 121,6 mln bel, a więc to więcej o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany zwiększeniem się powierzchni zbiorów, którą szacuje się na 34,6 mln ha.

Rośliny

Wzrost światowych zbiorów ryżu

Zbiory ryżu na świecie w bieżącym sezonie zwiększyły o 3,4 mln ton do 499,6 mln ton, z czego 3 mln ton to wzrost produkcji indyjskiej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4330/sowing-1032668-1280_nmedium.jpg

Niższa cena pszenicy konsumpcyjnej i jęczmienia paszowego

W dniach od 24 lutego do 1 marca 2020 roku zaobserwowano wzrost cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena pszenicy konsumpcyjnej jęczmienia paszowego spadła.

Zboża
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Grajewo
niedziela, 29 Marzec 2020
3°C
-2°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.