Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy

Środowiskowe czynniki wpływające na efektywność nawożenia dolistnego

Data2015-06-21 Ilość wyświetleń3067 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Reakcja roślin na nawożenie dolistne zależy nie tylko od gatunku i odmiany, ale również od fazy fenologicznej rośliny, stanu fizjologicznego i środowiska, w którym rośliny rosną. Zrozumienie tych zależności jest kluczem do optymalizacji skuteczności i powtarzalności działania nawozów dolistnych.

Środowisko wpływa również na skuteczność nawozów dolistnych poprzez bezpośredni wpływ na właściwości fizyko-chemiczne oprysku na powierzchni liści oraz poprzez wpływ na procesy biologiczne w roślinie. Światło, temperatura i wilgotność w czasie aplikacji nalistnej wpływają na stan metaboliczny roślin i dlatego mogą mieć bezpośredni wpływ na proces absorpcji przez powierzchnię liścia oraz na pobranie do wewnętrznych przestrzeni liścia.

Światło. Oddziałuje ono na zmiany fizyczne i chemiczne kutykuli oraz bierze udział w gospodarce energetycznej roślin wpływając na ich aktywność w procesie pobierania. Grubość kutykuli i ilości wosków oraz rozwój drugorzędowych struktur woskowych u różnych gatunków roślin jest lepsze w przypadku ich uprawy przy wyższym natężeniu światła. Najczęściej obserwuje się dodatnie relacje między natężeniem światła i zdolnością pobierania mocznika i potasu przez liście kukurydzy. W wielu badaniach otrzymano lepsze pobranie wapnia przez liście jabłoni i grusz na świetle niż w ciemności. Natomiast pobieranie żelaza w formie chelatów lepiej zachodzi w ciemności.
Temperatura może wpływać na wchłanianie dolistne z uwagi na jej wpływ na szybkość wysychania aplikowanego roztworu, właściwości fizyko-chemiczne roztworu oraz na metabolizm roślin, pobieranie jonów i asymilację. Zwiększone wysychania kropelek roztworu, zmniejsza wchłanianie. Niektóre badania wskazują, że wyższe temperatury liści zmniejszają równomierność pokrycia liści woskiem co może zwiększać mozliwośc pobrania składników pokarmowych. Temperatura ma również bezpośredni wpływ na tempo rozwoju liści, i tym samym wpływa na pobieranie składników.

Wilgotność. Podobnie jak w światło i temperatura, wilgotność również może mieć wpływ na wiele procesów, które ostatecznie wpływają na szybkość pobierania dolistnego nawozu. Wpływ wilgotności na wchłanianie składników pokarmowych przez liście jest przede wszystkim związany z szybkością wysychania kropelek podczas rozpylania na powierzchni rośliny oraz ich trwałości, gdy są już osadzane na powierzchni rośliny. Wysoka wilgotność sprzyja absorpcji, ponieważ opóźnia szybkie wysychanie, które może doprowadzić do krystalizacji substancji na powierzchni liścia. Dodatkowo wysoka wilgotność powietrza powoduje nabrzmienie błony kutykularnej co sprzyja absorpcji związków hydrofilowych i rozpuszczaniu soli. Sole przy odpowiedniej wilgotności pozostają roztworami co umożliwia wnikanie jonów do wnętrza liści. Wilgotność po absorpcji składników może mieć również wpływ na przemieszczanie składników pokarmowych w roślinie. Skuteczność wnikania jonów może być zwiększona przez zastosowanie adiuwantów o właściwościach higroskopijnych.

Ostatecznie, decyzja o zastosowaniu nawozów dolistnych wymaga uwzględnienia każdego z powyższych czynników w połączeniu z potencjalnymi kosztami. Nawożenie dolistne nabiera znaczenia w sytuacji gdy typ gleby, system prowadzenia uprawy oraz środowisko uniemożliwiają doglebową aplikację składników. Niestety w praktyce nawozy dolistne często są stosowane przy założeniu, że taki sposób nawożenia przewyższa zastosowanie doglebowe. Rolnicy często stosują nawozy dolistne, gdy nie są one wymagane lub gdy warunki wykluczają możliwość ich stosowania. Aby poprawić efektywność tego sposobu aplikacji jest nie tylko wybór odpowiednich preparatów dolistnych i metod aplikacji, ale także opracowanie metod przewidywania, czy i kiedy będą najlepiej pobierane przez roślin.

(Autor: dr hab. Wojciech Stępień)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie

Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Redukcja produkcji ryżu na świecie

Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Rośliny

Maleją zapasy bawełny

Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5126/apple-blossom-4168964-1280_nmedium.jpg

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II połowie 2020 roku

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2020 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne lub dobre jak na tą porę roku.

Z kraju
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Milówka
czwartek, 22 Kwiecień 2021
3°C
-2°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.