Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Stan roli a skuteczność herbicydów doglebowych

Data2015-09-14 Ilość wyświetleń2344 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Herbicydy doglebowe należą do bardzo skutecznych środków chwastobójczych. Stosuje się je zazwyczaj przed wschodami roślin uprawnych i w zależności od rodzaju substancji biologicznie czynnej przedsiewnie lub bezpośrednio po siewie rośliny uprawnej (zazwyczaj do trzech dni po siewie). Herbicydy z tej grupy należą do preparatów systemicznych, czyli zaburzających procesy fizjologiczne rośliny. Preparaty te wnikają do kiełków, korzeni lub części podliścieniowej siewek niszcząc chwasty bardzo wcześnie - w fazie kiełkowania lub bezpośrednio po wschodach. Niektóre substancje aktywne hamują proces kiełkowania nasion chwastów. Stosując herbicydy doglebowe unikamy bezpośredniego kontaktu rośliny uprawnej z preparatem.

Na skuteczność działania herbicydów doglebowych, oprócz odpowiednio dobranej substancji aktywnej, techniki aplikacji, warunków pogodowych, znaczący wpływ mają rodzaj gleby, jej właściwości oraz wilgotność.

W ustaleniu prawidłowej dawki herbicydów doglebowych należy wziąć pod uwagę właściwości sorpcyjne gleby, ponieważ organiczny i mineralny kompleks sorpcyjny ma zdolność wiązania substancji aktywnych. Z tego względu należy pamiętać, że na glebach żyznych, próchnicznych, o wysokiej aktywności biologicznej należy stosować wyższe dawki herbicydów doglebowych (z podanego zakresu przez producenta), ponieważ znacznie mniejsza ilość substancji aktywnej jest dostępna dla chwastów.

Herbicydy doglebowe pobierane są przez rośliny z roztworu glebowego. Zalecane jest, aby zabieg opryskiwania przeprowadzić na glebę wilgotną, nawet po niewielkim deszczu, w której kapilary wypełnione będą roztworem glebowym. Tylko wtedy bowiem herbicyd, będzie mógł przeniknąć do roztworu i chwasty będą mogły go pobrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5486/strawberry-6648685-1280_nmedium.jpg

Zbiory hiszpańskich truskawek

Sektor owoców miękkich w hiszpańskiej prowincji Huelva, zdecydowanie najpotężniejszej w Europie, zakończył kampanię, która odnotowała wzrost produkcji o 8% i przyniosła większe dochody niż w burzliwym poprzednim roku.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Szudziałowo
sobota, 23 Październik 2021
6°C
4°C
min
8°C
max
0