Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawożenie, Z kraju

Stosując herbicydy zwiększamy jakość ziarna

Data2016-06-23 Ilość wyświetleń2023 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zachwaszczenie przytulią w pszenicy, w której nie zastosowano herbicydu (fot. U. Sienkiewicz-Cholewa).
Zachwaszczenie przytulią w pszenicy, w której nie zastosowano herbicydu (fot. U. Sienkiewicz-Cholewa).

W produkcji zbóż konsumpcyjnych jednym z priorytetów powinno być uzyskanie ziarna o dobrej wartości technologicznej oraz bezpiecznego dla konsumenta. O wartości technologicznej ziarna, czyli jego przydatności dla przetwórstwa decydują następujące wskaźniki:

  • zawartość białka i glutenu,
  • liczba opadania,
  • wskaźnik sedymentacji,
  • gęstość w stanie zsypnym,
  • wyrównanie.

Skupowane ziarno powinno być pozbawione różnego rodzaju zanieczyszczeń organicznych (m.in. nasiona uszkodzone i porośnięte, nasiona obcych gatunków np. chwastów, martwe owady) oraz chemicznych (mikotoksyny, metale ciężkie, pozostałości pestycydów). Surowiec nie spełniający wymaganych norm skupowany jest po niższej cenie lub może być nawet całkowicie zdyskwalifikowany.

Znaczącą rolę w kształtowaniu jakości ziarna pełni ochrona plantacji przed chwastami, co jest zadaniem dość łatwym biorąc pod uwagę szeroką ofertę herbicydów oraz pod warunkiem bezwzględnego stosowania się do zaleceń producenta odnośnie aplikacji środka. Wpływ herbicydów na jakość ziarna można uznać za pośredni, ponieważ eliminując chwasty z plantacji, stwarzają korzystne warunki dla wzrostu zbóż.

 
Chwasty są w stanie pobrać kilka razy więcej składników pokarmowych niż roślina uprawna.
 


Przyczyniają się również do ograniczenia intensywności fotosyntezy. Ziarno zebrane z zachwaszczonego łanu jest na ogół drobne i mało wyrównane. Dodatkowo, fragmenty części nadziemnych chwastów oraz ich nasiona zanieczyszczają ziarno, co obniża jego cenę przy skupie. Obecność chwastów w uprawach zbóż pogarsza zdrowotność ziarna.

Duża wilgotność powietrza w silnie zachwaszczonym łanie sprzyja porażeniu ziarna przez mikroorganizmy chorobotwórcze (głównie grzyby z rodzaju Fusarium), a te z kolei produkują szkodliwe dla zdrowia mikotoksyny. Wzrost zawartości niektórych mikotoksyn można zaobserwować również w czasie przechowywania ziarna zanieczyszczonego fragmentami łodyg i liści oraz nasionami chwastów.

Właściwie przeprowadzona ochrona herbicydowa zbóż przyczynia się do poprawy wartości technologicznej ziarna. W rezultacie obserwuje się wzrost zawartości białka, glutenu i wskaźnika sedymentacji. Ponadto, ziarno zebrane z plantacji na których stosowano herbicydy jest bardziej dorodne i wyrównane. Herbicydy poprawiają również zdrowotność ziarna ograniczając jego porażenie chorobami. Istnieją jednak nieliczne przypadki negatywnego wpływu herbicydów na jakość ziarna i obserwuje się je u odmian wrażliwych na zastosowany herbicyd. Wieloletnie badania nie wykazały jednak, aby ewentualne zmiany były powodem dyskwalifikacji ziarna jako surowca dla przetwórstwa, a obserwowane pogorszenie wartości niektórych parametrów występowało sporadycznie.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że fitotoksyczne działanie herbicydu na zboża może być skorelowane ze zdrowotnością nasion, ponieważ w takim przypadku następuje osłabienie kondycji roślin, przez co są bardziej podatne na porażenie grzybami chorobotwórczymi. Chemiczna ochrona upraw przed chwastami niesie ze sobą ryzyko występowania pozostałości substancji biologicznie czynnych herbicydów w ziarnie. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ w wieloletnich badaniach nie zanotowano przekroczeń wartości ustalonych w normach. W większości przypadków ogół ziarno było wolne od tych związków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5233/strawberries-629180-1280_nmedium.jpg

Zbiory truskawek w Europie opóźniły się z powodu mroźnej wiosny

Sezon zbiorów truskawek w większości krajów europejskich rozpoczął się później niż zwykle z powodu niezwykle mroźnej wiosny.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Łuków
sobota, 24 Lipiec 2021
21°C
16°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.