Content
Porady ekspertów
Rośliny, Zboża, Z kraju
Susza - ogranicza rozwój roślin


do ulubionych
z ulubionych

W bieżącym sezonie na Opolszczyźnie, a także niestety w wielu rejonach kraju, występują poważne niedobory wody w glebie. Przedłużająca się susza powoduje duże zagrożenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Sytuacja stresująca, nie tylko rośliny
Wysokie temperatury powietrza i wciąż utrzymująca się susza, powodują stres roślin. Wszyscy zastanawiamy się, czy nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego sezonu… Wody w glebie brakuje, a jej deficyt z dnia na dzień, pogłębia się. Praktycznie nie można mówić o żadnych zapasach wody w glebie, gdyż nie zostały one uzupełnione po zeszłorocznym sezonie
Stan upraw na Opolszczyźnie
W chwili obecnej sytuacja na polach jest niezadawalająca. W tych rejonach, gdzie opadów było bardzo mało (mam tu na myśli przelotne opady, ponieważ dłuższych okresów z deszczem nie odnotowano), susza staje się coraz bardziej odczuwalna. Podobnie jest w rejonach w których występują słabsze gleby.
W uprawach zbóż ozimych widać „przesuszenia roślin”, rośliny są „szarawe” i matowe, dolne liście zasychają, górne w czasie upałów zwijają się. Brak wody w okresie strzelania w źdźbło oraz koszenia powoduje szybsze starzenie się liścia flagowego, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby ziaren w kłosie. Zboża jare, którym już w okresie krzewienia brakowało wody, mają mniejszy system korzeniowy, a także wykształcają mniejszą ilości źdźbeł kłosonośnych.
Niedobór wody w glebie ogranicza także wzrost i rozwój buraków cukrowych, kukurydzy, a także roślin bobowatych (strączkowych).
Susza - utrudnione warunki pobierania składników pokarmowych
W warunkach braku wody w glebie, pobranie składników pokarmowych dostarczonych roślinom w nawozach mineralnych jest mało efektywne. Nawozy nie zostały odpowiednio szybko rozpuszczone, a składniki pokarmowe nie przemieszczają się do strefy korzeniowej.
Ponadto utrudnione są prace agrotechniczne związane np. z odchwaszczaniem plantacji buraków cukrowych czy kukurydzy.
Obserwowane skutki działania suszy glebowej są już praktycznie nieodwracalne. Trzeba tylko mieć nadzieję, że opady nadejdą, a wraz z nimi poprawi się sytuacja na polach, zwłaszcza w uprawach jarych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie
Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Szacunki większych zbiorów ryżu na świecie
Globalna prognoza na sezon 2020/2021 zakłada nieco większe dostawy, wyższą konsumpcję, prawie niezmieniony handel i zmniejszone zapasy.

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wyższa cena kukurydzy
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły kukurydzę, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

min
max