Content
Porady ekspertów
Rośliny, Rośliny oleiste
Szkodniki wciąż zagrażają plantacjom rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

Tegoroczna aura sprzyja rozwojowi szkodników rzepaku. Zwiększona aktywność agrofagów na plantacjach związana jest również z wysiewem niezaprawionych przeciwko szkodnikom nasion. Sytuacja ta stwarza ogromne zagrożenie dla upraw i wiąże się z koniecznością zabiegów nalistnych.
Jesienne szkodniki rzepaku
W trakcie tegorocznej jesieni na plantacjach rzepaku ozimego występują m.in.:
- Gnatarz rzepakowiec
- Pchełki ziemne
- Pchełka rzepakowa
- Chowacz galasówek
- Śmietka kapuściana
Progi ekonomicznej szkodliwości
- Gnatarz rzepakowiec - wrzesień i październik (BBCH 11-19) - 1 larwa na 1 roślinie,
- Pchełki ziemne - po wschodach (BBCH 10-15) - 1 chrząszcz na 1 mb rzędu,
- Pchełka rzepakowa - wrzesień - październik (BBCH 12-19) - 3 chrząszcze na 1 mb rzędu,
- Chowacz galasówek - wrzesień - październik (BBCH 15-19) - 2-3 chrząszcze w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni,
- Śmietka kapuściana - wrzesień - listopad (BBCH 15-19) - 1 śmietka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni
Niechemiczne metody zwalczania
Staranna agrotechnika, właściwy płodozmian (czyli rzepak i inne kapustowate nie częściej niż raz na 4 lata na tym samym polu), izolacja przestrzenna od innych roślin kapustowatych, siew nasion w terminie agrotechnicznym to niezbędne elementy jakie powinny być zachowane przy uprawie rzepaku.
Ograniczone możliwości walki chemicznej
W chwili obecnej jedyną substancją czynną jaka została dopuszczona do stosowania jesienią w rzepaku jest deltametryna, związek z grupy pyretroidów (najskuteczniej działa w temperaturze poniżej 20°C), którą zgodnie z obowiązującymi zaleceniami można stosować w ograniczaniu występowania pchełek i gnatarza rzepakowca. Taki stan rzeczy stwarza duży problem z żerującymi na plantacjach szkodnikami i tak naprawdę możliwościami producenta rolnego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

min
max