Content
Porady ekspertów
Rośliny, Zboża
Szkodniki zagrażają młodym roślinom kukurydzy!


do ulubionych
z ulubionych

W początkowym okresie wegetacji kukurydzy, młode rośliny są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia powodowane przez szkodniki. Największe zagrożenie stwarzają: drutowce, ploniarka zbożówka i ploniarka gnijka oraz śmietka kiełkówka. Uszkodzenia roślin powodowane w tym czasie wpływają na wysokość i jakość uzyskiwanych plonów.
Średnie straty w plonach ziarna powodowane przez ploniarkę zbożówkę wynoszą około 10%. Natomiast masowy pojaw drutowców lub śmietki kiełkówki we wczesnych fazach rozwoju kukurydzy może być przyczyną uszkodzenia całych plantacji.
Optymalna agrotechnika to klucz do sukcesu
W uprawie kukurydzy bardzo ważny jest płodozmian. Pozwala on zmniejszyć liczebność oraz szkodliwość owadów. Ogranicza występowanie larw stonki kukurydzianej, które jako jedne z pierwszych atakują nowo założone plantacje kukurydzy oraz zmniejsza liczebność omacnicy prosowianki.
Stworzenie roślinom odpowiednich warunków rozwoju poprzez staranne przygotowanie gleby pod siew (uproszczenia w technologii uprawy wpływają na wzrost zagrożeń), optymalne nawożenie, dość wczesny siew w glebę dostatecznie ogrzaną i terminowe wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala ograniczać straty w uprawie kukurydzy.
W przypadku gdy niechemiczne metody ograniczania liczebności szkodników są niewystarczające, konieczne jest użycie chemiczne środków ochrony roślin.
Wysiew kwalifikowanego, zaprawionego ziarna siewnego jest najskuteczniejszym, najłatwiejszym do wykonania i jednocześnie najtańszym sposobem zwalczania szkodników, występujących zaraz po siewie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Europejskie zbiory cytrusów wzrosną o 7,5%
Oczekuje się, że w sezonie 2020/2021 zbiory cytrusów w Unii Europejskiej wzrosną o 7,5% do 11,4 mln ton.

min
max