Content

Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Terminowy siew ozimin

Data2015-08-16 Ilość wyświetleń2776 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jednym z warunków dobrego przezimowania roślin jest terminowy siew ozimin.
Jednym z warunków dobrego przezimowania roślin jest terminowy siew ozimin.

Dzięki sprzyjającej pogodzie, tegoroczne żniwa w wielu rejonach naszego kraju już się skończyły, bądź też zbiory są bardzo zaawansowane. Niedługo zbliżają się terminy siewu zbóż ozimych. Z tego powodu coraz częściej zastanawiamy się jaką odmianę wybrać i w jakim terminie zasiać zboże. Do tych wątpliwości w bieżącym roku dochodzi jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, którym są niewystarczające opady deszczu.

Rolnicy wyczekują opadów deszczu

Brak opadów utrudnia, zmniejsza efektywność, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia wykonanie podstawowych zabiegów agrotechnicznych, jak uprawa ścierniska, wapnowanie, stosowanie nawozów mineralnych. Opady deszczu to konieczność… Jeśli w dalszym ciągu, utrzymywać będą się tak wysokie temperatury powietrza, a jedyny opad jakiego możemy się spodziewać to lokalnie występujący, opad burzowy, siewy ozimin, zwłaszcza rzepaku, a także jęczmienia czy pszenicy „stoją pod wielkim znakiem zapytania”.

Czy lepiej siewy przyspieszać, czy może opóźniać?

Oczywiście najlepiej jest jeśli wszystkie gatunki wysiewamy w terminie agrotechnicznym. Wysiew roślin w terminie zalecanym przez IUNG PIB dla danego regionu w kraju, daje pewnego rodzaju gwarancję dobrego przezimowania roślin. Terminy te sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mroźniej i bezśnieżnej zimy, kiedy rośliny narażone są na działanie wysmalających wiatrów, znacznie obniżających ich możliwości przetrwania. Niemniej jednak wielu z nas wie, że np. wczesny wysiew jęczmienia ozimego stwarza większe ryzyko wystąpienia infekcji mączniaka prawdziwego, silnego zawirusowania, a także, że nadmiernie wybujałe rośliny są wiosną narażone na występowanie pleśni śniegowej, czy pałecznicy zbóż i traw.

Wczesny siew pszenicy

W przypadku wczesnych siewów zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób, jak zgorzel podstawy źdźbła, czy mączniak prawdziwy, a także szkodników, jak: śmietka, ploniarka, mszyce – wektory wirusów, ślimaki, rolnice. W przypadku późniejszych siewów rośliny zmniejsza się ryzyko porażenia roślin przez choroby i szkodniki. Rośnie natomiast ryzyko gorszego przezimowania, ponieważ rośliny mają słabiej rozwinięty system korzeniowy.

Zastanawiamy się często, co zrobić, aby uniknąć jesiennych błędów, które w późniejszym terminie nie są do naprawienia (niewłaściwa obsada roślin). W obecnych warunkach atmosferycznych chcąc uniknąć niepotrzebnych strat, musimy spełnić wszystkie warunki prawidłowej agrotechniki, jest to warunek konieczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wzrost światowych zbiorów ryżu

Zbiory ryżu na świecie w bieżącym sezonie zwiększyły o 3,4 mln ton do 499,6 mln ton, z czego 3 mln ton to wzrost produkcji indyjskiej.

Rośliny

Światowy handel bawełną najwyższy od 7 lat

Prognozuje się, że globalny handel bawełną wyniesie 43,6 mln bel w sezonie 2019/2020, czyli o 5 procent powyżej sezonu 2018/2019, a najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Spadek zużycia bawełny na świecie

Prognozuje się, że globalne zużycie bawełny w 2019/2020 r. wyniesie 118,2 mln bel, tj. o 2,1 mln bel poniżej zeszłego sezonu.

Rośliny

Wzrost światowej produkcji bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 121,6 mln bel, a więc to więcej o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany zwiększeniem się powierzchni zbiorów, którą szacuje się na 34,6 mln ha.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4346/fruit-665621-1280_nmedium.jpg

Blokada północnych Włoch odbija się na eksporcie cytrusów z Walencji

Środki blokujące wprowadzone w północnych Włoszech, mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, spowodowały problemy eksporterów owoców cytrusowych w hiszpańskiej prowincji Alicante, szczególnie że 20% ich przesyłek było przeznaczonych do tego właśnie zablokowanego regionu Włoch.

Unia Europejska
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Włoszczowa
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
8°C
0°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.