Content

Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Terminowy siew ozimin

Data2015-08-16 Ilość wyświetleń3756 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jednym z warunków dobrego przezimowania roślin jest terminowy siew ozimin.
Jednym z warunków dobrego przezimowania roślin jest terminowy siew ozimin.

Dzięki sprzyjającej pogodzie, tegoroczne żniwa w wielu rejonach naszego kraju już się skończyły, bądź też zbiory są bardzo zaawansowane. Niedługo zbliżają się terminy siewu zbóż ozimych. Z tego powodu coraz częściej zastanawiamy się jaką odmianę wybrać i w jakim terminie zasiać zboże. Do tych wątpliwości w bieżącym roku dochodzi jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, którym są niewystarczające opady deszczu.

Rolnicy wyczekują opadów deszczu

Brak opadów utrudnia, zmniejsza efektywność, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia wykonanie podstawowych zabiegów agrotechnicznych, jak uprawa ścierniska, wapnowanie, stosowanie nawozów mineralnych. Opady deszczu to konieczność… Jeśli w dalszym ciągu, utrzymywać będą się tak wysokie temperatury powietrza, a jedyny opad jakiego możemy się spodziewać to lokalnie występujący, opad burzowy, siewy ozimin, zwłaszcza rzepaku, a także jęczmienia czy pszenicy „stoją pod wielkim znakiem zapytania”.

Czy lepiej siewy przyspieszać, czy może opóźniać?

Oczywiście najlepiej jest jeśli wszystkie gatunki wysiewamy w terminie agrotechnicznym. Wysiew roślin w terminie zalecanym przez IUNG PIB dla danego regionu w kraju, daje pewnego rodzaju gwarancję dobrego przezimowania roślin. Terminy te sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mroźniej i bezśnieżnej zimy, kiedy rośliny narażone są na działanie wysmalających wiatrów, znacznie obniżających ich możliwości przetrwania. Niemniej jednak wielu z nas wie, że np. wczesny wysiew jęczmienia ozimego stwarza większe ryzyko wystąpienia infekcji mączniaka prawdziwego, silnego zawirusowania, a także, że nadmiernie wybujałe rośliny są wiosną narażone na występowanie pleśni śniegowej, czy pałecznicy zbóż i traw.

Wczesny siew pszenicy

W przypadku wczesnych siewów zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób, jak zgorzel podstawy źdźbła, czy mączniak prawdziwy, a także szkodników, jak: śmietka, ploniarka, mszyce – wektory wirusów, ślimaki, rolnice. W przypadku późniejszych siewów rośliny zmniejsza się ryzyko porażenia roślin przez choroby i szkodniki. Rośnie natomiast ryzyko gorszego przezimowania, ponieważ rośliny mają słabiej rozwinięty system korzeniowy.

Zastanawiamy się często, co zrobić, aby uniknąć jesiennych błędów, które w późniejszym terminie nie są do naprawienia (niewłaściwa obsada roślin). W obecnych warunkach atmosferycznych chcąc uniknąć niepotrzebnych strat, musimy spełnić wszystkie warunki prawidłowej agrotechniki, jest to warunek konieczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nawozy
upload/newsy/5620/wheat-5284595-1280_nmedium.jpg

Pszenżyto droższe o 7,8%

W dniach od 28 listopada do 5 grudnia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenżyto, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica.

MRiRW
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Łukowa
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-4°C
min
2°C
max
0