Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Tolerancja jęczmienia ozimego na odczyn gleby

Data2021-09-20 Ilość wyświetleń203 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jęczmień ozimy jest spośród zbóż ozimych najbardziej wrażliwy na kwaśny odczyn gleby. Optymalne pH pod jego uprawę powinno kształtować się w przedziale od 6,0 do 6,8. Na glebach o nieuregulowanym odczynie jęczmień ozimy reaguje dużą obniżką plonów, sięgającą nawet kilkudziesięciu procent. W Polsce udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych w ogólnej powierzchni użytków rolnych kształtuje się od 32 % w województwie kujawsko-pomorskim do 69 % w województwie łódzkim. Tak duży odsetek gleb kwaśnych znacznie ogranicza uprawę jęczmienia ozimego.

W 2021 roku zarejestrowano 12 nowych odmian jęczmienia ozimego. Wśród nich znalazło się 7 odmian wielorzędowych pastewnych: Bohun, Esprit, Giewont, Picasso, Senta, SU Midnight oraz Tajfun; 4 odmiany dwurzędowe pastewne: Aleksandra, Bordeaux, LG Casting i Padura oraz jedna odmiana dwurzędowa browarna – Suez. Odmiany te w sposób zróżnicowany reagują na zmienny odczyn gleby. Esprit, Giewont, Picasso, Senta, Bordeaux, LG Casting, Padura i Suez wykazują przeciętną tolerancję na pH gleby. Tolerancja na zakwaszenie podłoża odmiany Bohun jest nieco poniżej średniej. Odmiany SU Midnight i Tajfun mają dość małą tolerancję, a Aleksandra jest najbardziej wrażliwa na niskie pH gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5517/grapes-690230-1280_nmedium.jpg

Eksport chilijskich owoców wzrósł o 1,2%

Według Stowarzyszenia Chilijskich Eksporterów Owoców (ASOEX) eksport chilijskich owoców w sezonie 2020/21 zwiększył się o 1,2% do 2,6 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Borki
piątek, 22 Październik 2021
9°C
7°C
min
12°C
max
0