Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Data2020-07-20 Ilość wyświetleń610 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Barszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce.

Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach. W warunkach klimatycznych naszego kraju może dorastać do 5 metrów wysokości, a liście mogą osiągać nawet 3 m długości. Kwiaty zebrane są w baldachy o średnicy do 50 cm. Owocem jest rozłupka, która zdolność kiełkowania utrzymuje przez okres 5 lat. Barszcz jest rośliną monokarpiczną, czyli po wydaniu nasion zamiera. Barszcz Sosnowskiego nie rozmnaża się wegetatywnie, ale ma zdolność do bardzo szybkiej regeneracji uszkodzonej części rośliny.
 
Szkodliwość barszczu związana jest z jego właściwościami alergizującymi i parzącymi. W roślinach występuje furokumaryna, która posiada właściwości fotosensibilujące.
 
Związek ten zawarty jest we włoskach pokrywających liście i łodygę. Furokumaryna powoduje nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Kontakt z barszczem objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem i swędzeniem,  wystąpieniem bolesnych pęcherzy i oparzeń, które utrzymują się przez kilka tygodni. Objawy pojawiają się zazwyczaj po pewnym czasie, nawet po 8-12 godzinach od kontaktu z rośliną, a ich nasilenie zwiększa się podczas słonecznej pogody.

Do zwalczania tej rośliny należy podejść kompleksowo, poprzez stosowanie nieprzerwanie przez okres 5 lat zabiegów mechanicznych i chemicznych. W tym czasie nie można dopuścić do wytworzenia nasion przez roślinę. Mechaniczna walka z barszczem Sosnowskiego polega na koszeniu roślin, wykopywaniu korzeni, ucinaniu ich na głębokości 5 cm. Preparaty chemiczne należy aplikować poprzez bezpośrednią iniekcję herbicydu do szyjki korzeniowej roślin. Naukowcy z UR w Krakowie wysoką skuteczność w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego uzyskali poprzez trzykrotne w ciągu roku stosowanie mieszanki herbicydowej: Roundup Ultra 360 SL (dawka - 4 l/ha) + Chikara 25 WG (0,2 kg/ha) + adiuwant As (1 l/ha). Roundup Ultra 360 SL jest nieselektywnym herbicydem, którego substancją czynna jest glifosat, Chikara  25 WG zawiera flazasulfuron, będący pochodną sylfonylomocznika, natomiast w skład adiuwanta As wchodzą sole amonowe kwasów wielozasadowych i hydroksykwasów karboksylowych, oksyetylowana amina o właściwościach surfaktanta i kryptanda oraz regulator odczynu (pH) cieczy opryskowej. Adiuwant ten przeznaczony jest do optymalizacji działania wielu agrochemikaliów, a w szczególności do stosowania z herbicydami zawierającymi glifosat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Rośliny

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu

W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4865/garlic-3747176-1280_nmedium.jpg

Na rynku światowym brakuje czosnku

Na światowym rynku czosnku ceny rosną, zwłaszcza w Europie. W tym roku na hiszpańskie zbiory poważnie wpłynęły warunki pogodowe, które doprowadziły do znacznego ograniczenia produkcji.

Warzywa
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Wręczyca Wielka
piątek, 22 Styczeń 2021
4°C
2°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.