Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!


do ulubionych
z ulubionych

Barszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce.
Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach. W warunkach klimatycznych naszego kraju może dorastać do 5 metrów wysokości, a liście mogą osiągać nawet 3 m długości. Kwiaty zebrane są w baldachy o średnicy do 50 cm. Owocem jest rozłupka, która zdolność kiełkowania utrzymuje przez okres 5 lat. Barszcz jest rośliną monokarpiczną, czyli po wydaniu nasion zamiera. Barszcz Sosnowskiego nie rozmnaża się wegetatywnie, ale ma zdolność do bardzo szybkiej regeneracji uszkodzonej części rośliny.
Do zwalczania tej rośliny należy podejść kompleksowo, poprzez stosowanie nieprzerwanie przez okres 5 lat zabiegów mechanicznych i chemicznych. W tym czasie nie można dopuścić do wytworzenia nasion przez roślinę. Mechaniczna walka z barszczem Sosnowskiego polega na koszeniu roślin, wykopywaniu korzeni, ucinaniu ich na głębokości 5 cm. Preparaty chemiczne należy aplikować poprzez bezpośrednią iniekcję herbicydu do szyjki korzeniowej roślin. Naukowcy z UR w Krakowie wysoką skuteczność w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego uzyskali poprzez trzykrotne w ciągu roku stosowanie mieszanki herbicydowej: Roundup Ultra 360 SL (dawka - 4 l/ha) + Chikara 25 WG (0,2 kg/ha) + adiuwant As (1 l/ha). Roundup Ultra 360 SL jest nieselektywnym herbicydem, którego substancją czynna jest glifosat, Chikara 25 WG zawiera flazasulfuron, będący pochodną sylfonylomocznika, natomiast w skład adiuwanta As wchodzą sole amonowe kwasów wielozasadowych i hydroksykwasów karboksylowych, oksyetylowana amina o właściwościach surfaktanta i kryptanda oraz regulator odczynu (pH) cieczy opryskowej. Adiuwant ten przeznaczony jest do optymalizacji działania wielu agrochemikaliów, a w szczególności do stosowania z herbicydami zawierającymi glifosat.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Obniżka światowej produkcji bawełny
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu
W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Na rynku światowym brakuje czosnku
Na światowym rynku czosnku ceny rosną, zwłaszcza w Europie. W tym roku na hiszpańskie zbiory poważnie wpłynęły warunki pogodowe, które doprowadziły do znacznego ograniczenia produkcji.

min
max