Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Data2020-07-20 Ilość wyświetleń450 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Barszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce.

Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach. W warunkach klimatycznych naszego kraju może dorastać do 5 metrów wysokości, a liście mogą osiągać nawet 3 m długości. Kwiaty zebrane są w baldachy o średnicy do 50 cm. Owocem jest rozłupka, która zdolność kiełkowania utrzymuje przez okres 5 lat. Barszcz jest rośliną monokarpiczną, czyli po wydaniu nasion zamiera. Barszcz Sosnowskiego nie rozmnaża się wegetatywnie, ale ma zdolność do bardzo szybkiej regeneracji uszkodzonej części rośliny.
 
Szkodliwość barszczu związana jest z jego właściwościami alergizującymi i parzącymi. W roślinach występuje furokumaryna, która posiada właściwości fotosensibilujące.
 
Związek ten zawarty jest we włoskach pokrywających liście i łodygę. Furokumaryna powoduje nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Kontakt z barszczem objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem i swędzeniem,  wystąpieniem bolesnych pęcherzy i oparzeń, które utrzymują się przez kilka tygodni. Objawy pojawiają się zazwyczaj po pewnym czasie, nawet po 8-12 godzinach od kontaktu z rośliną, a ich nasilenie zwiększa się podczas słonecznej pogody.

Do zwalczania tej rośliny należy podejść kompleksowo, poprzez stosowanie nieprzerwanie przez okres 5 lat zabiegów mechanicznych i chemicznych. W tym czasie nie można dopuścić do wytworzenia nasion przez roślinę. Mechaniczna walka z barszczem Sosnowskiego polega na koszeniu roślin, wykopywaniu korzeni, ucinaniu ich na głębokości 5 cm. Preparaty chemiczne należy aplikować poprzez bezpośrednią iniekcję herbicydu do szyjki korzeniowej roślin. Naukowcy z UR w Krakowie wysoką skuteczność w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego uzyskali poprzez trzykrotne w ciągu roku stosowanie mieszanki herbicydowej: Roundup Ultra 360 SL (dawka - 4 l/ha) + Chikara 25 WG (0,2 kg/ha) + adiuwant As (1 l/ha). Roundup Ultra 360 SL jest nieselektywnym herbicydem, którego substancją czynna jest glifosat, Chikara  25 WG zawiera flazasulfuron, będący pochodną sylfonylomocznika, natomiast w skład adiuwanta As wchodzą sole amonowe kwasów wielozasadowych i hydroksykwasów karboksylowych, oksyetylowana amina o właściwościach surfaktanta i kryptanda oraz regulator odczynu (pH) cieczy opryskowej. Adiuwant ten przeznaczony jest do optymalizacji działania wielu agrochemikaliów, a w szczególności do stosowania z herbicydami zawierającymi glifosat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Obniżka produkcji bawełny na świecie

Produkcja spadła o ponad 900 tys. bel, a spadki w Mali, Pakistanie i Grecji zrównoważyły spodziewane większe plony w Nigerii.

Rośliny

Wzrost plonowania siana łąkowego

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin oraz przyrostu biomasy po zebraniu pierwszego pokosu, przy czym w wielu regionach kraju były one zróżnicowane.

Rośliny

Obniżka produkcji ryżu na świecie

Dostawy ryżu zostały obniżone o 2,7 mln ton do 678,6 mln ton, przede wszystkim ze względu na zmniejszone początkowe zapasy w Indiach.

Rośliny

Światowy handel ryżem wzrośnie

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w 2021 r. wyniesie 44,4 mln ton, co oznacza wzrost o 0,15 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i ponad 3 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/4753/dji-0318_nmedium.jpg

Negatywne oceny rentowności produkcji rolniczej

W pierwszym półroczu bieżącego roku rolnicy negatywnie ocenili rentowność produkcji rolniczej.

Z kraju
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Dobrodzień
środa, 21 Październik 2020
12°C
10°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.