Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Data25 dni temu Ilość wyświetleń204 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Barszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce.

Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach. W warunkach klimatycznych naszego kraju może dorastać do 5 metrów wysokości, a liście mogą osiągać nawet 3 m długości. Kwiaty zebrane są w baldachy o średnicy do 50 cm. Owocem jest rozłupka, która zdolność kiełkowania utrzymuje przez okres 5 lat. Barszcz jest rośliną monokarpiczną, czyli po wydaniu nasion zamiera. Barszcz Sosnowskiego nie rozmnaża się wegetatywnie, ale ma zdolność do bardzo szybkiej regeneracji uszkodzonej części rośliny.
 
Szkodliwość barszczu związana jest z jego właściwościami alergizującymi i parzącymi. W roślinach występuje furokumaryna, która posiada właściwości fotosensibilujące.
 
Związek ten zawarty jest we włoskach pokrywających liście i łodygę. Furokumaryna powoduje nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Kontakt z barszczem objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem i swędzeniem,  wystąpieniem bolesnych pęcherzy i oparzeń, które utrzymują się przez kilka tygodni. Objawy pojawiają się zazwyczaj po pewnym czasie, nawet po 8-12 godzinach od kontaktu z rośliną, a ich nasilenie zwiększa się podczas słonecznej pogody.

Do zwalczania tej rośliny należy podejść kompleksowo, poprzez stosowanie nieprzerwanie przez okres 5 lat zabiegów mechanicznych i chemicznych. W tym czasie nie można dopuścić do wytworzenia nasion przez roślinę. Mechaniczna walka z barszczem Sosnowskiego polega na koszeniu roślin, wykopywaniu korzeni, ucinaniu ich na głębokości 5 cm. Preparaty chemiczne należy aplikować poprzez bezpośrednią iniekcję herbicydu do szyjki korzeniowej roślin. Naukowcy z UR w Krakowie wysoką skuteczność w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego uzyskali poprzez trzykrotne w ciągu roku stosowanie mieszanki herbicydowej: Roundup Ultra 360 SL (dawka - 4 l/ha) + Chikara 25 WG (0,2 kg/ha) + adiuwant As (1 l/ha). Roundup Ultra 360 SL jest nieselektywnym herbicydem, którego substancją czynna jest glifosat, Chikara  25 WG zawiera flazasulfuron, będący pochodną sylfonylomocznika, natomiast w skład adiuwanta As wchodzą sole amonowe kwasów wielozasadowych i hydroksykwasów karboksylowych, oksyetylowana amina o właściwościach surfaktanta i kryptanda oraz regulator odczynu (pH) cieczy opryskowej. Adiuwant ten przeznaczony jest do optymalizacji działania wielu agrochemikaliów, a w szczególności do stosowania z herbicydami zawierającymi glifosat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowe zużycie ryżu

Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 498,5 mln ton, co oznacza więcej o 2 procent niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalne zużycie i handel bawełny będzie wyższe

Szacunki dotyczące światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2020/2021 są obniżone, ponieważ globalne spowolnienie gospodarcze związane z pandemią nadal wpływa na popyt konsumentów na artykuły odzieżowe, w tym produkty bawełniane.

Rośliny

Niższe prognozy produkcji ryżu na świecie

Zbiory ryżu zostały obniżone o 2,6 mln ton do 681,7 mln, głównie ze względu na zmniejszone prognozy produkcji dla Chin, Tajlandii i Wietnamu.

Rośliny

Dobry stan zielonych użytków trwałych

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce wiosenna wegetacja roślin uzależniona jest czynnikami meteorologicznymi nie przebiegała dynamicznie.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4538/brown-sugar-4918705-1280_nmedium.jpg

Deficyt produkcyjny cukru na świecie wyniesie 5 mln ton

Szacuje się, że w sezonie 2019/2020 światowy rynek cukru ma deficyt produkcyjny wynoszący ponad 5 mln ton.

Ze świata
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Rawa Mazowiecka
piątek, 14 Sierpień 2020
21°C
16°C
min
27°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.