Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Uwaga na miotłę zbożową!

Data2022-10-06 Ilość wyświetleń140 wyświetleń
Zwalczanie miotły najlepiej przeprowadzić już jesienią.
Zwalczanie miotły najlepiej przeprowadzić już jesienią.

Miotła zbożowa jest jednym z najbardziej ekspansywnych gatunków chwastów w Polsce, którego wschody notuje się jesienią i wiosną. Rośliny wschodzące w okresie przedzimowym silniej się krzewią i wydają znacznie więcej ziarniaków niż kiełkujące na wiosnę. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na jesienne pojawy miotły zbożowej, zwłaszcza że tegoroczna deszczowa jesień sprzyja masowym wschodom tego gatunku.
 
W przypadku występowania siewek miotły zbożowej na polu, a szczególnie w pszenicy ozimej, trzeba podjąć decyzję o zastosowaniu herbicydów już jesienią, aby nie dopuścić do dalszego wzrostu roślin, również w okresie zimowym.
 
Efektywność zabiegu herbicydowego zależy od fazy rozwojowej miotły zbożowej. Im mniejsze są rośliny, tym skuteczność zastosowanego oprysku będzie większa. Herbicydy najlepiej zastosować w fazie 2-3 liści właściwych miotły (BBCH 12-13). Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo występowania tego gatunku na polu herbicydy można zastosować również bezpośrednio po siewie rośliny uprawnej, a przed jej wschodami.

Do zwalczania miotły zbożowej w okresie jesiennym w zbożach ozimych zalecane są takie substancje, jak: beflubutamid, chlorotoluron, diflufenikan, flufenacet, jodosulfuron metylosodowy, pendimetalina, prosulfokarb oraz pinoksaden.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Niższy globalny handel ryżem

Światowy handel ryżem bieżącym sezonie spadł o 0,4 mln ton do 53 mln ton, co oznacza zniżkę o prawie 4 procent w porównaniu z rekordem z poprzedniego roku.

Rośliny

Prognozy globalnego eksportu ryżu na 2023 r.

Światowy handel ryżem w roku 2023 obniżył się o 0,3 mln ton do 53,4 mln ton.

Rośliny

Globalne zużycie ryżu i jego zapasy końcowe

Prognoza globalnego zużycia ryżu w sezonie 2022/23 została obniżona w tym miesiącu o 1,2 mln ton do 518,1 mln ton, co stanowi ułamkowy spadek w stosunku do rekordu z poprzedniego roku.

Rośliny

Globalny bilans bawełny na rok 2022/23

Globalny bilans bawełny w tym miesiącu obejmuje niższą produkcję, konsumpcję, handel i zapasy końcowe.

Rośliny
>>>