Content

Porady ekspertów

Rośliny, UE, Dotacje i dopłaty

W międzyplonie warto posiać mieszanki

Data2015-07-05 Ilość wyświetleń3594 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wysiew mieszanek międzyplonowych poprawia strukturę gleby, życie biologiczne gleby oraz wpływa na tworzenie próchnicy.
Wysiew mieszanek międzyplonowych poprawia strukturę gleby, życie biologiczne gleby oraz wpływa na tworzenie próchnicy.

Przed nami okres żniw, a zaraz po nich czas siewu poplonów. Zastanawiamy się jaki gatunek wysiać, tak aby zapewnić bioróżnorodność, zminimalizować straty składników pokarmowych poprzez erozję gleby i wypłukiwanie, a także zwiększyć zawartość próchnicy w glebie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wysiew mieszanek międzyplonowych.

Mieszanki międzyplonowe wpływają na żyzność gleby

Dostępne na rynku mieszanki międzyplonowe, np. TerraLife to specjalnie dobrane gatunki roślin, przygotowane i dedykowane różnym płodozmianom. Udział różnych gatunków roślin w mieszance to obok możliwości wytworzenie przez rośliny masy nadziemnej, także duży wpływ masy korzeniowej na aktywność i właściwości gleby. Takie rozwiązanie w przeciwieństwie do uprawy międzyplonu opierającego się na jednym gatunku rośliny umożliwia gęste, głębokie i zróżnicowane przerośnięcie gleby przez korzenie roślin.

Od czego zależy efektywność uprawy mieszanek?

Wybór mieszanki w zależności od płodozmianu – skład gatunkowy poszczególnych mieszanek pozwala na wybór optymalnego rozwiązania, np. aby podnieść zawartość azotu w glebie, można uprawiać mieszanki zawierające w swoim składzie w większości rośliny bobowate. Natomiast w płodozmianach z udziałem buraków cukrowych, ziemniaków zaleca się wysiew mieszanki opierającej się na roślinach głęboko korzeniących się, które w swoim składzie zawierają również nicieniobójcze odmiany rzodkwi oleistej.
Termin siewu – wysiew mieszanek powinien nastąpić tuż po zborze rośliny uprawianej w plonie głównym. Takie działanie pozwala zabezpieczyć rośliny przed stratami wody, a także zapobiega konkurencji ze strony samosiewów zbóż, czy rzepaku. Jeżeli z różnych przyczyn wysiew międzyplonu trzeba opóźnić, koniecznie należy zwalczyć wschodzące samosiewy.

Siew mieszanek międzyplonowych – z uwagi na to, że mieszanki zawierają nasiona różnej wielkości, nasiona powinny być równomiernie, płytko umieszczone w glebie (głębokość siewu wynosi 2-3 cm), gleba pod wysiew powinna być starannie przygotowana, tak aby zapewnić roślinom podsiąk kapilarny, a słoma powinna być dobrze rozdrobniona i równomiernie rozłożona na powierzchni pola.

Ilość wysiewu – zależy od składu mieszanki. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń hodowcy. W przypadku opóźnionego siewu mieszanki lub niedostatecznego przygotowania gleby ilość wysiewu nasion można zwiększyć.

Nawożenie – uzależnione jest stanowiska i wyboru mieszanki międzyplonowej. Dla przykładu mieszanki z dużą ilością roślin bobowatych należy nawozić dawką startową azotu (20-30 kg N/ha). W przypadku uprawy po roślinach bobowatych z nawożenia azotem należy zrezygnować. Jeżeli pozostawiamy słomę w glebie to nawożenie azotem powinno wynosić od 40-80 kg N/ha. Przy użyciu mieszanek międzyplonów jako obszary proekologiczne (EFA) musza być przestrzegane odpowiednie przepisy dotyczące nawożenia na tych obszarach.

Mechaniczne niszczenie plantacji – po zakończeniu wegetacji roślin, zaleca się plantację międzyplonu zniszczyć mechanicznie wykonując np. wałowanie plantacji. Zabieg ten ułatwia wymarznięcie roślin, a także chroni glebę przed erozją. Uprawa mieszanek międzyplonowych różnych gatunków roślin wpływa na życie biologiczne gleby, zwiększa zawartość próchnicy w glebie, a także poprawia strukturę gleby. Ponadto takie rozwiązanie może spełniać wymogi związane z zazielenieniem.

Źródło: DSV TerraLife 2015 Specjalny program międzyplonów – ulotka informacyjna

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny rynek ryżu

Globalna perspektywa w sezonie 2021/22 dotyczy zwiększonych dostaw ryżu, niższej konsumpcji, zwiększonego handlu i wyższych końcowych zapasów.

Rośliny

Spadek zapasów bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe końcowe zapasy bawełny na sezon 2021/22 wyniosą 87,2 mln bel, a więc prawie 4,6 mln bel poniżej poprzedniego sezonu i najniższe od sezonu 2018/19.

Rośliny

Niższe zapasy bawełny na świecie

Światowe zapasy bawełny na koniec sezonu 2021/222 są w tym miesiącu o 540 tys. bel mniejsze i wyniosą 1,4 mln bel, gdyż zwiększy się zużycie bawełny o 750 tys. bel.

Rośliny

Światowe wykorzystanie bawełny powyżej produkcji

Najnowsze prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące bawełny w sezonie 2021/22 obejmują wyższe szacunki zarówno dla światowej produkcji bawełny o 5,7 procent, jak i zużycia o 3,6 procent.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5352/grapes-3586314-1280_nmedium.jpg

Rozpoczął się sezon masowego eksportu winogron w Uzbekistanie

Winogrona zajmują pierwsze miejsce zarówno pod względem ilościowym, jak i pod kątem przychodów w segmencie owoców w eksporcie republiki.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Wilków
sobota, 25 Wrzesień 2021
17°C
14°C
min
21°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.