Content

Porady ekspertów

Rośliny, Informacje

W purpurze jej nie do twarzy, czyli problemy rozwojowe kukurydzy

Data2021-06-17 Ilość wyświetleń432 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Tak intensywne przebarwienia na liściach i łodydze świadczą m.in. zaburzeniach pobierania fosforu. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Tak intensywne przebarwienia na liściach i łodydze świadczą m.in. zaburzeniach pobierania fosforu. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

Jakie mamy warunki pogodowe w tym roku, każdy widzi. Do niedawna przeważała pogoda „barowa”, która nie zachęcała do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W takich warunkach przyszło siać zboża jare w tym kukurydzę. Słabo nagrzana gleba, brak słońca i nadmiar wilgoci nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi roślin, zwłaszcza kukurydzy.

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych. Preferuje gleby średnie i lekkie, przewiewne, najlepiej rozwija się w glebach o pH powyżej 5,5. Roślina ta jest światło- i ciepłolubna. Kiełkuje w glebie w temperaturze 6°C, wschodzi powyżej 10°C, a najlepiej rozwija się w temperaturze około 22°C.

Roślinny głodomór

Kukurydza ma bardzo duże wymagania pokarmowe, to swoisty „żarłok” wśród upraw. Na 1 t ziarna i odpowiednią ilość słomy pobiera około: 30 kg azotu (N), 12 kg fosforu (P2O5), 30 kg potasu (K2O), 10 kg wapnia (CaO), 10 kg magnezu (MgO), 4 kg siarki (S) oraz mikroelementy: 11 g boru (B), 14 g miedzi (Cu), 110 g manganu (Mn), 0,9 g molibdenu (Mo) i 85 g cynku (Zn).

Fioletowe liście kukurydzy i co teraz?

Skrzyp polny nie zawsze oznacza kwaśną glebę, a może wskazywać nadmierną wilgotność. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Skrzyp polny nie zawsze oznacza kwaśną glebę, a może wskazywać nadmierną wilgotność. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Purpurowe, czerwone lub fioletowe przebarwienie na liściach kukurydzy świadczą o nieprawidłowym jej rozwoju. Jedną z przyczyn takiego koloru może być niedobór fosforu w glebie, a także nieuregulowane pH, które ogranicza jego pobieranie. W takich warunkach w roślinach akumulują się antocyjaniny powodujące nietypowe przebarwienie. Dodatkowo zjawisko potęgować może niska temperatura ograniczająca pobieranie składników pokarmowych oraz niski poziom materii organicznej. Innym czynnikiem potęgującym wybarwienie liści są zaburzone stosunki wodno-powietrzne w glebie. Wskaźnikiem takiego zachwiania może być skrzyp polny (Equisetum arvense L.), który wskazuje na silne uwilgotnienie głębszych warstw gleby. Wraz z poprawą pogody, wzrostem temperatury, spadkiem wilgotności gleby, przebarwienia mogą samoistnie zniknąć. W skrajnych niedoborach kondycja roślin będzie się pogarszała. Aby zapobiegać przebarwieniom należy najpierw zbadać pH gleby i poziom zasobności w składniki pokarmowe. Następnie uregulować odczyn, poprawić warunki powietrzne w glebie, uzupełnić brakujące pierwiastki oraz zwiększyć poziom próchnicy.

 
Warto pamiętać, aby nie „męczyć” gleby. Dobry płodozmian pozwoli na optymalne korzystanie z jej dobrodziejstw.
 
Autor: Grzegorz Kuropatnicki – Przedstawiciel Terenowy GA – Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5433/cotton-2281566-1280_nmedium.jpg

Spadek zapasów bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe końcowe zapasy bawełny na sezon 2021/22 wyniosą 87,2 mln bel, a więc prawie 4,6 mln bel poniżej poprzedniego sezonu i najniższe od sezonu 2018/19.

Rośliny
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Turośl
poniedziałek, 18 Październik 2021
7°C
3°C
min
11°C
max
0