Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Wapń – sprzymierzeniec sadów

Data2019-06-20 Ilość wyświetleń825 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zwiększenie poziomu wapnia w owocach prowadzi zarówno do uzyskania zadowalającego plonu o wyższej jakości, jak również wydłuża możliwość ich przechowywania, a także ogranicza występowanie wielu chorób fizjologicznych. Jabłka o wyższej zawartości wapnia wykazują większą jędrność, co w ostatnim okresie pokrywa się z preferencjami młodszej części społeczeństwa.

Wapń spełnia w roślinie szereg funkcji, między innymi zapewnia wysoką wytrzymałość ścian komórkowych oraz utrzymuje integralność i spójność tkanek. Gwarantuje również przepuszczalność i selektywność błon komórkowych, umożliwiając transport składników odżywczych w roślinach. Wapń jest pierwiastkiem bardzo intensywnie pobieranym i transportowanym od korzeni do części nadziemnych roślin, szczególnie podczas słonecznych dni. Największe zapotrzebowanie jabłoni na ten pierwiastek ma miejsce w okresie 5 – 6 tygodni od pełni kwitnienia. Rośliny mogą wtedy pobrać nawet połowę rocznego zapotrzebowania na ten składnik. Warto pamiętać, że optymalne zaopatrzenie sadów w wapń jest priorytetowym zabiegiem, ponieważ niska zawartość tego składnika w owocach przyczynia się do ich drobnienia oraz zwiększa ich podatność na pękanie, korkowacenie, czy też oparzenia słoneczne. Niedobór wapnia w owocach wpływa również na pogorszenie ich zdolności przechowalniczej oraz ich trwałości w obrocie, gdyż pierwiastek ten odgrywa zasadniczą rolę w procesie dojrzewania i starzenia się owoców. Jabłka wykazują także większą podatność na szereg chorób fizjologicznych, tj. gorzka plamistość podskórna, szklistość miąższu, rozpad wewnętrzny, rozpad chłodniczy, oparzelina powierzchniowa czy zbrązowienie przygniezdne. Owoce o niskiej zawartości wapnia są również podatne na infekcje wywołane przez grzyby patogeniczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5478/walnut-4147145-1280_nmedium.jpg

Areał produkcji orzecha na Ukrainie na stabilnym poziomie

Przewiduje się, że obszar produkcji orzecha włoskiego na Ukrainie ustabilizuje się na poziomie 19,1 tys. ha w sezonie 2020/22, po nieznacznym zmniejszeniu obszaru produkcji do 18 700 ha w roku 2020/21.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Turośl Kościelna
środa, 1 Grudzień 2021
0°C
-4°C
min
4°C
max
0