Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Wartość nawozowa słomy kukurydzianej

Data2020-10-12 Ilość wyświetleń586 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Kukurydza wytwarza duże ilości zielonej masy, która może być wykorzystana jako nawóz organiczny. Po zbiorze kukurydzy na CCM, na polu pozostają łodygi i liście, natomiast w przypadku zbioru na ziarno resztki pożniwne składają się z łodyg, liści właściwych i okrywowych oraz rdzeni kolb. Słoma kukurydziana ma największą wartość nawozową spośród wszystkich zbóż. Przeciętnie zawiera 1,19% azotu, 0,20% fosforu, 1,87% potasu, 0,40% wapnia, 0,28% magnezu oraz duże ilości boru i miedzi. Przyorana słoma wzbogaca glebę w substancję organiczną, zwiększa zawartość składników pokarmowych oraz korzystnie wpływa na aktywność mikroorganizmów glebowych. Zakłada się, że 80% substancji organicznej zawartej w słomie ulega rozkładowi dopiero po upływie 180 dni od przyorania i jej działanie uwidacznia się przez 3-4 lata. Dlatego wskazane jest nawożenie słomą na danym polu nie częściej niż co dwa lata.

Szybszemu rozkładowi i uwalnianiu składników pokarmowych sprzyja dokładne rozdrobnienie słomy i wymieszanie jej z glebą. Niekorzystną cechą słomy kukurydzianej jest szeroki stosunek C : N, wynoszący 60-70 : 1, który sprawia, że jest ona nawozem powodującym trwałe unieruchomienie azotu mineralnego gleby oraz odznaczającym się niskim współczynnikiem humifikacji. Wprowadzenie do gleby materiału roślinnego o tak dużej zawartości węgla stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które do swojego rozwoju zużywają azot z rozkładającej się słomy oraz azot z zasobów glebowych, które powinny być uzupełnione.
 
Słoma kukurydziana zawiera średnio 8-12 kg N/t s.m., a potrzeba kompensacji niedoborów azotu wynosi 0-4 kg tego pierwiastka na każdą tonę suchej masy słomy.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Rośliny

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu

W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rośliny
upload/newsy/4881/wheat-field-5271624-1280_nmedium.jpg

Polska na 5 miejscu w unijnym rankingu eksporterów pszenicy

Na koniec listopada bieżącego roku udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 1,37 tys. ton i stanowił zaledwie 8% wysyłki unijnego zboża.

Zboża
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Międzyrzec Podlaski
piątek, 22 Styczeń 2021
1°C
0°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.