Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Wartość nawozowa słomy kukurydzianej


do ulubionych
z ulubionych

Kukurydza wytwarza duże ilości zielonej masy, która może być wykorzystana jako nawóz organiczny. Po zbiorze kukurydzy na CCM, na polu pozostają łodygi i liście, natomiast w przypadku zbioru na ziarno resztki pożniwne składają się z łodyg, liści właściwych i okrywowych oraz rdzeni kolb. Słoma kukurydziana ma największą wartość nawozową spośród wszystkich zbóż. Przeciętnie zawiera 1,19% azotu, 0,20% fosforu, 1,87% potasu, 0,40% wapnia, 0,28% magnezu oraz duże ilości boru i miedzi. Przyorana słoma wzbogaca glebę w substancję organiczną, zwiększa zawartość składników pokarmowych oraz korzystnie wpływa na aktywność mikroorganizmów glebowych. Zakłada się, że 80% substancji organicznej zawartej w słomie ulega rozkładowi dopiero po upływie 180 dni od przyorania i jej działanie uwidacznia się przez 3-4 lata. Dlatego wskazane jest nawożenie słomą na danym polu nie częściej niż co dwa lata.
Szybszemu rozkładowi i uwalnianiu składników pokarmowych sprzyja dokładne rozdrobnienie słomy i wymieszanie jej z glebą. Niekorzystną cechą słomy kukurydzianej jest szeroki stosunek C : N, wynoszący 60-70 : 1, który sprawia, że jest ona nawozem powodującym trwałe unieruchomienie azotu mineralnego gleby oraz odznaczającym się niskim współczynnikiem humifikacji. Wprowadzenie do gleby materiału roślinnego o tak dużej zawartości węgla stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które do swojego rozwoju zużywają azot z rozkładającej się słomy oraz azot z zasobów glebowych, które powinny być uzupełnione.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Gorczyca jednym z najpopularniejszych gatunków uprawianym po zbiorze plonu głównego
doradca nawozy.eu
Szacowane większe zużycie bawełny na świecie
Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/21 wzrośnie o 13 procent do 115,6 mln bel po dramatycznym spadku, jaki nastąpił w drugiej połowie sezonu 2019/2020.

min
max