Content
Porady ekspertów
Rośliny, Zboża, Z kraju
Właściwy siew kukurydzy – klucz do sukcesu


do ulubionych
z ulubionych

Zbyt szybki siew ziarna w nieogrzaną glebę nie jest pożądany. Często warto poczekać… Optymalny termin siewu to w zależności od rejonu i aktualnych warunków pogodowych okres pomiędzy 10, a 30 kwietnia.
Stworzenie optymalnych warunków siewu to podstawa
Siew powinien być wykonany w taki sposób, aby zagwarantować szybkie i wyrównane wschody, także w warunkach suszy. Z tego względu ziarno należy przykryć glebą, tak aby zapewnić podsiąk kapilarny. Takie warunki mogą być spełnione jedynie wówczas, gdy gleba ma strukturę gruzełkowatą. Siew bezpośredni sprawdza się wówczas, gdy gleba jest strukturalna, łatwo ogrzewająca się, a na polu nie ma kolein.
Tracimy, gdy siejemy zbyt płytko
Głębokość siewu powinna być uzależniona przede wszystkim od rodzaju gleby. Niemniej kukurydzę należy przykryć min. 4 cm warstwą gleby. Na glebach lżejszych siejemy zwykle nieco głębiej, zależnie od warunków wilgotnościowych, głębokość siewu wynosi zwykle 5-7 cm. Zbyt głęboki siew to natomiast większe ryzyko związane z ograniczeniem kiełkowania ziarniaków, głównie na skutek niskich temperatur panujących w głębszych warstwach gleby. Przedłużające się wschody prowadzą również do osłabienia roślin, które zużywają substancje odżywcze zgromadzone w ziarniaku. Z tego powodu są osłabione i mogą być bardziej podatne na organizmy szkodliwe.
Błędy jakie najczęściej są popełniane podczas siewu to:
- siew w glebę o nieodpowiedniej strukturze (zbyt mały udział gleb o strukturze gruzełkowatej),
- słabe przykrycie ziarna siewnego glebą,
- słabe dociśnięcie ziarna siewnego,
- siew w mokrą glebę lub bezpośrednio przed deszczem,
- za płytki siew w okresie suszy,
- duża ilość słomy w warstwie siewnej.
Ponadto nie należy przesuszać gleby płytką uprawą przedsiewną. Natomiast jeśli wykonujemy głębszą uprawę, która ma na celu rozluźnienie gleby, to powinniśmy wykonać ją na 2-3 tygodnie przed siewem ziarniaków.
Późniejsze siewy (np. II połowa maja) są bardziej narażone na suszę; im późniejszy siew, tym mniejsze zapasy wody w glebie… i większe ryzyko, ponieważ młode rośliny mają do dyspozycji jedynie bieżący opad.
Opracowano na podstawie wykładu Schönberger H. Seminaria z „top agrar Polska”N.U. Agrar GmbH – Opole, 11.01.2017r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Magiczny czosnek
Zima jest okresem kiedy to każdy człowiek narażony jest na nieprzyjemność ze strony przeziębień, itp. Dlatego też, jednym ze skutecznych i jednocześnie magicznych sposób walki z tymi przeciwnościami jest...czosnek.

Świąteczna jemiołka
Niegdyś, zanim choinka na stałe wpisała się jako jeden z głównych symboli Świąt Bożegonarodzenia, istniała jemioła, której już od starożytności przypisywano magiczne właściwości.

Użytkowanie łąk
Wszystkie użytki zielone to przede wszystkim zbiorowisko wszelkich gatunków traw, roślin bobowatych, a także ziół, które zawierają w swoim składzie odpowiednie składniki o właściwościach odżywczych i żywieniowych.

Jaką wybrać choinkę?
Co roku, każdy z nas ma zapewne dylemat, jaką choinkę powinien wybrać na nadchodzące Święta Bożegonarodzenia. Wiadomo, że sztuczna bywa praktyczniejsza, ale żywa jest zdrowa dla środowiska.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Sezonowy spadek skupu zbóż
Styczeń bieżącego roku przyniósł dalszy sezonowy spadek podaży zbóż w skupie.

min
max