Content

Porady ekspertów

Rośliny

Woda w uprawie chmielu

Data2021-07-18 Ilość wyświetleń221 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Jednym z zasadniczych czynników wpływających na plon i parametry jakościowe chmielu jest dostępność wody dla roślin. Chmiel dobrze plonuje na obszarach o rocznej sumie opadów w granicach 450 – 600 mm. Jednakże bardzo dobrze plonuje, uzyskując przy tym wysokie parametry jakościowe, również na obszarach o zdecydowanie wyższych rocznych sumach opadów. Przyjmuje się, że w celu wytworzenia 1 kg suchej masy chmiel potrzebuje około 600 litrów wody. Stąd też na wytworzenie 10 t suchej masy z 1 ha roślina ta wymaga około 600 mm opadów w czasie sezonu wegetacyjnego.

Poza opadem atmosferycznym, źródłem wody dla roślin jest między innymi woda zgromadzona w glebie w okresie zimowym, jak również woda, która gromadzi się w postaci rosy. Szacuje się, że te źródła wody mogą pokryć 1/6 zapotrzebowania chmielu na wodę w ciągu sezonu wegetacyjnego. Największe zapotrzebowanie na wodę rośliny wykazują w czerwcu i lipcu, a więc w czasie intensywnego wzrostu oraz tworzenia pędów bocznych, a także kwitnienia.

W okresie formowania się szyszek i ich dojrzewania niekorzystny wpływ odgrywa duża wilgotność powietrza czy też mgły, ponieważ warunki takie są sprzyjające do rozwoju chorób grzybowych – mączniaka rzekomego chmielu. Grzyb ten rozwija się w porażonych tkankach rośliny, prowadząc do wytworzenia kolejnych pokoleń zarodników, które porażają liście, kwiatostany oraz szyszki.

 
Duże straty w plonie użytkowym chmielu mogą również wynikać z wystąpienia opadu gradu, silnych wiatrów czy huraganów, prowadzących nie tylko do uszkodzenia roślin i szyszek, ale niekiedy również do zniszczenia konstrukcji chmielnika.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5503/rice-field-6530227-1280_nmedium.jpg

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Radomyśl Wielki
poniedziałek, 18 Październik 2021
8°C
7°C
min
9°C
max
0