Content

Porady ekspertów

Rośliny

Wpływ nawożenia azotanami na rozwój systemu korzeniowego

Data26 dni temu Ilość wyświetleń187 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zawartość azotu azotanowego w glebie wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin. W przypadku dobrego zaopatrzeniu roślin w azot azotanowy dochodzi do zahamowania wzrostu korzenia głównego, przy jednoczesnym tworzeniu korzeni bocznych charakteryzujących się dość dużą średnicą. Wynika to między innymi z działania hormonów roślinnych. Przy dużych stężeniach azotanów w glebie dochodzi do zwiększenia aktywności nośników azotanów, które umieszczone są w błonie cytoplazmatycznej komórek korzeniowych oraz następuje wzrost aktywności genów, które z kolei odpowiadają za działanie reduktazy azotanowej.

Enzym ten redukuje formę azotanową azotu do formy amonowej, która jest wykorzystywana do budowy białka. Jednocześnie przy wysokim stężeniu azotanów w środowisku wzrostu roślin dochodzi do stymulacji produkcji cytokinin, które hamują podziały merystemu korzenia głównego i wpływają na stymulację aktywności merystemów korzeni bocznych.
 
Dodatkowo cytokininy wpływają na aktywację produkcji auksyn działających stymulująco na wzrost części nadziemnych roślin (dominacja wierzchołkowa pędu).
 
W przypadku korzeni działanie auksyn jest odwrotne, gdyż kosztem tworzenia korzenia głównego stymulują one wzrost korzeni bocznych. Prowadzi to do spłycenia systemu korzeniowego roślin, co ogranicza zasięg korzenia głównego, a tym samym zmniejsza pobieranie wody i składników mineralnych z głębszych warstw gleby. Jednocześnie dochodzi do zwiększenia masy nadziemnej roślin. Z kolei przy deficycie azotu azotanowego w środowisku wzrostu u roślin dochodzi do stymulacji wzrostu korzenia głównego oraz hamowania wzrostu korzeni bocznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5587/juice-19628-1280_nmedium.jpg

Produkcja skoncentrowanego soku jabłkowego

Rozwinięty i nowoczesny przemysł przetwórczy oraz odpowiedni surowiec sprzyjają zwiększeniu produkcji soków owocowych, które są obecnie ważnym produktem krajowego przetwórstwa owocowego – zajmują drugie miejsce w strukturze produkcji, zaraz po produktach mrożonych.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Łyse
piątek, 21 Styczeń 2022
-2°C
-3°C
min
0°C
max
0