Content

Porady ekspertów

Rośliny

Wpływ nawożenia na zawartość sacharozy w korzeniach buraka cukrowego

Data16 dni temu Ilość wyświetleń138 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wyższą jakość korzeni buraka cukrowego stwierdza się gdy zawierają one więcej sacharozy i suchej masy, mniej niebiałkowych związków azotowych oraz cukrów redukujących, a także mniej popiołu. Zawartość sacharozy w korzeniach zależy w głównym stopniu od odmiany rośliny, gdyż jest względnie stałą cechą genetyczną. Różnice pomiędzy odmianami w zawartości sacharozy mogą wynosić nawet do kilku procent. Nawożenie modyfikuje zawartość cukru w buraku cukrowym, jednak jego wpływ jest znacznie mniejszy niż uwarunkowania genetyczne.

Najczęściej wzrastające nawożenie NPK wpływa na zmniejszenie zawartości sacharozy w plonie użytkowym buraka, przy czym wpływ poszczególnych składników nawozowych nie jest jednakowy. Zwiększanie dawki azotu skutkuje na ogół zmniejszeniem zawartości sacharozy. Z kolei wzrost nawożenia potasem, a niekiedy również fosforem, wpływa na zwiększenie zawartości sacharozy w buraku cukrowym. Jednak tylko umiarkowanie duże dawki potasu korzystnie wpływają na zawartość cukru, a przy nadmiernych jego dawkach, zwłaszcza nierównoważonych nawożeniem innymi makroskładnikami, może dochodzić do obniżenia koncentracji sacharozy w korzeniach buraka. Przy intensywnym nawożeniu azotowym niekiedy niekorzystne działanie wysokich dawek tego składnika pokarmowego na zawartość cukru może być niwelowane przez nawożenie potasowe.
 
Korzystny wpływ na zawartość cukru wywiera odpowiednie zaopatrzenie roślin w magnez, szczególnie na glebach o niskiej zasobności w ten makroelement.
 
Zwiększenie zawartości sacharozy ma miejsce również przy dostarczeniu roślinom sodu, zwłaszcza przy stosowaniu dużych dawek potasu. Niekiedy obserwuje się również zwiększenie zawartości cukru w korzeniach buraka cukrowego w efekcie aplikacji boru i manganu, w przypadku którego efekt ten obserwowany jest na glebach charakteryzujących się wysokimi wartościami pH. Stosowanie nawożenia organicznego nie wpływa w znaczący sposób na zawartość sacharozy, jednak duże dawki gnojowicy mogą obniżać jej koncentrację w korzeniach buraka cukrowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5488/garlic-1374329-1280_nmedium.jpg

Niedobór czosnku na Ukrainie

Na Ukrainie nie ma dużych producentów czosnku i magazynów, w których te produkty mogłyby być przechowywane przez całą zimę. Dlatego od stycznia do czerwca sklepy ukraińskie sprzedają wyłącznie czosnek importowany.

Warzywa
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Jeleń
środa, 1 Grudzień 2021
1°C
-3°C
min
6°C
max
0