Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Wyeliminuj konkurencję chwastów już na starcie

Data9 dni temu Ilość wyświetleń137 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jesień to czas siewu ozimin, warto więc już od samego początku zapewnić roślinom możliwie najlepsze warunki do wzrostu.
 
Im wcześniej pozbędziemy się chwastów z plantacji, w tym większym stopniu ograniczymy ich szkodliwy wpływ na rośliny.
 
Przedwschodowe zabiegi herbicydami doglebowymi wykonuje się bezpośrednio po siewie roślin lub do kilku dni po nim. Doglebowa aplikacja środka hamuje kiełkowanie i wzrost chwastów przed wschodem roślin uprawnych.

W tego rodzaju zabiegach najtrudniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniego do stanu i stopnia zachwaszczenia plantacji herbicydu. Chwasty jeszcze nie skiełkowały, dlatego należy przyjrzeć się historii pola pod kątem zachwaszczenia, stosowanych herbicydów, przedplonów i przewidzieć jakie gatunki chwastów mogą się na nim pojawić. Nietrafiony wybór środka spowoduje, że niektóre gatunki nie zostaną zniszczone i pozostawione w łanie będą intensywnie rosnąć i konkurować z uprawami. W takim przypadku konieczna będzie korekta z użyciem wyższych dawek środka, które są skuteczne w zwalczaniu chwastów bardziej rozwiniętych.

Zabiegi doglebowe wymagają starannej, pozbawionej grud i resztek pożniwnych uprawy gleby. Obecność grud powoduje nierównomierny rozkład środka na opryskiwanej powierzchni. Plantacje powinny być obsiane równomiernie i na odpowiednią głębokość, a nasiona dokładnie przykryte warstwą gleby, aby nie dopuścić do uszkodzenia siewek do przerzedzonych i nierównomiernych wschodów. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, gdyż w przesuszonej herbicyd zostaje związany przez agregaty glebowe i nie jest dostępny dla kiełkujących nasion. Skuteczność zabiegu mogą zniweczyć również nadmierne opady występujące krótko po oprysku, gdyż herbicyd przemieści się w głąb profilu glebowego, poza strefę kiełkowania nasion.

Do zabiegów przedwschodowych w zbożach nadaje się zaledwie kilka substancji aktywnych występujących samodzielnie w herbicydach, tj. flufenacet, diflufenikan, pendimetalina, prosulfokarb, flurochloridon, a także jako fabryczne mieszaniny np. flufenacet + pikolinafen, prosulfokarb + diflufenikan. W rzepaku natomiast możemy stosować chlomazon, napropamid, metazachlor, dimetachlor. Na rynku dostępne są również środki zawierające mieszaniny tych substancji, m.in. metazachlor + dimetenamid-P, metazachlor + chinomerak, dimetachlor + chlomazon. W przypadku odchwaszczania rzepaku herbicydami zawierającymi napropamid (jako samodzielną substancję) oprysk należy wykonać jeszcze przed wysianiem roślin, środek wymieszać z glebą za pomocą brony i dopiero wtedy wysiać rzepak. Szczegółowe terminy aplikacji podane są w instrukcji stosowania danego środka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Niższe zapasy bawełny na świecie

Światowe zapasy bawełny na koniec sezonu 2021/222 są w tym miesiącu o 540 tys. bel mniejsze i wyniosą 1,4 mln bel, gdyż zwiększy się zużycie bawełny o 750 tys. bel.

Rośliny

Spadek zapasów bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe końcowe zapasy bawełny na sezon 2021/22 wyniosą 87,2 mln bel, a więc prawie 4,6 mln bel poniżej poprzedniego sezonu i najniższe od sezonu 2018/19.

Rośliny

Globalny rynek ryżu

Globalna perspektywa w sezonie 2021/22 dotyczy zwiększonych dostaw ryżu, niższej konsumpcji, zwiększonego handlu i wyższych końcowych zapasów.

Rośliny

Światowe wykorzystanie bawełny powyżej produkcji

Najnowsze prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące bawełny w sezonie 2021/22 obejmują wyższe szacunki zarówno dla światowej produkcji bawełny o 5,7 procent, jak i zużycia o 3,6 procent.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5405/wheat-1492114-1280_nmedium.jpg

Większość cen zbóż na stabilnym poziomie

W dniach od 9 do 15 sierpnia br. odnotowano stabilizację większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie pszenica podrożała.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Działdowo
niedziela, 19 Wrzesień 2021
9°C
5°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.