Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Wyeliminuj konkurencję chwastów już na starcie

Data2021-09-10 Ilość wyświetleń705 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jesień to czas siewu ozimin, warto więc już od samego początku zapewnić roślinom możliwie najlepsze warunki do wzrostu.
 
Im wcześniej pozbędziemy się chwastów z plantacji, w tym większym stopniu ograniczymy ich szkodliwy wpływ na rośliny.
 
Przedwschodowe zabiegi herbicydami doglebowymi wykonuje się bezpośrednio po siewie roślin lub do kilku dni po nim. Doglebowa aplikacja środka hamuje kiełkowanie i wzrost chwastów przed wschodem roślin uprawnych.

W tego rodzaju zabiegach najtrudniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniego do stanu i stopnia zachwaszczenia plantacji herbicydu. Chwasty jeszcze nie skiełkowały, dlatego należy przyjrzeć się historii pola pod kątem zachwaszczenia, stosowanych herbicydów, przedplonów i przewidzieć jakie gatunki chwastów mogą się na nim pojawić. Nietrafiony wybór środka spowoduje, że niektóre gatunki nie zostaną zniszczone i pozostawione w łanie będą intensywnie rosnąć i konkurować z uprawami. W takim przypadku konieczna będzie korekta z użyciem wyższych dawek środka, które są skuteczne w zwalczaniu chwastów bardziej rozwiniętych.

Zabiegi doglebowe wymagają starannej, pozbawionej grud i resztek pożniwnych uprawy gleby. Obecność grud powoduje nierównomierny rozkład środka na opryskiwanej powierzchni. Plantacje powinny być obsiane równomiernie i na odpowiednią głębokość, a nasiona dokładnie przykryte warstwą gleby, aby nie dopuścić do uszkodzenia siewek do przerzedzonych i nierównomiernych wschodów. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, gdyż w przesuszonej herbicyd zostaje związany przez agregaty glebowe i nie jest dostępny dla kiełkujących nasion. Skuteczność zabiegu mogą zniweczyć również nadmierne opady występujące krótko po oprysku, gdyż herbicyd przemieści się w głąb profilu glebowego, poza strefę kiełkowania nasion.

Do zabiegów przedwschodowych w zbożach nadaje się zaledwie kilka substancji aktywnych występujących samodzielnie w herbicydach, tj. flufenacet, diflufenikan, pendimetalina, prosulfokarb, flurochloridon, a także jako fabryczne mieszaniny np. flufenacet + pikolinafen, prosulfokarb + diflufenikan. W rzepaku natomiast możemy stosować chlomazon, napropamid, metazachlor, dimetachlor. Na rynku dostępne są również środki zawierające mieszaniny tych substancji, m.in. metazachlor + dimetenamid-P, metazachlor + chinomerak, dimetachlor + chlomazon. W przypadku odchwaszczania rzepaku herbicydami zawierającymi napropamid (jako samodzielną substancję) oprysk należy wykonać jeszcze przed wysianiem roślin, środek wymieszać z glebą za pomocą brony i dopiero wtedy wysiać rzepak. Szczegółowe terminy aplikacji podane są w instrukcji stosowania danego środka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5625/grapes-5889697-1280_nmedium.jpg

Serbia: Spożycie żywności ekologicznej znacznie niższe niż w UE

Konsumenci w krajach UE wydają na żywność ekologiczną znacznie więcej niż w Serbii.

Owoce
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Susiec
środa, 19 Styczeń 2022
-2°C
-4°C
min
0°C
max
0