Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Rośliny oleiste

Zaorać, czy pozostawić plantację rzepaku ozimego?

Data2016-03-18 Ilość wyświetleń3806 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Warunki pogodowe podczas tegorocznej zimy nie były korzystne dla upraw ozimych. Brak okrywy śnieżnej, niskie temperatury i mroźne wiatry sprawiły, że dużo roślin na plantacjach rzepaku ozimego uległo uszkodzeniu. W związku z tym wielu rolników staje obecnie przed dylematem, czy wysiany rzepak pozostawić na polu, czy też go przyorać i zasiać nową roślinę?

Ażeby podjąć odpowiednią decyzję, trzeba w pierwszej kolejności ocenić stan plantacji i kondycję roślin. Najlepszą i najbardziej wiarygodną metodą oszacowania stopnia przezimowania rzepaku jest sprawdzenie stanu korzeni i stożka wzrostu roślin pobranych z reprezentatywnych powierzchni. Rośliny z reguły wyrywa się w kilku miejscach z 1m2. Liczba prób uzależniona jest od wielkości pola. Na powierzchni do 2 ha zaleca się pobranie 6 prób z 1m2, na plantacjach do 10 ha – 12 prób, natomiast na większych polach od 15-20 prób. Rośliny można również pobierać z pojedynczych rzędów, przy czym długość rzędu uzależniona jest od rozstawy rzepaku. W rozstawie 12 cm trzeba pobrać rośliny z rzędu o długości 833 cm, w rozstawie 20 cm – 500 cm, 25 – 400 cm, 30 – 333 cm, 35 – 286 cm, 40 – 250 cm, 45 – 222 cm.

W każdej próbie należy wyliczyć procent lub liczbę roślin zdrowych. Zakłada się, że z uprawy rzepaku ozimego można uzyskać zadowalające plony, gdy na 1m2 przypada 40-50 zdrowych roślin, co odpowiada przezimowaniu z granicach 60-80%. Minimalna obsada rzepaku ozimego, przy której plantację można pozostawić wynosi 20-25 roślin/m2, przy czym muszą to być okazy całkowicie zdrowe i równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni pola. Podczas podejmowania decyzji o przyszłości plantacji rzepaku ozimego należy wziąć pod uwagę również warunki glebowe. Na glebach żyznych rośliny odznaczają się większą produktywnością i są w stanie wytworzyć więcej nasion, dlatego w tych warunkach liczba roślin na jednostce powierzchni może być mniejsza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Redukcja produkcji ryżu na świecie

Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie

Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Maleją zapasy bawełny

Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5035/soy-941737-1280_nmedium.jpg

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione

Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Lubaczów
niedziela, 18 Kwiecień 2021
6°C
1°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.