Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Zaślaz - nowy problem na polach

Data2019-05-12 Ilość wyświetleń1446 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zaślaz w buraku.
Zaślaz w buraku.

Zaślaz pospolity jest rośliną jednoroczną, jarą, należącą do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Łodygę osiąga do 250 cm, system korzeniowy palowy, rozmnaża się wyłącznie generatywnie. Jedna roślina może wyprodukować do kilkunastu tysięcy nasion o grubej okrywie nasiennej, bardzo żywotnych, co powoduje że wyeliminowanie zaślazu z plantacji, na której do gleby osypały się dojrzałe nasiona, jest bardzo trudne.

Pierwsze doniesienia mówiące o występowaniu zaślazu pospolitego na polach uprawnych w naszym kraju pochodzą z roku 2002 i dotyczą rejonu Wrocławia i Legnicy. Zasięg jego występowania zwiększa się z roku na rok. Obecnie występuje również na Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie i ziemi łódzkiej. Zasiedla on głównie plantacje buraka cukrowego i kukurydzy, ścierniska po zbożach i rzepaku oraz odłogi.

Zaślaz jest bardzo groźnym chwastem.

Cechuje go bardzo silny wzrost i duża konkurencyjność dla innych roślin. Doniesienia z USA informują, że zaślaz może redukować plony kukurydzy, soi i buraka cukrowego o kilkanaście, a nawet do 40%. Potwierdzają to doświadczenia prowadzone w IUNG-PIB we Wrocławiu, które wykazały że wystąpienie 2 roślin na powierzchni 1 m2 powodowało spadek plonu kukurydzy o 14%, natomiast w przypadku buraka cukrowego obniżka wyniosła 20%. Według najnowszych badań szacunkowe, średnie pobranie azotu przez część nadziemną zaślazu pod koniec wegetacji wynosiło ponad 25 kg N w kukurydzy i blisko 15 kg N w buraku. Zważywszy, że wprowadzona przedsiewnie dawka azotu wynosiła 100 kg N/ha, czwartą część dawki wykorzystał zaślaz w uprawie kukurydzy. W przypadku potasu pobranie wynosiło odpowiednio 15 i 13 kg, a fosforu i magnezu – po kilka kilogramów. Zaślaz, ze względu swoją wielkość i wysoką zawartość włókna w łodygach, może utrudniać zbiór rośliny uprawnej.

Jak go zwalczać?

Zaślaz to nowy problem i obecnie nie mamy opracowanych zaleceń chemicznej ochrony przed tym gatunkiem. W sprzyjających warunkach zaślaz charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem, dlatego też jego wrażliwość na środki chemiczne gwałtownie maleje. Najczęściej zdarza się, że zostaje zauważony dopiero, gdy rośliny pojawią się ponad łanem buraka, a wtedy na jakąkolwiek interwencję jest już za późno. Problemem jest również to, że wiele substancji aktywnych zarejestrowanych do stosowania w buraku cukrowym nie wykazuje wystarczającej skuteczności w jego niszczeniu. Doświadczenia prowadzone w IUNG-PIB we Wrocławiu nad sposobami chemicznego zwalczania tego chwastu w buraku nie są zadawalające. Dobra skuteczność osiągana w warunkach szklarniowych nie przekładała się na dobre wyniki w warunkach polowych. Podobne problemy zgłaszali badacze z Czech i Niemiec. Można tylko zalecić w przypadku pojawienia się pojedynczych roślin na mniejszych powierzchniach, usuwanie ręczne koniecznie przed osypaniem się nasion i ich spalenie. Niestety sposób ten nie zda egzaminu na większych powierzchniach, gdyż jest bardzo pracochłonny i kłopotliwy.

Wykorzystano m.in.:
Art.: Domaradzki K. IUNG-PIB. Farmer, 2016.
Wyniki badań IUNG-PIB we Wrocławiu (w tym badania własne).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5498/corn-5654288-1280_nmedium.jpg

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Rutki
czwartek, 21 Październik 2021
12°C
8°C
min
17°C
max
0