Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Zboża

Zastoiska wody – groźne dla ozimin!

Data2017-02-06 Ilość wyświetleń1140 wyświetleń

Szybkie topnienie śniegu, przy jednocześnie zmarzniętej glebie, prowadzić do spływów wody i tworzenia się zastoisk wody.
Szybkie topnienie śniegu, przy jednocześnie zmarzniętej glebie, prowadzić do spływów wody i tworzenia się zastoisk wody.

Występujące w ostatnich dniach zastoiska wody, mogą poważnie zagrażać młodym oziminom. Woda utrzymująca się na powierzchni pola powyżej 7 dni, może powodować wyginięcie roślin.

Rośnie ryzyko wymoknięcia roślin

Znaczne ocieplenie i dodatnia temperatura, jaka w ostatnich dniach utrzymuje się na terenie naszego kraju powoduje gwałtowne topnienie śniegu. Gleba, nie jest w stanie szybko „wchłonąć” wody, jaka powstaje z roztopów. W obecnych warunkach pogodowych, gleba rozmarzła tylko powierzchniowo, na głębokość kilku centymetrów. Pod tą warstwą, jest ona zamarznięta, co utrudnia odpływ wody.
Młode rośliny, które znajdują się „pod wodą” mają utrudnioną wymianę gazową. W glebie brakuje tlenu, a dwutlenek węgla występuje w nadmiarze. W takich warunkach młode rośliny gniją.

Zamieranie roślin na podtopionych częściach pola, to nie jedyna szkoda

Utrzymywanie się wody nawet krótkotrwałe (kilka dni), nie pozostaje bez wpływu na strukturę gleby, pogarszają się jej właściwości fizyko-chemiczne oraz biologiczne. Na zalanych fragmentach pola, znacznie szybciej rozwijają się np. grzyby z rodzaju Fusarium, które mogą infekować młode rośliny. Ponadto w miejscach w których dłuższy czas utrzymywała się woda, brakować będzie roślin. Skutkować to będzie wzrostem zachwaszczenia. Aby temu przeciwdziałać, konieczny będzie podsiew formą jarą uprawianego gatunku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Pszenica dalej tanieje, średnia cena blisko 650 zł/t

Zgodnie z przewidywaniami trwa obniżka cen pszenicy w krajowych punktach skupu. Po serii zniżek notowań pszenicy na światowych giełdach również rzeczywiste stawki za to zboże uległy spadkowi.

Rośliny

Unijny eksport pszenicy w bieżącym sezonie może przekroczyć 32 mln ton

Według kwietniowego raportu Strategie Grains unijny eksport pszenicy w sezonie 2014/2015 może osiągnąć poziom 32 mln ton. To o 2,1 mln ton więcej niż wcześniej prognozowano.

Rośliny

Rolnicy chcą zmian w przepisach dotyczących obowiązku utrzymania obszarów EFA i dywersyfikacji

Począwszy od 2015 r. w ramach systemu dopłat bezpośrednich wprowadzono płatności na zazielenianie. W Polsce konieczność dywersyfikacji upraw (zazieleniania) dotyczy niespełna 20% rolników, gospodarujących na obszarze przekraczającym 10 ha gruntów ornych.

Rośliny

IGC: Lepsze prognozy dla UE, gorsze dla Rosji i Ukrainy

W piątek Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przedstawiła swoje prognozy dla rynku zbóż.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Radowo Małe
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
2°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Nawozy azotowe z siarką

PULSAR®
N(S) 20,8 -(24,2)