Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Zboża

Zastoiska wody – groźne dla ozimin!

Data20 dni temu Ilość wyświetleń731 wyświetleń

Szybkie topnienie śniegu, przy jednocześnie zmarzniętej glebie, prowadzić do spływów wody i tworzenia się zastoisk wody.
Szybkie topnienie śniegu, przy jednocześnie zmarzniętej glebie, prowadzić do spływów wody i tworzenia się zastoisk wody.

Występujące w ostatnich dniach zastoiska wody, mogą poważnie zagrażać młodym oziminom. Woda utrzymująca się na powierzchni pola powyżej 7 dni, może powodować wyginięcie roślin.

Rośnie ryzyko wymoknięcia roślin

Znaczne ocieplenie i dodatnia temperatura, jaka w ostatnich dniach utrzymuje się na terenie naszego kraju powoduje gwałtowne topnienie śniegu. Gleba, nie jest w stanie szybko „wchłonąć” wody, jaka powstaje z roztopów. W obecnych warunkach pogodowych, gleba rozmarzła tylko powierzchniowo, na głębokość kilku centymetrów. Pod tą warstwą, jest ona zamarznięta, co utrudnia odpływ wody.
Młode rośliny, które znajdują się „pod wodą” mają utrudnioną wymianę gazową. W glebie brakuje tlenu, a dwutlenek węgla występuje w nadmiarze. W takich warunkach młode rośliny gniją.

Zamieranie roślin na podtopionych częściach pola, to nie jedyna szkoda

Utrzymywanie się wody nawet krótkotrwałe (kilka dni), nie pozostaje bez wpływu na strukturę gleby, pogarszają się jej właściwości fizyko-chemiczne oraz biologiczne. Na zalanych fragmentach pola, znacznie szybciej rozwijają się np. grzyby z rodzaju Fusarium, które mogą infekować młode rośliny. Ponadto w miejscach w których dłuższy czas utrzymywała się woda, brakować będzie roślin. Skutkować to będzie wzrostem zachwaszczenia. Aby temu przeciwdziałać, konieczny będzie podsiew formą jarą uprawianego gatunku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Nasze dzieci znów dostaną owoce i warzywa w szkole

W 2016 roku już po raz ósmy w szkołach podstawowych odbędzie się program „Owoce i warzywa w szkole”. W rezultacie do dzieci trafią porcje świeżych owoców, warzyw i soków.

Rośliny

Międzynarodowa Rada Zbożowa. Szacunki zbiorów zbóż i soi

W czerwcowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przedstawiła swoje prognozy dotyczące zbiorów zbóż i oleistych w sezonie 2014/15.

Rośliny

W 2016 r. produkcja roślin oleistych będzie zbliżona do poprzedniego roku

Według danych opublikowanych przez Copa-Cogeca w 2016 roku całkowita produkcja trzech najważniejszych surowców oleistych w Unii Europejskiej ukształtuje się na poziomie 31 mln ton. Unijne zbiory rzepaku, słonecznika i soi będą zatem zbliżone w stosunku do roku poprzedniego.

Rośliny

Kukurydza w skupie dalej tanieje

Na krajowym rynku zbóż trwają spadki cen kukurydzy. Na początku września 2016 roku ceny tego zboża kształtowały się poniżej 650 zł/t spadając czwarty raz z rzędu.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Wiślica
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
2°C
-4°C
min
8°C
max
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® KRZEM
NPK(S) 6-12-34-(10)