Content

Porady ekspertów

Rośliny

Zbiór ziarna pszenicy

Data2021-07-27 Ilość wyświetleń835 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Optymalna wilgotność ziarna podczas zbioru, minimalizuje uszkodzenia ziarniaków w trakcie kombajnowego zbioru.
Optymalna wilgotność ziarna podczas zbioru, minimalizuje uszkodzenia ziarniaków w trakcie kombajnowego zbioru.

W technologii produkcji ziarna jakościowego – pszenice chlebowe i jakościowe – duże znaczenie odgrywają straty podczas zbioru ziarna, wynikające z jego mechanicznych uszkodzeń. Stąd też niekiedy duża część partii ziarna nie spełnia wymagań dotyczących jego cech fizycznych. Straty te związane są między innymi z uszkodzeniami ziarna, takimi jak zniszczona otoczka zarodka, utrącony zarodek, zdarta plewka, uszkodzenie bielma czy też pęknięcia plewki bądź jej odstawanie na wierzchołku. Wynikają one zarówno ze źle ustawionych mechanizmów kombajnu, jak również ze zbioru w nieodpowiednich warunkach.
 
W celu minimalizacji uszkodzeń ziarna jego zbiór powinien być przeprowadzony przy wilgotności 16%. Ziarno o wilgotności poniżej 12% jest w dużym stopniu narażone na łatwe uszkodzenia podczas zbioru mechanicznego.
 
Jednoetapowy zbiór ziarna sprawia, że nie jest ono fizjologicznie dojrzałe i intensywnie oddycha. Prowadzi to do wzrostu temperatury pryzmy, co może skutkować zwiększeniem intensywności rozwoju pleśni i bakterii. W konsekwencji dochodzi do stęchnięcia zboża oraz po pewnym czasie rozwoju szkodników. W celu zabezpieczenia ziarna należy w sposób właściwy przygotować je do składowania. Zaleca się odsortowanie mokrych części organicznych, a także schładzanie ziarna i jego suszenie. Takie przygotowanie ziarna zabezpiecza go przed ewentualnymi stratami w trakcie przechowywania.
Pszenica gotowa do zboru.
Pszenica gotowa do zboru.


W przypadku ozimych i jarych form pszenicy konsumpcyjnej ziarno jest zbierane w stadium dojrzałości pełnej, a jego sposób zbioru i przechowywania wpływają w zasadniczym stopniu na zawartość i jakość glutenu, jak również na enzymy proteolityczne i amylolityczne. W przypadku zbyt dużej wilgotności ziarna dochodzi do jego zagrzewania i porastania, co uniemożliwia wykorzystanie takiego ziarna jako surowca chlebowego. Z kolei suszenie ziarna w wysokich temperaturach może wpływać na denaturację białek zapasowych, co uniemożliwia tworzenie kompleksu glutenowego. Równie niekorzystnie na właściwości glutenu działa niska temperatura.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5590/corn-5570783-1280_nmedium.jpg

Zwyżka eksportu kukurydzy

Utrzymujące się światowe zapotrzebowanie na ziarno kukurydzy w miesiącach poprzedzających tegoroczne zbiory oraz dobre zbiory w roku minionym przyczyniły się do sporej zwyżki wolumenu wywozu tego zboża.

Zboża
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Sitno
środa, 19 Styczeń 2022
-2°C
-4°C
min
1°C
max
0