Content

Porady ekspertów

Rośliny

Zboża ozime trzeba wysiać w terminie

Data2015-09-20 Ilość wyświetleń2994 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Tak wyglądała pszenica wysiana po późno zebranych burakach cukrowych (Sahryń, Zamojszczyzna, 2 maja 2013 r.) (fot. A. Artyszak)
Tak wyglądała pszenica wysiana po późno zebranych burakach cukrowych (Sahryń, Zamojszczyzna, 2 maja 2013 r.) (fot. A. Artyszak)

Dotrzymanie optymalnego dla danego gospodarstwa terminu siewu ozimin jest najważniejszym czynnikiem beznakładowym w technologii produkcji. Co to znaczy? Znaczy to, że nie wymaga od rolnika wydania ani jednej złotówki, a jedynie jego wiedzy i jego chęci. W zamian może przynieść bardzo wymierne efekty. Zasiać i tak przecież trzeba. Ważne jest, aby zrobić to w terminie optymalnym. Przyznam się, że jak obserwuję, jak niektórzy rolnicy bez żadnego uzasadnienia zwlekają z siewem („bo do zimy daleko”), to przyznam się, że nie bardzo wiem, jak ich przekonać, aby zmienili zdanie.

Przecież termin siewu decyduje przede wszystkim o wzroście systemu korzeniowego i nie ma innych, równie skutecznych metod, za pomocą których można go do tego pobudzić. Rośliny wyrosłe z ziarniaków wysianych w odpowiednim terminie wytwarzają silnie rozwinięty system korzeniowy, który dobrze pobiera wodę i składniki pokarmowe, oczywiście pod warunkiem, że są one w glebie. To powoduje, że zboża ozime krzewią się jesienią i powinny do zakończenia wegetacji jesiennej wejść w fazę pełni krzewienia. To daje szansę na dobre przezimowanie roślin oraz uzyskanie wysokich plonów ziarna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5646/flowers-87417-1280_nmedium.jpg

Produkcja słonecznika w Rosji i na Ukrainie przekracza oczekiwania

Globalna produkcja nasion słonecznika na 2021/22 jest prognozowana na 57 mln ton, czyli o 7,9 mln ton więcej niż w zeszłym roku.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Nowa Sól
czwartek, 20 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
3°C
max
0