Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy

Zniszczyć chwasty w rzepaku już jesienią

Data2013-08-18 Ilość wyświetleń3190 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Ochrona herbicydowa na plantacjach rzepaku ozimego już jesienią jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących powodzenie w uprawie tego gatunku. Zachwaszczenie obniża zimotrwałość rzepaku, system korzeniowy wytworzony przez rośliny konkurujące z chwastami jest słabszy. Ponadto zacienione przez chwasty młode siewki rzepaku przyjmują niekorzystny pokrój, ich szyjka korzeniowa się wydłuża i powoduje jej wysadzanie ponad powierzchnię gleby, co przyczynia się do gorszego zimowania, a w skrajnych przypadkach do wymarzania rzepaku.

Eliminacja chwastów już w okresie jesiennym jest najważniejsza

Rzepak ozimy który ma najdłuższy, bo prawie roczny okres wegetacji wymaga odpowiedniego startu, tak aby roślina mogła bez ograniczeń przygotować się do zimy. Wzrost i rozwój jesienny rzepaku może być znacznie ograniczony, przez chwasty zimujące. Należą do nich takie gatunki chwastów dwuliściennych jak: chaber bławatek, maruna bezwonna, przytulia czepna, mak polny i wiele innych mniej groźnych. Gatunki te cechują się silnym wzrostem oraz małą wrażliwością na niskie temperatury. Niezwalczane jesienią, dobrze się ukorzeniają i wczesną wiosną zaczynają dominować na plantacjach rzepaku.

Ich zwalczanie jest wówczas znacznie ograniczone ponieważ:

  • gatunki te rozpoczynają wegetację szybciej niż roślina uprawna i mogą szybko zdominować plantację,
  •  w wyniku niskich temperatur i znacznego uwilgotnienia gleby zabiegi herbicydowe są utrudnione, ponadto intensywne opady sprzyjają rozwojowi chwastów,
  • opóźniona walka z chwastami jest mało efektywna,
  • zaawansowana faza rzepaku ogranicza możliwość wykonania zabiegu.

Samosiewy zbóż, które w wyniku stosowanych w większości gospodarstw płodozmianów (rzepak najczęściej jest siany po zbożach), również mogą ograniczać rozwój rzepaku. Szczególnie groźne, zwłaszcza w warunkach długich i ciepłych jesienni, są samosiewy zbóż jarych, które w takich warunkach stają się „konkurentem” dla młodych roślin rzepaku.

Jaki i kiedy wykonać zabieg herbicydowy?
Jesienne odchwaszczanie rzepaku można wykonać wykorzystując zabiegi doglebowe, bądź nalistne, ale najlepsze efekty uzyskuje się niszcząc chwasty, zanim wzejdzie rzepak. Stąd ochrona herbicydowa rzepaku z wykorzystaniem preparatów o działaniu doglebowym jest najefektywniejsza.

Skuteczny zabieg doglebowy!
Zabiegi doglebowe można wykonywać przedsiewnie, a także po siewie rzepaku. Ważna jest oczywiście wilgotność gleby, ponieważ tylko w warunkach gdy gleby nie są zbyt przesuszone skuteczność herbicydu jest zadowalająca. Stąd np. w warunkach suszy skuteczniejszą metodą ograniczania zachwaszczenia jest wykonanie zabiegu bezpośrednio przed siewem rzepaku i wymieszanie herbicydu lub ich mieszaniny z glebą. Na gleby przesuszone nie zaleca się stosować herbicydów posiewnych doglebowych (dopuszczenie jedynie w sytuacji gdy spodziewany jest deszcz). Należy pamiętać, że wykonanie zabiegu doglebowego powinno nastąpić, gdy nasiona rzepaku jeszcze nie skiełkowały (różni producenci środków ochrony roślin podają terminy: bezpośrednio po siewie, jeden, dwa bądź trzy dni po siewie), a wyższe dawki herbicydu należy stosować na glebach ciężkich.

Podjęcie decyzji odnośnie trafnego i skutecznego zabiegu herbicydowego jest bardzo trudne. Decyzja taka musi zawsze odnosić się do danej plantacji i do warunków tam panujących. Dobrze jest jeśli pole przeznaczone pod zasiewy rzepaku jest znane rolnikowi, wówczas można określić gatunki chwastów tam występujące. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowany na danej danym polu, płodozmian.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższy światowy handel bawełną

Wraz ze znacznym wzrostem światowego zużycia bawełny w tym sezonie przewiduje się, że handel bawełną również znacznie wzrośnie w sezonie 2020/2021.

Rośliny

Większa konsumpcja ryżu na świecie

Przewiduje się, że globalne spożycie ryżu w sezonie 2020/21 wyniesie rekordowe 504,3 mln ton, czyli o 8 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalne zużycie bawełny odradza się

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w latach 2020/21 wyniesie 117,8 miliona bel, czyli zwiększy się 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Prognozy produkcji ryżu na rok 2020/21

Obniżone prognozy produkcji dla Birmy i Indonezji, podniesione dla Filipin i Tajlandii, co w sumie daje 504,2 mln ton, a to oznacza spadek o 0,24 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale wzrost o ponad 1% w skali sezonu.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5095/garlic-3617113-1280_nmedium.jpg

Ukraina zwiększyła import czosnku o jedną trzecią

Brak przemysłowej produkcji czosnku stymuluje import.

Warzywa
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Skołyszyn
piątek, 14 Maj 2021
10°C
9°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.