Porady ekspertów

Warzywa, Z kraju

Bądź przygotowany do walki z chwościkiem buraka

Data2017-04-05 Ilość wyświetleń703 wyświetleń


Chwościk buraka to choroba występująca jedynie na buraku, powodowana przez gatunek grzyba Cercospora beticola. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego. Choroba ta znana jest plantatorom buraka, ponieważ występuje każdego roku w różnym nasileniu we wszystkich rejonach jego uprawy, od końca czerwca aż do zbiorów.

Przy sprzyjającej pogodzie – wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza - grzyb atakuje i poraża liście. W suche lata chwościk może pojawić się nagle po pierwszych opadach, bardzo szybko się rozwija i w ciągu kilku dni może spowodować całkowite ich zniszczenie. Porażenie przez Cercospora beticola powoduje wydłużenie głowy korzeniowej buraka, co utrudnia zbiór oraz zmniejsza masę korzeni i ilość cukru.

Przy silnych infekcjach i braku skutecznej ochrony można stracić nawet połowę plonu korzeni i do 3% zawartości cukru. Chwościka buraka można zidentyfikować uważnie lustrując plantację. Objawy pojawiają się najpierw na starszych liściach. Na blaszkach pojawiają się drobne, brązowe, okrągłe plamki (punkciki) otoczone czerwonawą obwódką.

Z czasem łączą się i zlewają w brązowe plamy. Ustaje asymilacja, liście usychają i skręcają się (uwaga - często mylona z chwościkiem jest brunatna plamistość liści buraka tzw. rumularia). Po zauważeniu pierwszych objawów choroby niezbędna jest nasza interwencja – zastosowanie fungicydu i usunięcie infekcji.

Pierwszy oprysk fungicydem wykonujemy po przekroczeniu progu szkodliwości (po stwierdzeniu określonego stopnia porażenia roślin w podanym terminie (tabela poniżej). Jeśli mimo przeprowadzonego zabiegu choroba będzie się nadal rozwijała i obejmie 45% roślin - stosujemy drugi oprysk a później kolejne, biorąc oczywiście pod uwagę okres karencji preparatu.

Progi szkodliwości :
TerminStopień porażenia
do 5 sierpnia<5% porażonych roślin
od 5 do 15 sierpnia15% porażonych roślin
po 15 sierpnia do pierwszej dekady września45% porażonych roślin


Jak ocenić stopień porażenia?
Idąc po przekątnej pola zbieramy 100 liści ze środkowego okółka roślin – 1 liść porażony oznacza 1° porażenia.

Czym zwalczać?
Skuteczne są fungicydy z substancja aktywną epoksykonazol i tebukonazol.

Jak zapobiegać?

  • Przyorywać resztki pożniwne (grzyb zimuje w glebie na resztkach liści),
  • nie uprawiać buraka na tym samym polu częściej niż co 4 lata,
  • uprawiać odmiany odporne (odmiany odporne są niestety bardziej podatne na mączniaka).

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Warzywa

Trudna sytuacja plantatorów ziemniaków. Ceny za kilogram nawet na poziomie 40 groszy

Od kilku miesięcy ceny ziemniaków w Polsce utrzymują się na niskim poziomie i póki co, nie ma sygnałów na poprawę sytuacji. Zapasów ziemniaków jest dużo, popyt importowy relatywnie niewielki, a zapotrzebowanie wewnątrz kraju małe.

Warzywa

Późniejsze zbiory warzyw

W 2017 roku zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy muszą liczyć się ze znaczącymi opóźnieniami w dostawach krajowych warzyw. Duży wpływ na przesunięcie zbiorów wywarła niekorzystna aura, która uniemożliwiała wcześniejszy wysiew oraz wysadę rozsad.

Warzywa

GUS podał wiosenną ocenę upraw warzywnych

Południowo-zachodnia cześć Polski była jedynym regionem w kraju, w którym warzywa zostały na ogół wysiane w terminie. W pozostałych częściach Polski, niesprzyjające warunki atmosferyczne wpłynęły na opóźnienie zasiewów i wysadzeń rozsad.

Warzywa

Wysokie zbiory ziemniaków w 2016 roku. Produkcja na poziomie 9 mln t

Panujące w ubiegłym roku niesprzyjające warunki atmosferyczne, od momentu posadzenia do pierwszej połowy czerwca, wpływały niekorzystnie na plantację tego warzywa. Dopiero zmiany klimatyczne, jakie nastąpiły w drugiej połowie czerwca, zwłaszcza obfite opady deszczu, poprawiły sytuację plantatorów ziemniaków wysadzanych w późniejszych terminach.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Elbląg
niedziela, 25 Czerwiec 2017
możliwe opady przelotne
16°C
13°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Nawozy azotowe

Salmag z borem®
N(CaMg) 27,5-(3,5-4) z borem (B) 0,2%