Content
Porady ekspertów
Warzywa, Z kraju
Bądź przygotowany do walki z chwościkiem buraka


do ulubionych
z ulubionych

Chwościk buraka to choroba występująca jedynie na buraku, powodowana przez gatunek grzyba Cercospora beticola. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego. Choroba ta znana jest plantatorom buraka, ponieważ występuje każdego roku w różnym nasileniu we wszystkich rejonach jego uprawy, od końca czerwca aż do zbiorów.
Przy sprzyjającej pogodzie – wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza - grzyb atakuje i poraża liście. W suche lata chwościk może pojawić się nagle po pierwszych opadach, bardzo szybko się rozwija i w ciągu kilku dni może spowodować całkowite ich zniszczenie. Porażenie przez Cercospora beticola powoduje wydłużenie głowy korzeniowej buraka, co utrudnia zbiór oraz zmniejsza masę korzeni i ilość cukru.
Przy silnych infekcjach i braku skutecznej ochrony można stracić nawet połowę plonu korzeni i do 3% zawartości cukru. Chwościka buraka można zidentyfikować uważnie lustrując plantację. Objawy pojawiają się najpierw na starszych liściach. Na blaszkach pojawiają się drobne, brązowe, okrągłe plamki (punkciki) otoczone czerwonawą obwódką.
Z czasem łączą się i zlewają w brązowe plamy. Ustaje asymilacja, liście usychają i skręcają się (uwaga - często mylona z chwościkiem jest brunatna plamistość liści buraka tzw. rumularia). Po zauważeniu pierwszych objawów choroby niezbędna jest nasza interwencja – zastosowanie fungicydu i usunięcie infekcji.
Pierwszy oprysk fungicydem wykonujemy po przekroczeniu progu szkodliwości (po stwierdzeniu określonego stopnia porażenia roślin w podanym terminie (tabela poniżej). Jeśli mimo przeprowadzonego zabiegu choroba będzie się nadal rozwijała i obejmie 45% roślin - stosujemy drugi oprysk a później kolejne, biorąc oczywiście pod uwagę okres karencji preparatu.
Progi szkodliwości :
Termin | Stopień porażenia |
---|---|
do 5 sierpnia | <5% porażonych roślin |
od 5 do 15 sierpnia | 15% porażonych roślin |
po 15 sierpnia do pierwszej dekady września | 45% porażonych roślin |
Jak ocenić stopień porażenia?
Idąc po przekątnej pola zbieramy 100 liści ze środkowego okółka roślin – 1 liść porażony oznacza 1° porażenia.
Czym zwalczać?
Skuteczne są fungicydy z substancja aktywną epoksykonazol i tebukonazol.
Jak zapobiegać?
- Przyorywać resztki pożniwne (grzyb zimuje w glebie na resztkach liści),
- nie uprawiać buraka na tym samym polu częściej niż co 4 lata,
- uprawiać odmiany odporne (odmiany odporne są niestety bardziej podatne na mączniaka).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Warzywa

Ukraina bije rekordy importu pomidorów
W roku 2020 import pomidorów szklarniowych do Ukrainy wzrósł o 21% i osiągnął rekordowy poziom 86,7 tys. ton.

Stabilizacja globalnej produkcji świeżych owoców i warzyw
Według najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) świat wyprodukował w 2019 roku 1837 mln ton owoców i warzyw, tj. o 0,8% więcej niż rok wcześniej, ale nieco mniej niż dwa lata wcześniej, co pokazuje, że produkcja ustabilizowała się.

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.

W Rosji produkcja warzyw szklarniowych wzrośnie o 7,6%
Według prognozy w 2021 r. warzyw szklarniowych będzie uprawiane co najmniej 1,45 mln ton, czyli o 7,6% więcej niż przed rokiem.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rzepak zyskuje na wartości 0,8%
W dniach od 31 stycznia do 7 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 15 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

min
max