Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje, Warzywa

Małe zielone żniwa

Data2021-07-15 Ilość wyświetleń400 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Groszek gotowy do zbioru.
Groszek gotowy do zbioru.

Od początku lipca na Żuławach trwa zbiór groszku zielonego z przeznaczeniem „na puszki” lub do mrożenia. Zbiory rozpoczęły się od odmian wczesnych, które z reguły plonują nieco niżej, ale wg relacji rolników w tym roku nie jest najgorzej. Owszem w porównaniu rok/rok jest obniżka plonu o około 30%, ale biorąc pod uwagę, że opłacalność produkcji jest na poziomie 5-6 t/ha (przy korzystaniu z zewnętrznych technologii: nasiona, zbiór itp.) to osiągane w tym roku plony na poziomie 6,5-10 t/ha brutto nawet po potraceniach za zanieczyszczenia czy jakość powinny zapewniać zwrot inwestycji. Plantatorzy zgodnie twierdzą, że największym problemem w tym sezonie były bardzo wysokie temperatury podczas kwitnienia, przez co groszek kwitł krótko i intensywnie – w tym upatrywana jest główna przyczyna obniżki plonu.

Pogoda nie zawsze przeszkadza

Deszcz podczas żniw często stanowi duży problem – utrudnia zbiór, pogarsza jakość plonu. Jednak przy groszku zielonym opady wcale nie muszą przeszkadzać – wręcz przeciwnie. Decydujący wpływ na jakość plonu mają zanieczyszczenia i twardość nasion.

 
Przy temperaturach zbliżonych do 30°C groszek bardzo szybko twardnieje przez co traci na jakości. Wszelkie przestoje, czy to spowodowane awariami maszyn, czy … brakiem odbioru w przetwórni mogą zatrzymać zbiór na kilka godzin, a to już konkretne straty.
 

Dlatego opady deszczu, czy pochmurna pogoda nie tylko spowalniają twardnienie plonu na polu, ale też sprawiają, że nie trzeba robić częstych przerw na czyszczenie kombajnów bo zespół młócący nie brudzi się tak szybko i częściowo sam się oczyszcza. 

Przeładunek na polu oszczędza czas.
Przeładunek na polu oszczędza czas.
Teraz szybko do przetwórni.
Teraz szybko do przetwórni.

Organizacja pracy

Sam zbiór odbywa się również bardzo wolno, bo wydajność maszyn wynosi około 0,5-1 ha/h i często trwa 24 h/doba. Jest to niemałe wyzwanie dla każdego gospodarstwa, aby zapewnić ciągłość pracy ekipy na polu oraz zgrać się z harmonogramem odbioru groszku w przetwórni. 

Autor: Mariusz Motolko – Przedstawiciel Terenowy GA – Wschodnie Pomorskie, Warmińskomazurskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Warzywa

W Chinach zbiory selera z zalanych pól dostarczają drony

Na początku października ceny warzyw w Chinach wykazywały ciągły trend wzrostowy z szybkim i znaczącym wzrostem, a powodem są przedłużające się deszcze.

Warzywa

Niedobór czosnku na Ukrainie

Na Ukrainie nie ma dużych producentów czosnku i magazynów, w których te produkty mogłyby być przechowywane przez całą zimę. Dlatego od stycznia do czerwca sklepy ukraińskie sprzedają wyłącznie czosnek importowany.

Warzywa

Zbiory warzyw w Polsce poniżej średniej z ostatnich pięciu lat

Warzyw gruntowych będzie 3,9 mln ton, czyli mniej o 2%, a zatem będą poniżej średniej z ostatnich 5 lat.

Warzywa

Mimo spadających plonów ceny kapusty dalej niskie

Według najnowszych szacunków GUS zbiory kapusty białej w Polsce wyniosą w tym roku 0,7 mln ton, a więc o 100 tys. ton mniej niż rok temu.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5506/orange-1117415-1280_nmedium.jpg

Import pomarańczy do UE z krajów trzecich spadł o 12,3%

Według danych, w okresie od stycznia do sierpnia br. UE sprowadziła 560 tys. ton pomarańczy z krajów trzecich, czyli mniej o 12,3 % niż w analogicznym okresie 2020 roku i o 1,2% niż średnia z tego okresu w ostatnich pięciu latach.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nowa Ruda
piątek, 22 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0