Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Warzywa

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Data2021-05-07 Ilość wyświetleń1771 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin. Dodatkowo obniżenie stosowania w uprawie warzyw obornika czy kompostu również przyczynia się do zubożania gleby w mikroelementy. Dlatego też bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym w uprawie warzyw jest odpowiednie zaopatrzenie ich nie tylko w makroskładniki, ale również w niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin mikroelementy, zwłaszcza że wiele roślin warzywnych wykazuje duże zapotrzebowanie na te składniki pokarmowe. Przy ustalaniu strategii zaopatrzenia warzyw w mikroelementy należy przeprowadzić analizę gleby, bądź też części wskaźnikowych roślin, co umożliwi prawidłowy dobór rodzaju i dawek nawozów mikroelementowych. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar mikroelementów może przyczyniać się do zaburzenia wzrostu czy rozwoju roślin.

W uprawie warzyw ważną rolę odgrywa bor, który uczestniczy w tworzeniu ścian komórkowych oraz w powstawaniu owoców i nasion, poprzez wpływ na proces zapylania i kwitnienia roślin. Pierwiastek ten warunkuje również aktywność fotosyntetyczną roślin oraz uczestniczy w gospodarce wodnej. Wpływa na metabolizm węglowodanów w roślinie oraz syntezę kwasów nukleinowych. Do warzyw wykazujących duże zapotrzebowanie na bor należą: kapusta, brokuł, kalafior oraz marchew, brukiew, burak ćwikłowy, kalarepa, pomidor i seler korzeniowy. Nawożenie tym mikroelementem jest potrzebne szczególnie w przypadku gleb lekkich, jak również gleb silnie wapnowanych.

U kapusty w początkowych fazach rozwojowych przy niedoborze boru liście sercowe są jasnozielone, zgrubiałe i łamliwe. Z kolei w późniejszym okresie, po wykształceniu główek, liście stają się brunatne. Ostry niedobór tego pierwiastka może prowadzić do obumierania stożka wzrostu i w konsekwencji nie zawiązywania główki. W przypadku kalafiora brak boru widoczny jest w postaci wodnistych plam, a następnie dochodzi do gnicia miąższu głąba i głównych rozgałęzień róży, które często widoczne są dopiero przy wycinaniu róż. Przy ostrym deficycie boru ciemne plamy pojawiają się również na powierzchni róży, przez co nadają jej rdzawobrunatne zabarwienie. W przypadku brokułu deficyt boru wiąże się również z wystąpieniem jamistości głąba. Niedobór tego mikroelementu u marchwi prowadzi do zamierania wierzchołka wzrostu roślin. Objawia się on również w postaci czarnych plam ujawniających się po około godzinie od umycia korzeni marchwi. U pomidora deficyt tego pierwiastka prowadzi do osłabienia wzrostu oraz deformacji liści wierzchołkowych. Dochodzi do żółknięcia w części wierzchołkowej starszych liści, zaś na pozostałych liściach nerwy przybierają kolor żółty.

 
W celu zaopatrzenia roślin warzywnych w bor można stosować przedsiewnie nawozy azotowe, takie jak Salmag z borem i Saletrzak 27 standard z borem oraz nawóz azotowy z siarką – Saletrosan 26 z borem. Z nawozów wieloskładnikowych źródłem boru dla roślin warzywnych może być Polifoska Petroplon i Amofoska 5-10-25 z borem. Dobre rezultaty nawozowe daje również stosowanie nawozu Azoplon Opti Saletra wapniowa z borem, który może być aplikowany zarówno dolistnie, jak również doglebowo oraz może być stosowany do fertygacji roślin.
 
Miedź uczestniczy w wielu reakcjach biochemicznych zachodzących w roślinach. Stanowi istotny składnik białek i enzymów oraz wpływa na wykorzystanie żelaza. Warzywami mającymi duże zapotrzebowanie na miedź są: cebula, marchew, burak ćwikłowy, sałata głowiasta czy szpinak. Brak miedzi obserwuje się najczęściej u roślin uprawianych na glebach torfowych, gdyż rozłożone torfy bardzo silnie sorbują ten pierwiastek, przez co staje się on niedostępny dla roślin.

U cebuli przy niedoborze miedzi dochodzi do chlorotycznego wyglądu szczypioru i spowolnionego wzrostu roślin. Pogorszeniu ulega również jakość łusek okrywowych, które stają się cienkie, kruche, jasno wybarwione oraz słabo przylegają do zgrubienia, przez co pogarszają się parametry przechowalnicze cebuli. Deficyt miedzi u marchwi powoduje odbarwianie, zwijanie i zasychanie brzegów liści oraz słabszy wzrost, a także gorsze (bladopomarańczowe) wybarwianie się korzeni spichrzowych, w porównaniu do roślin o optymalnym zaopatrzeniu w ten mikroelement. Przy większym niedoborze starsze liście przybierają chlorotyczny wygląd i tracą turgor.
 
Poprawę zaopatrzenia warzyw w miedź można uzyskać stosując miedzy innymi nawozy Fosfarm 4-10-15 czy Fosfarm 4-16-18, które dodatkowo wzbogacone są w wapń, magnez i siarkę oraz cynk.
 


Molibden w uprawie warzyw wpływa na zwiększenie efektywności nawożenia azotowego, produkcji biomasy oraz poprawę parametrów jakościowych plonu, poprzez zwiększenie zawartości azotu białkowego. Pierwiastek ten zmniejsza również zawartość azotanów w plonie użytkowym. Przyczynia się także do ograniczenia „biczykowatości liści” u kalafiora. Niedobór molibdenu spotykany jest na glebach kwaśnych, ubogich w fosfor oraz często wykorzystywanych do uprawy warzyw o dużych wymaganiach w stosunku do tego pierwiastka, takich jak kalafior, kapusta, pomidor, sałata, szpinak czy burak ćwikłowy.

Kalafior silnie reaguje na niedobór molibdenu, szczególnie na glebach kwaśnych. Roślina jest wtedy bez „serca”, ma zniekształcone liście, a niekiedy tak zredukowane, że pozostaje tylko nerw środkowy. Objawy niedoboru molibdenu u kapusty są łagodniejsze niż u kalafiora. Najczęściej dochodzi do osłabienia wzrostu i nieznacznej redukcji oraz łyżeczkowatości blaszek liściowych. U pomidora niedobór molibdenu widoczny jest w postaci jasnozielonych przebarwień tkanek starszych liści, występujących pomiędzy nerwami. Dochodzi również do grubienia blaszki liściowej, która staje się krucha. W przypadku cebuli brak molibdenu prowadzi do zamierania siewek oraz zmian nekrotycznych szczypioru. Przy łagodniejszym deficycie tego pierwiastka szczypior jest wiotki i jasnozielony, a jego wierzchołki ulegają zamieraniu.

 
Wiosenne nawożenie warzyw mikroelementami można miedzy innymi przeprowadzić stosując Polifoskę Start, która poza azotem, fosforem, potasem, magnezem i siarką zaopatrzy rośliny w bor, żelazo i cynk czy nawozy Amofoska 4-12-12 i Amofoska 4-16-18, będące źródłem boru, kobaltu, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu i cynku.
 
Żelazo uczestniczy w syntezie chlorofilu oraz katalizuje syntezę białek i redukcję azotanów i siarczanów w roślinie. Znaczne ilości tego pierwiastka stwierdza się w pomidorze, cebuli, marchwi i szpinaku. Niedobór żelaza u pomidora widoczny jest w postaci chlorozy, występującej najczęściej w wierzchołkowej części rośliny, na jej najmłodszych liściach. Ostry niedobór prowadzi do bielenia liści pomiędzy nerwami, dochodzi również do zahamowania wzrostu roślin oraz brązowienia i zasychania niektórych liści.

Z kolei mangan poprzez aktywację reakcji enzymatycznych uczestniczy w procesie fotosyntezy i oddychania. Wpływa na wzrost systemu korzeniowego oraz kiełkowanie roślin, a także zwiększenie dostępności fosforu i wapnia. Zwiększa również ich odporność na choroby. Niedobór manganu występuje u roślin warzywnych na glebach lekkich, przewapnowanych, a także mających duże wymagania pokarmowe w stosunku do tego składnika. Do warzyw mających duże zapotrzebowanie na mangan należą: ogórek, cebula, sałata głowiasta, szpinak, kapusta, burak ćwikłowy, bób, fasola i groch oraz rzodkiewka i rzodkiew. Deficyt tego pierwiastka u cebuli objawia się słabym wzrostem, a nawet zamieraniem siewek, skręcaniem się liści i ich chlorozą lub też „przewisaniem” szczypioru.

W celu uzupełnienia zawartości mikroelementów w roślinach warzywnych zalecane jest między innymi łączne pozakorzeniowe dokarmianie makro- i mikroskładnikami. Dobre rezultaty daje profilaktyczna aplikacja wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju mikroelementów, w postaci nawozów zawierających poza azotem, fosforem, potasem, magnezem i siarką również całą paletę mikroelementów, takich jak bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Do nawozów takich należy Azoplon Nutri NPK 18-18-18, o zrównoważonym składzie azotu do fosforu i potasu, Azoplon Nutri NPK 10-5-5 dostarczający roślinom dwukrotnie więcej azotu w porównaniu do fosforu i potasu, Azoplon Nutri NPK 12-46-10, o zwiększonej ilości fosforu czy też Azoplon Nutri NPK 8,5-10,5-36 o podwyższonej zawartości potasu.

Adamicki F., Dobrzański A., Felczyński K., Robak J., Szwejda J. 2004. Integrowana produkcja marchwi. Plantpress, Kraków.
Borowiak J. 2007. Pomidory w polu. Hortpress, Warszawa.
Dobrzański A., Adamicki F. 2006. Uprawa cebuli. Plantpress, Kraków.
Metodyka Integrowanej Produkcji Cebuli 2020. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Warszawa.
Rumpel J. 2002. Uprawa kapusty białej czerwonej włoskiej. Hortpress, Warszawa.
Rumpel J. 2003. Uprawa cebuli. Hortpress, Warszawa.
Rumpel J. 2004. Intensywna uprawa marchwi. Hortpress, Warszawa.
Rumpel J. 2007. Uprawa pomidorów polowych. Plantpress, Kraków.
Sady W. 2014. Nawożenie warzyw polowych. Plantpress, Kraków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Warzywa

Dostawy tureckich owoców i warzyw do Rosji przekroczyły 1 mld USD

W 2021 r. Turcja wyeksportowała do Rosji świeże owoce i warzywa o wartości 1,13 mld USD, na którą przypada 32,88% całkowitego eksportu Turcji.

Warzywa

Na świecie rośnie popyt na suszone pomidory z Turcji

Przychody Turcji z eksportu suszonych pomidorów, nieodzownego składnika kuchni śródziemnomorskiej, osiągnęły w 2021 r. 97 mln USD.

Warzywa

Mieszkańcy Niemiec rocznie spożywają 59,4 kg ziemniaków

W sezonie 2020/21 każdy obywatel Niemiec spożył łącznie 59,4 kilograma ziemniaków, czyli o dwa kilogramy więcej niż w roku poprzednim.

Warzywa

W 2021 roku Turcja dostarczyła pomidory do 54 krajów świata

Wielkość eksportu pomidorów z Turcji w 2021 r. osiągnęła 363,3 mln USD, czyli o 16% więcej niż w roku poprzednim.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5626/cabbage-4513641-1280_nmedium.jpg

Ceny kapusty na Ukrainie gwałtownie rosną

Ceny kapusty na Ukrainie prawie podwoiły się w ciągu ostatniego tygodnia.

Warzywa
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Wielbark
wtorek, 25 Styczeń 2022
1°C
1°C
min
2°C
max
0