Content

Porady ekspertów

Warzywa, Rośliny, Z kraju

Mniej znaczy więcej – Cykoria sałatowa

Data2017-12-11 Ilość wyświetleń3669 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Kwiatostan cykorii (koszyczek).
Kwiatostan cykorii (koszyczek).

Cykoria sałatowa (Cichorium intybus var.foliosum Bisch.) pochodzi od dziko występującej w Europie i południowej Azji cykorii podróżnik. Cykoria sałatowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy rozetę silnie wydłużonych, intensywnie zielonych liści oraz stożkowaty, zgrubiały korzeń spichrzowy. W wyniku pędzenia korzeni uzyskuje się część użytkową cykorii sałatowej. Korzenie pędzi się w warunkach bez dostępu światła, stąd też liście które tworzą główkę są kremowej barwy.

Polska jest krajem gdzie panujące warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy cykorii. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Gleby próchniczne idealnie nadają się do uprawy cykorii. Najlepszej jakości korzenie do pędzenia uzyskuje się na glebach średnio zwięzłych. Nie nadają się pod uprawę gleby piaszczyste, gliniaste, zaskorupiające się, gdyż wówczas cykoria wytwarza korzenie rozwidlone, zdeformowane, nie nadające się do pędzenia. Bardzo ważne jest również aby korzenie nie były zbyt młode ani zbyt duże. Właściwy moment zbioru korzeni wyznaczają przebarwienia blaszki liściowej w brzegowej części a główka korzeni jest regularnie wykształcona.

Najlepszym przedplonem dla cykorii są ziemniaki, por i kapusta. Niewskazane jako przedplon są zboża które należą do tego samego gatunku, ale również zachwaszczenie pola. Przygotowanie pola rozpoczynamy od głębokiej orki zimowej, wiosną bronowanie i włókowanie. Przy niedostatecznym wyrównaniu pola wskazane jest wałowanie.

Wymagania cykorii nie są wysokie a wyjątek stanowi potas którego ilość pobrana w średniej wielkości plonie wynosi 300-400 kg z 1 ha. Cykorię zazwyczaj uprawia się w drugim roku po oborniku. Nawożenie mineralne stosuje się w następujących dawkach: 80-120 kg N, 40-80 kg P2O5 oraz 120-180 kg K2O na 1 hektar zakładając średnią zawartość składników pokarmowych. Z nawozów wielkoskładnikowych zaleca się stosowanie Polifoski 6, Polidapu w połączeniu z solą potasową. Część azotu 40-50kg N z wymienionej powyżej zaleca się stosować zaraz po przerwaniu roślin. Należy pamiętać iż nadmierne nawożenie azotem cykorii może powodować jej nadmierny wzrost i opóźnienie dojrzewania korzeni. Wśród nawozów azotowych zaleca się stosowanie Pulan, Zaksan, Saletrzak 27 standard.

Nasiona cykorii wysiewa się w terminie od 15 maja do 15 czerwca w ilości 3-5 kg na 1 hektar. Nie zaleca się wcześniejszego siewu gdyż może on powodować wytwarzanie pośpiechów. Korzenie pośpiechów nie nadają się do pędzenia.

Do zbioru korzeni przystępuje się po upływie 5-6 miesięcy od siewu i powinien zakończyć się zanim spadki temperatur osiągną -10°C. Przed zbiorem liście powinny być przycięte na wysokość 2-3 cm, a korzenie na długość 18-20 cm. Przeciętny plon korzeni z 1 hektara wynosi 20-30 ton. Do pędzenia przydatne są korzenie o średnicy 2-3 cm. Do momentu pędzenia zaleca się przechowywać korzenie w temperaturze ok. 2°C przy wilgotności 80-90%.

Pędzenie cykorii

Cykoria sałatowa to typowo zimowe warzywo, niespotykane w innych porach roku. Część jadalną tworzy wyrastający z korzenia pąk liściowy, który tworzą ściśle przylegające do siebie liście i nosi on nazwę niby główki.

Zbiór cykorii rozpoczyna się po 25-30 dniach od chwili zadołowania korzeni.
Zbiór cykorii rozpoczyna się po 25-30 dniach od chwili zadołowania korzeni.

Materiał wyjściowy do pędzenia to korzenie wyprodukowane na polu i zbierane po 5-6 miesiącach od siewu. Do pędzenia wybiera się korzenie zdrowe o średnicy główki 3-5 cm. Duże korzenie nie są pożądane gdyż w trakcie pędzenia wytwarzają po kilka małych główek, które nie posiadają wartości handlowej. Korzenie do momentu pędzenia przechowuje się w kopcach, piwnicach przesypane wilgotnym piaskiem w temperaturze ok. 0-1°C.

Cykorię można pędzić w różnych zacienionych pomieszczeniach np. piwnice, inspekty, szklarnie pod stołami oraz foliowe tunele okryte dwiema warstwami czarnej folii. Wybierając pomieszczenie należy pamiętać o tym aby można było tam utrzymać temperaturę 10-25 °C. Poza tym pomieszczenie powinno być wyposażone w instalację grzewczą, nawadnianie podsiąkowe oraz wentylację.

W trakcie pędzenia cykoria musi być pozbawiona dostępu światła. W przeciwnym wypadku wyrastające ponad ziemię liście stają się zielone, gorzkie i niesmaczne. W przypadku pędzenia cykorii z zastosowaniem ziemi okrywowej ochronę przed światłem stanowi 20 cm warstwa ziemi która jest umieszczana nad zadołowanymi korzeniami. Coraz częściej można spotkać pędzenie cykorii bez ziemi okrywowej. Zapewnia to oszczędność nakładów pracy, poprawę czystości główek oraz mamy możliwość obserwacji wzrostu a co za tym idzie, szybkiej interwencji w przypadku pojawienia się chorób. Dostępowi światła w tej metodzie zapobiega czarna folia umieszczona nad zagonami.
Korzenie cykorii do pędzenia ustawia się lekko ukośnie, ściśle jeden obok drugiego tak aby wierzchołki znajdowały się na tym samym poziomie.
Korzenie cykorii do pędzenia ustawia się lekko ukośnie, ściśle jeden obok drugiego tak aby wierzchołki znajdowały się na tym samym poziomie.

Pędzenie cykorii przeprowadza się na zagonach, a w dużych pomieszczeniach na półkach, można też wykorzystać do tego celu skrzynie drewniane. Na dnie zagonu umieszcza się system nawadniający, następnie po przykryciu ziemią następuje umieszczenie instalacji grzewczej. W tak przygotowanym zagonie przystępuje się do dołowania korzeni, ustawiając je lekko ukośnie, ściśle jeden obok drugiego tak aby wierzchołki znajdowały się na tym samym poziomie. Puste przestrzenie pomiędzy korzeniami wypełnia się cienką warstwą ziemi a następnie podlewa. Pierwsze 5-6 dni, zanim cykoria się zakorzeni utrzymuje się temperaturę w przedziale 14-16°C. Po upływie tego czasu temperaturę podnosi się do 22-25°C przy pędzeniu w listopadzie i grudniu oraz 16-18°C przy pędzeniu w okresie styczeń-marzec. Optymalna wilgotność panująca w pomieszczeniu powinna się utrzymywać na poziomie 85-95%. Podlewanie cykorii odbywa się za pomocą wgłębnie umieszczonej deszczowni. Powierzchniowe zraszanie powoduje gnicie główek i obniżenie wartości handlowej a także straty w plonie.

Zbiór cykorii przeprowadza się po 25-30 dniach od zadołowania korzeni. Obcina się pąk liściowy wraz z odcinkiem główki, zapobiega to rozpadaniu się liści. Główki I wyboru powinny mieć średnicę 3 cm i długość nie mniejszą niż 12 cm.

Cykoria to obowiązkowy składnik diety dla wszystkich tych, którzy pragną zadbać o szczupłą sylwetkę – w 100 g tej zielonej rośliny znajdziemy zaledwie 21 kalorii. Zawiera ona także szereg cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, w tym witaminy A, B1, B2, C, E i K. Regularne spożywanie cykorii uzupełnia też ubytki składników odżywczych w organizmie, takich jak fosfor, żelazo, selen, mangan, cynk, magnez, wapń i potas. Dzięki zawartości kwasu foliowego jest polecana kobietom w ciąży, a duża ilość błonnika sprzyja eliminacji zaparć i poprawia perystaltykę jelit. Jest polecana karmiącym mamom – wspomaga i zwiększa ilość produkowanego mleka. Właściwości cykorii wspomagają też pracę wątroby. Dzięki zawartości lektucyny i laktukopikryny, które odpowiadają za jej gorzki smak, reguluje pracę wątroby i stymuluje ją do wydzielania większej ilości żółci. Cykoria pomoże zadbać także o piękny wygląd. Dzięki zawartości witaminy A cykoria ma właściwości odmładzające i wygładzające skórę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Warzywa

Niedobór czosnku na Ukrainie

Na Ukrainie nie ma dużych producentów czosnku i magazynów, w których te produkty mogłyby być przechowywane przez całą zimę. Dlatego od stycznia do czerwca sklepy ukraińskie sprzedają wyłącznie czosnek importowany.

Warzywa

Zbiory warzyw w Polsce poniżej średniej z ostatnich pięciu lat

Warzyw gruntowych będzie 3,9 mln ton, czyli mniej o 2%, a zatem będą poniżej średniej z ostatnich 5 lat.

Warzywa

Mimo spadających plonów ceny kapusty dalej niskie

Według najnowszych szacunków GUS zbiory kapusty białej w Polsce wyniosą w tym roku 0,7 mln ton, a więc o 100 tys. ton mniej niż rok temu.

Warzywa

W Chinach zbiory selera z zalanych pól dostarczają drony

Na początku października ceny warzyw w Chinach wykazywały ciągły trend wzrostowy z szybkim i znaczącym wzrostem, a powodem są przedłużające się deszcze.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5502/sweetcorn-3996864-1280_nmedium.jpg

Spadek globalnej produkcji kukurydzy do 1 494 mln ton

Przewiduje się, że światowa produkcja zbóż gruboziarnistych na 2021/22 r. spadnie o 2,9 mln ton do 1 494 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Babiak
wtorek, 19 Październik 2021
12°C
9°C
min
15°C
max
0