Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Porady Ekspertów >Z kraju
Porady ekspertów
najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego


do ulubionych
z ulubionych
Preparaty biologiczne alternatywą dla środków chemicznych
dr hab. Małgorzata HaliniarzZmiany klimatyczne, uproszczenia w agrotechnice, uprawa roślin w monokulturze oraz likwidacja miedz powodują coraz większą presję szkodników i chorób w roślinach uprawnych.


do ulubionych
z ulubionych
Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom
dr hab. Monika SkowrońskaNadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.


do ulubionych
z ulubionych
GRA O PLON – wiosenne nawożenie rzepaku
doradca nawozy.euNajczęściej spotykane do tej pory strategie nawożenia rzepaku dzielą dawkowanie azotu na dwa etapy.


do ulubionych
z ulubionych
„Panie, jaki azot?”, czyli jak skutecznie nawozić rzepak wiosną
doradca nawozy.euNawożenie w każdym roku wygląda inaczej i należy się do niego dobrze przygotować.
do ulubionych
z ulubionych
Wiosenny głód rzepaku, czyli jak efektywnie nawozić
doradca nawozy.euWiosenne nawożenie polega na dostarczeniu odpowiednich dawek plonotwórczego azotu, a także zaopatrzenie roślin w siarkę, mikroskładniki, a także w razie potrzeby w fosfor, potas i magnez.
do ulubionych
z ulubionych
Wiosenna łamigłówka – nawożenie rzepaku azotem
doradca nawozy.euCzy dawka startowa powinna być większa, czy mniejsza? Czy nie dojdzie do uszkodzenia roślin w przypadku przyjścia przymrozków?


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie rzepaku w sezonie 2021
doradca nawozy.euOstatnie lata przyzwyczaiły nas do ciepłej oraz stosunkowo szybkiej wiosny. Tegoroczna aura jest inna.


do ulubionych
z ulubionych
Wiosenna strategia nawożenia rzepaku
doradca nawozy.euWiosenne nawożenie rzepaku dostosowujemy do poziomu spodziewanych plonów.


do ulubionych
z ulubionych
Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika
dr hab. Małgorzata HaliniarzReforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.


do ulubionych
z ulubionych
Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.


do ulubionych
z ulubionych
Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.


do ulubionych
z ulubionych
Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.


do ulubionych
z ulubionych
Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.


do ulubionych
z ulubionych
Nabór wniosków – ochrona wód przed azotanami pochodzenia rolniczego
dr hab. Marzena S. BrodowskaOd 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.


do ulubionych
z ulubionych
Wapń i magnez w kompleksie sorpcyjnym gleby
dr hab. Monika TabakKompleks sorpcyjny gleby to magazyn składników pokarmowych dla roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Intensywne opady deszczu nie sprzyjają wschodom roślin
dr hab. Małgorzata HaliniarzW ostatnich tygodniach w całej Polsce występowały intensywne opady deszczu, które spowodowały na niektórych polach zaskorupienie powierzchniowej warstwy gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Bilans materii organicznej w glebie
dr hab. Małgorzata HaliniarzIlość substancji organicznej w glebie jest kształtowana w głównej mierze przez nawożenie naturalne i organiczne, uprawę roli oraz płodozmian.


do ulubionych
z ulubionych
Wartość nawozowa słomy kukurydzianej
dr hab. Małgorzata HaliniarzKukurydza wytwarza duże ilości zielonej masy, która może być wykorzystana jako nawóz organiczny. Po zbiorze kukurydzy na CCM, na polu pozostają łodygi i liście, natomiast w przypadku zbioru na ziarno resztki pożniwne składają się z łodyg, liści właściwych i okrywowych oraz rdzeni kolb.


do ulubionych
z ulubionych
Jesienne dokarmianie zbóż mikroelementami
dr hab. Małgorzata HaliniarzDuży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz zaniechanie stosowania obornika mogą prowadzić do wyczerpania glebowych zasobów mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Od czego zależy zawartość sacharozy w buraku cukrowym?
dr hab. Marzena S. BrodowskaObok plonu, drugą co do ważności cechą użytkową buraka cukrowego jest zawartość sacharozy, która w dużym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących w okresie jesiennej wegetacji roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Pojemność wodna gleby a jej żyzność
dr hab. Marzena S. BrodowskaPojemność wodna gleby to jej zdolność do zatrzymywania wody. Maksymalna pojemność wodna to największa ilość wody jaką może zatrzymać gleba.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).


do ulubionych
z ulubionych
Jak zatrzymać wodę w glebie?
dr hab. Małgorzata HaliniarzW ostatnich latach woda jest głównym czynnikiem limitującym plonowanie roślin uprawnych.


do ulubionych
z ulubionych
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
dr hab. Małgorzata HaliniarzBarszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce. Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach.


do ulubionych
z ulubionych
Konopie siewne wracają na nasze pola
dr hab. Małgorzata HaliniarzKonopie siewne (włókniste) (Cannabis sativa L.) to bardzo cenna roślina włóknista z rodziny konopiowatych (Cannabaceae).


do ulubionych
z ulubionych
Szkodliwość chwastów w kukurydzy
dr hab. Małgorzata HaliniarzKukurydza z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Powoli staje się jedną z najważniejszych roślin uprawnych w Polsce.


do ulubionych
z ulubionych
Stokłosa żytnia „w natarciu”
dr hab. Małgorzata HaliniarzWarunki pogodowe występujące na początku tegorocznego okresu wegetacyjnego sprawiły, że ze względu na suszę wiosenne odchwaszczanie roślin uprawnych było mało efektywne, a deszczowa pogoda w późniejszym czasie doprowadziła do dynamicznego wzrostu chwastów.


do ulubionych
z ulubionych
Aktualny stan zakwaszenia gleb w Polsce
dr Piotr OchalOdczyn gleby jest jednym z podstawowych wskaźników decydujących o żyzności gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Burak cukrowy - czym dokarmiać w trakcie wegetacji?
dr Piotr OchalBurak cukrowy jest bardzo ważną rośliną przemysłową uprawianą w naszym kraju.


do ulubionych
z ulubionych
Czy chwasty w kukurydzy są groźne?
dr Piotr OchalObecny rok, z powodu nietuzinkowego przebiegu pogody od chwili siewu kukurydzy i rozwoju w początkowym okresie, nie jest sprzymierzeńcem w zwalczaniu chwastów.


do ulubionych
z ulubionych
Owies głuchy – groźna trawa w zbożach
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaOwies głuchy jest najliczniej występującym chwastem jednoliściennym w uprawach zbóż jarych, jakkolwiek można go również spotkać w okopowych, strączkowych i kukurydzy.


do ulubionych
z ulubionych
Aby dolistne dokarmianie było skuteczne
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaWnikanie składników pokarmowych z aplikacji dolistnej do wnętrza blaszki liściowej odbywa się przez kutykulę (skórkę), szczeliny w kutykuli oraz przez otwarte aparaty szparkowe, ale jest to proces selektywny w stosunku do wielkości składnika w roztworze.


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie podczas suszy
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaW ostatnich latach zjawisko suszy, będące najgroźniejszym czynnikiem stresowym dla roślin, pojawia się na całym świecie coraz częściej.


do ulubionych
z ulubionych
Rzepak potrzebuje dużo wapnia
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaZ roślin uprawnych rzepak ma największy apetyt na wapń i potrzebuje go znacznie więcej niż fosforu.


do ulubionych
z ulubionych
Użytkowanie gruntów w 2019 r.
dr hab. Monika TabakZgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, powierzchnia ogółem gospodarstw rolnych wynosiła w 2019 roku 16,3 mln ha, w tym gospodarstw indywidualnych (użytkowanych przez osoby fizyczne) 15,1 mln ha.


do ulubionych
z ulubionych
Znaczenie mikroelementów w produkcji roślinnej
dr Piotr OchalZrównoważone nawożenie roślin polega na dostarczaniu roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych, zarówno makro jak i mikroelementów.


do ulubionych
z ulubionych
Mak polny – groźny konkurent zbóż i rzepaku
dr hab. Małgorzata HaliniarzMak polny to jeden z najpiękniejszych, ale również i najgroźniejszych chwastów upraw polowych.


do ulubionych
z ulubionych
Kwasy humusowe jako efektywne biostymulatory
dr hab. Małgorzata HaliniarzBiostymulator to produkt nawozowy, który niezależnie od ilości składników pokarmowych zawiera substancję czynną (substancje) bądź mikroorganizmy.


do ulubionych
z ulubionych
Chemiczna regulacja zachwaszczenia w soi
dr hab. Małgorzata HaliniarzW uprawie soi największym problemem jest ochrona plantacji przed zachwaszczeniem. Soja w początkowym okresie wegetacji rośnie bardzo wolno, szerokie międzyrzędzia sprzyjają kiełkowaniu chwastów, przez co plantacja łatwo ulega zachwaszczeniu.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zwiększyć efektywność wykorzystania azotu przez rośliny?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot jest podstawowym składnikiem plonotwórczym występującym w tzw. liebiegowskim minimum i to on w pierwszej kolejności limituje produkcję roślinną.


do ulubionych
z ulubionych
Uprawa soi w Polsce
dr hab. Małgorzata HaliniarzSoja jest gatunkiem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2018 roku produkcja światowa soi wynosiła 349 mln ton, co oznacza, że od 2010 roku wzrosła o ponad 32%, a powierzchnia zasiewu w tym okresie zwiększyła się o 22%.


do ulubionych
z ulubionych
Desmedifam został wycofany !
dr hab. Małgorzata HaliniarzDesmedifam jest selektywnym związkiem z grupy fenylokarbaminianów działającym systemicznie.


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie azotem a zakwaszenie gleb – kompromis jedynym rozwiązaniem
doradca nawozy.euGleba należy do jednych z najważniejszych, zasobów naturalnych. Z tego względu powinna być odpowiednio użytkowana.


do ulubionych
z ulubionych
Wiosenne nawożenie azotem
doradca nawozy.euWiosną, rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.


do ulubionych
z ulubionych
Nawozy z siarką – odpowiedź na jej deficyt w glebie
doradca nawozy.euWszystkie rośliny, a w szczególności te uprawiane na skalę przemysłowa, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują kompleksowego żywienia.


do ulubionych
z ulubionych
Co oznacza reaktywność środków wapnujących?
dr Piotr OchalReaktywność (aktywność chemiczna) to miara szybkości reakcji nawozu wapniowego z glebą.


do ulubionych
z ulubionych
Pola nieopryskane jesienią należy odchwaścić jak najszybciej
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaWczesna wiosna lub przedwiośnie to ostatni dzwonek, aby z dobrym rezultatem odchwaścić zboża ozime, które z różnych powodów nie zostały opryskane jesienią.


do ulubionych
z ulubionych
Siarka i azot – dwa bratanki
dr hab. Marzena S. BrodowskaAzot stanowi jeden z najbardziej plonotwórczych składników pokarmowych roślin, jednak jego duży efekt plonotwórczy zapewnia dostępność innych składników pokarmowych, w tym między innymi siarki.


do ulubionych
z ulubionych
Jak działa wapno nawozowe w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaW praktyce rolniczej do odkwaszania gleb wykorzystuje się wapno nawozowe.


do ulubionych
z ulubionych
Czy stosowanie obniżonych dawek herbicydów wywołuje odporność chwastów?
dr hab. Małgorzata HaliniarzW ostatnim czasie często poruszany jest problem odporności chwastów na substancje biologicznie czynne herbicydów.
Kategorie
- Wszystkie
- Z kraju
- Informacje
- Ze świata
- Nawożenie
- Zboża
- Rośliny oleiste
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny
- Nawozy
- Pasze
- UE
- MRiRW
- Dotacje i dopłaty
- Gleba
Wyszukiwarka porad
Najchętniej czytane
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady? Chcesz poznać opinię specjalisty?

Tomasz Gajdowicz
Zapytaj eksperta
NEWSY
Z kraju

Jęczmień droższy o 5,6%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica pszenica, a tańsza – konsumpcyjna paszowa. Za to ceny kukurydzy były na niezmiennym poziomie.

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II połowie 2020 roku
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2020 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne lub dobre jak na tą porę roku.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania




