Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Aby dolistne dokarmianie było skuteczne

Data2020-05-24 Ilość wyświetleń856 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wnikanie składników pokarmowych z aplikacji dolistnej do wnętrza blaszki liściowej odbywa się przez kutykulę (skórkę), szczeliny w kutykuli oraz przez otwarte aparaty szparkowe, ale jest to proces selektywny w stosunku do wielkości składnika w roztworze. Tempo wchłaniania jonów przez liście roślin zależy od ich właściwości chemicznych. Generalnie aniony fosforanowe, siarczanowe oraz mikroelementy wnikają do tkanek wolniej 8-10, a nawet 12 dni.

Kationy zdecydowanie szybciej, ale im wyższa wartościowość kationu, tym mniejsza jego zdolność przenikania. W przypadku tej samej wartościowości penetracja przez powierzchnię liścia zmniejsza się wraz ze średnicą jonu.

W tabeli przedstawiono czas pobierania kationów przez liście (Frank 1967; Mengel 2002; Patil, Chetan 2018):


NH4 (z mocznika)0,5 - 2 h
K10 - 24 h
Mg2 - 5 h
Ca1 - 2 dni
S8 dni
Zn, Mn1 - 2 dni
Fe, Mo10 - 20 dni

Szybkość wchłaniania składników mineralnych zależy od struktury liści i wieku rośliny. Jest większa u młodych roślin, dlatego we wczesnych fazach rozwojowych zalecane są wyższe stężenia składnika w roztworze roboczym. Przy wysokiej temperaturze i silnym nasłonecznieniu liczba porów w kutykuli zmniejsza się i zamykają się aparaty szparkowe, więc skuteczność zabiegu jest znikoma. Niestety, w czasie upałów trzeba więc pryskać późnym wieczorem, nocą, albo rano byle nie na rosę.

Azot z roztworu mocznika pobierany jest najszybciej ze wszystkich składników pokarmowych. W praktyce stosuje się najczęściej wspólny oprysk mocznikiem z siarczanem magnezu, i słusznie. Optymalna temperatura łanu do oprysku powinna wskazywać poniżej 20°C, a temperatura cieczy roboczej 15-16°C (sprawdzać! mocznik ochładza wodę). Po oprysku roślin wodnym roztworem mocznika azot amidowy ulega w roślinach podobnym przemianom jak w glebie. Niezbędny do przemian azotu amidowego enzym – ureaza – występuje w tkankach roślinnych lub wytwarzany jest w liściach adaptacyjnie, tzn. roślina wytwarza ten enzym po wniknięciu do liści azotu amidowego (za Artyszakiem).
 
Uwaga: roztwór roboczy musi być dostosowany do gatunku i fazy rozwojowej roślin, należy stosować oprysk drobnokroplisty, ponieważ przy grubokroplistym ciecz spłynie z liści;
dodatek mocznika do każdej cieczy roboczej powoduje lepsze uwodnienie, a więc lepszą przepuszczalność naskórka roślin, co zwiększa pobieranie składników pokarmowych.
 
Grupa Azoty Police oferuje nawóz mocznik.pl w 25-kilogramowych opakowaniach, który zachowuje swe właściwości przez kilka lat, pod warunkiem, że nie ulegnie zamoknięciu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Mniejsze zużycie nawozów mineralnych

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2018/2019 było mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem i wyniosło 1905,4 tys. ton NPK.

Z kraju

Ceny zbóż w skupie tracą na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły jęczmień paszowy, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie pszenica, a droższa kukurydza.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 18 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, a także wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego i makuchu rzepakowego.

Z kraju

Środki ochrony roślin głównie z importu

Według danych zaprezentowanych przez GUS, w minionym roku sprzedaż środków ochrony roślin w masie towarowej wyniosła 65,3 tys. t, przy czym jedynie 17 tys. t pochodziło z produkcji krajowej.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4535/apples-1175230-1280_nmedium.jpg

Światowe zbiory jabłek, gruszek i winogron znacznie wzrosły

Według raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w sezonie 2019/2020 światowe zbiory jabłek wzrosły o prawie 5 mln ton do 78,8 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Gubin
wtorek, 14 Lipiec 2020
19°C
13°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.