Porady ekspertów

Z kraju, Nawozy, Rośliny

Badanie gleby to podstawa

Data2016-10-18 Ilość wyświetleń1319 wyświetleń

Warunkiem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, jest uregulowany odczyn gleby i przynajmniej średnia zasobność gleby w przyswajalne formy składników pokarmowych.
Warunkiem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, jest uregulowany odczyn gleby i przynajmniej średnia zasobność gleby w przyswajalne formy składników pokarmowych.

Ustalanie potrzeb nawożenia roślin w oparciu o aktualne wyniki badań to konieczność… Nie ma możliwości racjonalnego nawożenia, bez podstawowej wiedzy na temat zasobności gleby.

Kiedy pobierać próby glebowe?

Najlepiej jeśli próby gleby do analizy chemicznej pobieramy zaraz po zbiorze rośliny przedplonowej. Ponadto, tak należy planować badania, aby wynik analizy otrzymać przynajmniej na rok przed zasiewem rośliny o najwyższych wymaganiach pokarmowych w płodozmianie, np.: burak cukrowy, kukurydza, rzepak.

Jeśli jednak z różnych przyczyn nie pobraliśmy jeszcze gleby, nie znamy jej zasobności w przyswajalne formy składników pokarmowych, a planujemy np. zasiewy roślin jarych, jesień to dobry moment, na wykonanie tych czynności.

Laboratoryjną analizę gleby powinno się wykonywać co 3 – 5 lat (im gleba cięższa tym rzadziej).

Jest to warunek racjonalnego nawożenia, a tym samym obniżania kosztów produkcji.

Jak pobierać glebę do analizy?

Odpowiednie pobranie i oznaczenie próby to podstawa, która decyduje o wiarygodności wyników… Niepoprawne pobranie próbek może być źródłem poważnych błędów. Źle pobrana i przygotowana próba powoduje, że wyniki, które odnoszą się do dostarczonej próbki gleby, przestają być reprezentatywne dla danego pola.
Poniżej kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się pobierając glebę z pól:

1.Reprezentatywność próbki glebowej:

  • próbka (ogólna uśredniona) powinna reprezentować obszar użytku o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj, gatunek gleby, ukształtowanie terenu) i agrotechnicznych (przedplon, uprawa, nawożenie),
  • na polu o wielkości maksymalnie do 4 ha należy sporządzić próbę średnią o wadze ok. 0,5 kg, w której skład wchodzi 15 – 20 próbek cząstkowych pobranych z badanej powierzchni (im większa mozaika glebowa, tym więcej prób cząstkowych należy pobrać). Próbki cząstkowe pobieramy z głębokości od 0 do 20 cm na gruntach ornych.

2.Nie należy pobierać próbek glebowych bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, po nawożeniu organicznym oraz w okresie nadmiernej suszy lub wilgotności gleby.

3.Glebę pobierać wykorzystując laskę glebową, w ostateczności możemy użyć szpadla.

Pobierając próbę glebową, nie należy:

  • pobierać gleby na obrzeżach pola (do 5 m),
  • mieszać ze sobą gleby pochodzącej ze zboczy i terenu płaskiego, z zagłębień i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby z tych miejsc pobrać dodatkowe próby),
  • mieszać gleby z pól po różnych przedplonach,
  • pobierać gleby do analizy z pól niedawno nawożonych,
  • pobierać gleby przy rowach, drogach, z kretowisk,
  • pobierać gleby po stertach np. słomy, kompostu.

Ile kosztuje analiza gleby?

Koszt podstawowej analizy gleby (ocena kategorii agronomicznej gleby, wartość pH 1 M KCl, przyswajalny dla roślin P, K. Mg) waha się w granicach 12-14 zł brutto w zależności od laboratorium.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

IUNG: Brak wody przejawi się znaczną obniżką plonów

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, na terenie całej Polski w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody. Brak opadów będzie skutkować znaczną obniżką plonów we wszystkich monitorowanych uprawach.

Z kraju

W styczniu ceny nawozów mineralnych w handlu światowym wzrosły o 0,9%

Pierwszy miesiąc 2015 roku przyniósł zwyżki na światowym rynku nawozów mineralnych. W styczniu ceny nawozów w handlu światowym zwiększyły się o średnio o 0,9%.

Z kraju

Rośnie zapotrzebowanie na nasiona słonecznika

W ostatnich latach na rynku surowców oleistych obserwuje się wzrost zbiorów słonecznika, które tylko w ostatnich czterech sezonach zwiększyły się o prawie 13% do 46 mln ton. Największymi producentami nasion są Ukraina i Rosja, gdzie zbiory kształtują się powyżej 10 mln ton.

Z kraju

Gorsza kondycja upraw zbożowych ozimych

Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. areał upraw zbóż podstawowych wynosi 7,2 mln ha. W relacji do poprzedniego roku stan zasiewów upraw zbożowych jest jednak gorszy.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Sanok
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
9°C
1°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® CORN 4-10-22
NPK 4-10-22