Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Chwasty wieloletnie w uprawach rolniczych

Data2021-09-20 Ilość wyświetleń151 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Powój polny w pszenicy ozimej.
Powój polny w pszenicy ozimej.

Chwasty występujące w roślinach uprawnych powodują duże straty w plonie i jego jakości. Ich szkodliwy wpływ wynika przede wszystkim z konkurencji z rośliną uprawną o przestrzeń życiową i światło, wodę oraz składniki pokarmowe. Na polach uprawnych dominują chwasty krótkotrwałe, które rozmnażają się tylko generatywnie i po wydaniu nasion giną. Jednakże coraz częściej i liczniej spotkać można również gatunki wieloletnie. Rozmnażają się one zarówno generatywnie, jak i wegetatywnie. Po wydaniu nasion i obumarciu nadziemnych części roślin najczęściej pod ziemią pozostają organa wegetatywne (kłącza, rozłogi, korzenie, cebule), z których wyrastają nowe osobniki. Ich nasilenie występowania na polach uprawnych wynika z coraz częstszego stosowania bezorkowej uprawy roli, która nie niszczy organów wegetatywnych znajdujących się w glebie.
 
Gatunkami wieloletnimi najczęściej występującymi w uprawach rolniczych są: perz właściwy, ostrożeń polny, powój polny (na zdjęciu), skrzyp polny i mlecz polny.
 
Gatunki wieloletnie są znacznie trudniejsze do wyeliminowania, niż chwasty krótkotrwałe. Praktycznie nie można ich zniszczyć za pomocą metod mechanicznych. Herbicydy też nie są tak skuteczne, jak w przypadku roślin krótkotrwałych. Dotyczy to zwłaszcza gatunków o silnie rozbudowanych i głęboko umieszczonych w glebie częściach wegetatywnych, jak u ostrożenia polnego. Na uwagę zasługuje również perz właściwy, którego podziemne rozłogi umieszczone są tylko w napowietrzonej warstwie ornej gleby. Są one jednak bardzo rozbudowane i z gęsto rozmieszczonymi na nich oczkami, z których wyrastają nowe pędy. Liczba oczek na 1m2 gleby w warstwie 0-30 cm może dochodzić do 1 800 szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5439/walnut-2816934-1280_nmedium.jpg

Prognoza zbiorów orzecha włoskiego w Mołdawii wzrosła, ale będzie stosunkowo niska

Tegoroczne zbiory orzecha włoskiego będą co najmniej o 30% wyższe niż w ubiegłym roku.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Wielgomłyny
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0