Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Czas na dokarmianie buraków cukrowych borem


do ulubionych
z ulubionych

W Polsce mikroelementem, który w największym stopniu ogranicza plonowanie buraków cukrowych jest bor. Szacuje się, że w kraju ponad 80% gleb wykazuje niską zasobność w ten pierwiastek. Z tego względu bor powinien być włączony do podstawowej agrotechniki buraka cukrowego.
Bor spełnia bardzo ważną funkcję w procesach fizjologicznych rośliny. Jest on niezbędny do transportu węglowodanów z liści do korzenia spichrzowego, przez co wpływa bezpośrednio na zawartość cukru. Straty w wyniku utraty plonu korzeni i polaryzacji mogą dochodzić nawet do 50%. Ponadto obecność boru naturalnie zwiększa odporność rośliny na choroby grzybowe. Gospodarkę tym składnikiem często zakłócają długotrwałe susze, które każdego roku trapią rolników.
Bor należy podawać roślinie prawie przez cały okres jej wegetacji. Pierwszą dawkę najlepiej zastosować przedsiewnie w postaci nawozu POLIFOSKA® PETROPLON. W późniejszym terminie, od fazy 5. (6.) liści właściwych, pierwiastek ten aplikuje się w formie preparatów nalistnych, i o ile nie ma przeciwskazań wraz z środkami ochrony roślin. Zalecana dawka boru na hektar kształtuje się od 0,5 kg w stanowisku z obornikiem do 3,0 kg w stanowisku bez nawozów organicznych i skrajnie ubogim w ten składnik.
Literatura:
1. Grzebisz W. 2011. Technologie nawożenia roślin uprawnych – fizjologia plonowania. T. 1. Oleiste, okopowe i strączkowe. PWRiL, Poznań.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Pszenica zyskuje na wartości
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrost eksportu wartości produktów rolno-spożywczych
Według ekspertów KOWR, w okresie od stycznia do września 2020 r. z Polski do Wielkiej Brytanii wywieziono produkty warte 2,2 mld EUR, a więc to więcej o 7% więcej niż rok wcześniej.

min
max