Porady ekspertów

Z kraju, UE, Rośliny

Czy mróz szkodzi pestycydom?

Data2017-01-09 Ilość wyświetleń958 wyświetleń

W trakcie zimy należy odpowiednio zabezpieczyć środki ochrony roślin.
W trakcie zimy należy odpowiednio zabezpieczyć środki ochrony roślin.

O tym, że środki ochrony roślin powinny być przechowywane w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach, do których, ze względu na bezpieczeństwo, nie powinny mieć dostępu osoby postronne, w szczególności dzieci, wiemy wszyscy. Niemniej nie wszyscy w pomieszczeniach tych kontrolujemy temperaturę oraz wilgotność powietrza. W przypadku niewłaściwego przechowywania, występujące w ostatnich dniach mrozy mogły wpłynąć negatywnie na pestycydy.

Przechowywanie środków ochrony

Preparaty powinny być zawsze przechowywane w szczelnie zamkniętych, oryginalnych opakowaniach oraz pogrupowane według ich przeznaczenia i toksyczności. O warunkach w jakich powinno się przechowywać dany środek ochrony roślin informuje etykieta preparatu, z którą należy się zapoznać.

Temperatura powietrza
to ważny czynnik, który może mieć wpływ na właściwości środków ochrony roślin. Zgodnie z etykietą, preparaty powinny być przechowywane w temperaturze nie niższej niż 0° i nie wyższej niż 30°C (optymalny zakres temperatury to od 5 do 25°C). W przypadku „przemrożenia” preparatów mogą zaistnieć niekorzystne zmiany, które mogą mieć wpływ na ich późniejszą skuteczność, np. wytrącenie lub krystalizacja substancji zawartych w preparacie.
Obok temperatury również wilgotność powietrza może mieć wpływ na właściwości środków ochrony roślin. Preparaty w postaci sypkiej, takie jak proszki i granulaty, należy bezwzględnie chronić przed wilgocią. Posiadają one właściwości higroskopijne, po rozszczelnieniu opakowań lub niedokładnym ich zamknięciu mogą tracić swoje właściwości.

Co zrobić, gdy preparat uległ „przemrożeniu”?

Preparaty chemiczne w warunkach niewłaściwego przechowywania mogą tracić swoje właściwości. Jeśli nasz preparat uległ przemrożeniu i mamy wątpliwości, to warto to sprawdzić. Badania można wykonać w oddziale Instytutu Ochrony Roślin PIB w Sośnicowicach (Laboratorium Badania Jakości Środków Ochrony Roślin). Więcej informacji na stronie www.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ukraina: Zbiory pszenicy i kukurydzy będą niższe o ponad 2 mln ton

Jak wskazują prognozy ukraińskiego resortu rolnictwa w 2015 r. zbiory pszenicy i kukurydzy będą niższe niż w ubiegłym roku.

Z kraju

Zboża w Polsce tańsze od średniej w UE. Wyjątkiem pszenica paszowa

Z zestawienia cen zaprezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, iż w okresie od 6 do 12 października 2014 r. średnie ceny pszenicy paszowej w naszym kraju były wyższe od unijnej średniej. W przypadku pozostałych rodzajów zbóż objętych obserwacją przeciętne ceny w Unii Europejskiej ukształtowały się na poziomie wyższym niż w Polsce.

Z kraju

Kontynuacja zniżek notowań zbóż na Euronext

Miniony tydzień na Euronext zakończył się dalszymi spadkami notowań pszenicy i kukurydzy. Przez tydzień marcowy kontrakt terminowy na kukurydze potaniał o 1,6% do 155,8 euro/t, a notowania pszenicy (również kontrakt marcowy) zmniejszyły się o 1,9% do 166,3 euro/t.

Z kraju

Zwyżki na giełdowym rynku pszenicy i kukurydzy

Miniony tydzień przyniósł wzrosty na giełdowym rynku pszenicy i kukurydzy. Zarówno na CBoT, jak i Euronext pszenica i kukurydza umocniły się od 0,5 do 1,8%.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Nowa Wieś Wielka
poniedziałek, 27 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
8°C
4°C
min
13°C
max
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP®
NP(S) 18-46-(5)