Porady ekspertów

Z kraju, UE, Rośliny

Czy mróz szkodzi pestycydom?

Data15 dni temu Ilość wyświetleń691 wyświetleń

W trakcie zimy należy odpowiednio zabezpieczyć środki ochrony roślin.
W trakcie zimy należy odpowiednio zabezpieczyć środki ochrony roślin.

O tym, że środki ochrony roślin powinny być przechowywane w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach, do których, ze względu na bezpieczeństwo, nie powinny mieć dostępu osoby postronne, w szczególności dzieci, wiemy wszyscy. Niemniej nie wszyscy w pomieszczeniach tych kontrolujemy temperaturę oraz wilgotność powietrza. W przypadku niewłaściwego przechowywania, występujące w ostatnich dniach mrozy mogły wpłynąć negatywnie na pestycydy.

Przechowywanie środków ochrony

Preparaty powinny być zawsze przechowywane w szczelnie zamkniętych, oryginalnych opakowaniach oraz pogrupowane według ich przeznaczenia i toksyczności. O warunkach w jakich powinno się przechowywać dany środek ochrony roślin informuje etykieta preparatu, z którą należy się zapoznać.

Temperatura powietrza
to ważny czynnik, który może mieć wpływ na właściwości środków ochrony roślin. Zgodnie z etykietą, preparaty powinny być przechowywane w temperaturze nie niższej niż 0° i nie wyższej niż 30°C (optymalny zakres temperatury to od 5 do 25°C). W przypadku „przemrożenia” preparatów mogą zaistnieć niekorzystne zmiany, które mogą mieć wpływ na ich późniejszą skuteczność, np. wytrącenie lub krystalizacja substancji zawartych w preparacie.
Obok temperatury również wilgotność powietrza może mieć wpływ na właściwości środków ochrony roślin. Preparaty w postaci sypkiej, takie jak proszki i granulaty, należy bezwzględnie chronić przed wilgocią. Posiadają one właściwości higroskopijne, po rozszczelnieniu opakowań lub niedokładnym ich zamknięciu mogą tracić swoje właściwości.

Co zrobić, gdy preparat uległ „przemrożeniu”?

Preparaty chemiczne w warunkach niewłaściwego przechowywania mogą tracić swoje właściwości. Jeśli nasz preparat uległ przemrożeniu i mamy wątpliwości, to warto to sprawdzić. Badania można wykonać w oddziale Instytutu Ochrony Roślin PIB w Sośnicowicach (Laboratorium Badania Jakości Środków Ochrony Roślin). Więcej informacji na stronie www.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Niższe ceny zbóż na giełdach towarowych

W okresie od 30 marca do 5 kwietnia 2015 r. zaobserwowano spadek cen analizowanych zbóż na giełdach towarowych.

Z kraju

Polska kukurydza najdroższa w UE

Jak wynika z danych MRiRW w dniach 18-24 sierpnia 2014 roku średnie ceny kukurydzy paszowej w Polsce były najwyższe w Unii Europejskiej.

Z kraju

Niewielki popyt zadecydował o spadku cen nawozów w listopadzie 2014 r.

W listopadzie 2014 r. zapotrzebowanie na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa było relatywnie niewielkie. Tak jak w październiku potaniały głównie nawozy mineralne i bezpośrednie nośniki energii. W górę poszły natomiast maszyny rolnicze.

Z kraju

Strategie Grains podwyższa prognozy produkcji zbożowej w UE

Jak wskazują najnowsze prognozy Strategie Grains, zbiory zbóż w Unii Europejskiej w sezonie 2015/2016 ukształtują się na poziomie 307,2 mln ton.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Stubno
wtorek, 24 Styczeń 2017
umiarkowane zachmurzenie
-7°C
-10°C
min
-3°C
max
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Nawozy azotowe

Zaksan®
N 32