Porady ekspertów

Z kraju, Gleba

Czy orka przedzimowa jest konieczna?

Data2016-10-25 Ilość wyświetleń2123 wyświetleń

Orka przedzimowa zwana zięblą, jest podstawowym zabiegiem w całokształcie uprawy roli. Spełnia ona wiele pozytywnych funkcji w środowisku glebowym. Głębokie spulchnienie gleby wpływa na lepsze napowietrzenie, a spulchniona gleba umożliwia swobodny wzrost systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Wykonując orkę przykrywamy międzyplony, obornik, przemieszczamy w głąb gleby wschodzące chwasty, organy rozmnażania wegetatywnego oraz nasiona, uniemożliwiając im kiełkowanie. Dzięki ziębli pozostawionej na okres zimy w tzw. wysztorcowanej skibie duża powierzchnia gleby wystawiona jest na działanie mrozu, co sprzyja tworzeniu struktury gruzełkowatej.

Uprawka ta ma jednak wielu przeciwników, ponieważ wpływa również niekorzystnie na glebę. Niszczy jej strukturę, prowadzi do przesuszenia warstwy ornej, powoduje zbyt szybki rozkład materii organicznej, zaburza obieg składników pokarmowych w środowisku glebowym, zmniejsza aktywność biologiczną. Sprzyja erozji wodnej i wietrznej oraz zmniejsza nośność gleby. Jednakże jednym z najważniejszych argumentów przemawiających przeciwko ziębli jest to, że orka ta jest najdroższą i najbardziej energochłonną uprawką w całokształcie uprawy. W związku z tym rolnicy poszukują innych, tańszych zabiegów, które mogłyby ją zastąpić.

Alternatywną dla orki ziębli jest pozostawienie na okres zimy tzw. mulczu. Warstwa materii organicznej zostawiona na okres zimy chroni glebę przed erozją i niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, zatrzymuje wilgoć w glebie, ogranicza wzrost chwastów, a rozkładając się wzbogaca glebę w materię organiczną. Wiosną rośliny można wysiewać bezpośrednio w mulcz lub przed siewem wymieszać go z glebą. Mulczowanie gleby ma działanie glebochronne i jest znacznie mniej kosztowne niż klasyczna orka, dlatego ciszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Krajowe truskawki wcześniej niż w ubiegłym roku

Zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej pojawiły się już pierwsze krajowe truskawki. Na rynku są już również szparagi. Spadły natomiast dostawy nowalijek, którym w kwietniu doskwierały stosunkowo niskie temperatury.

Z kraju

Strategie Grains podwyższa prognozę unijnych zbiorów pszenicy. Pomogły wiosenne deszcze

Według najnowszych szacunków francuskiej firmy analitycznej Strategie Grains unijne zbiory zbóż w sezonie 2015/2016 będą wyższe niż wcześniej zakładano. W stosunku do kwietniowych prognoz perspektywy dla produkcji zbóż poprawiły się o 1,6 mln ton.

Z kraju

COCERAL: Zbiory oleistych w UE wyniosą 32,2 mln ton

Jak wynika z opublikowanych pod koniec czerwca br. prognoz francuskiej organizacji COCERAL tegoroczne zbiory roślin oleistych na terenie Unii Europejskiej będą wyższe niż rok temu.

Z kraju

Ruszył nabór na „Modernizację”

W czwartek, 31 marca 2016 r. rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski przez niemal miesiąc, do 29 kwietnia br.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Tryńcza
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
1°C
-3°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy azotowe z siarką

Saletrosan® 26
N(S) 26-(13)