Porady ekspertów

Z kraju, Gleba

Czy orka przedzimowa jest konieczna?

Data2016-10-25 Ilość wyświetleń2174 wyświetleń

Orka przedzimowa zwana zięblą, jest podstawowym zabiegiem w całokształcie uprawy roli. Spełnia ona wiele pozytywnych funkcji w środowisku glebowym. Głębokie spulchnienie gleby wpływa na lepsze napowietrzenie, a spulchniona gleba umożliwia swobodny wzrost systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Wykonując orkę przykrywamy międzyplony, obornik, przemieszczamy w głąb gleby wschodzące chwasty, organy rozmnażania wegetatywnego oraz nasiona, uniemożliwiając im kiełkowanie. Dzięki ziębli pozostawionej na okres zimy w tzw. wysztorcowanej skibie duża powierzchnia gleby wystawiona jest na działanie mrozu, co sprzyja tworzeniu struktury gruzełkowatej.

Uprawka ta ma jednak wielu przeciwników, ponieważ wpływa również niekorzystnie na glebę. Niszczy jej strukturę, prowadzi do przesuszenia warstwy ornej, powoduje zbyt szybki rozkład materii organicznej, zaburza obieg składników pokarmowych w środowisku glebowym, zmniejsza aktywność biologiczną. Sprzyja erozji wodnej i wietrznej oraz zmniejsza nośność gleby. Jednakże jednym z najważniejszych argumentów przemawiających przeciwko ziębli jest to, że orka ta jest najdroższą i najbardziej energochłonną uprawką w całokształcie uprawy. W związku z tym rolnicy poszukują innych, tańszych zabiegów, które mogłyby ją zastąpić.

Alternatywną dla orki ziębli jest pozostawienie na okres zimy tzw. mulczu. Warstwa materii organicznej zostawiona na okres zimy chroni glebę przed erozją i niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, zatrzymuje wilgoć w glebie, ogranicza wzrost chwastów, a rozkładając się wzbogaca glebę w materię organiczną. Wiosną rośliny można wysiewać bezpośrednio w mulcz lub przed siewem wymieszać go z glebą. Mulczowanie gleby ma działanie glebochronne i jest znacznie mniej kosztowne niż klasyczna orka, dlatego ciszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Węgry, Rumunia i Bułgaria największymi unijnymi producentami słonecznika

Tegoroczne zbiory słonecznika w Unii Europejskiej najprawdopodobniej będą mniejsze niż wcześniej przypuszczano i ukształtują się w granicy 8 mln ton. Niemal 65% unijnej produkcji zostanie wytworzone w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Z kraju

Ponad 80% środków ochrony roślin pochodzi z importu

Według analizy przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny, w 2014 r. dostawy środków ochrony roślin dla rolnictwa wyniosły ok. 65 tys. ton i względem poprzedniego roku wzrosły o 5,8%. Pomimo zwyżki krajowej produkcji pestycydów, około 80% środków pochodziło z importu.

Z kraju

Dobre prognozy dla soi. W nowym sezonie produkcja ponownie może przekroczyć 317 mln ton

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) dotyczące sytuacji na rynku soi w sezonie 2014/2015 i 2015/2016 w dalszym ciągu są bardzo optymistyczne. W bieżącym sezonie szacunki zbiorów soi podniesiono do 317 mln ton.

Z kraju

Spadki na rynku warzyw. Znów podrożały ogórki i pomidory

W trzecim tygodniu października 2014 r. zaobserwowano dalsze spadki cen na rynku warzyw w Polsce. Ponownie zdrożały natomiast pomidory i ogórki.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Sadki
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
3°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 6
NPK(S) 6-20-30-(7)