Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje

Czy rozhartowane oziminy poradzą sobie z zimą?

Data25 dni temu Ilość wyświetleń109 wyświetleń

Ostatnie dwa tygodnie mogły wpłynąć na pobudzenie wegetacji ozimin i ich rozhartowanie.
Ostatnie dwa tygodnie mogły wpłynąć na pobudzenie wegetacji ozimin i ich rozhartowanie.

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły niespodziewanie wysokie temperatury (jak na tę porę roku). Oziminy mogły w tym czasie się mocno rozhartować, co jest dla nich bardzo dużym zagrożeniem w tym okresie… Czy poradzą sobie ze zbliżającym się atakiem zimy?

Tegoroczna zima, już od połowy listopada (w niektórych regionach kraju) przyniosła mróz i/lub śnieg. Taka sytuacja pogodowa mogła skutkować pełnym spektrum uszkodzeń ozimin: począwszy od wymarzania i wysmalania, poprzez wyprzenie, wyparcie, aż do wymoknięć. Teraz doszło do tego kolejne zagrożenie: rozhartowanie roślin uprawnych.

Wiosna w środku zimy

Po dosyć długim i gdzieniegdzie bardzo intensywnym „epizodzie zimowym”, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia przyszła odwilż. Nietypowo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury bardziej przypominały zaawansowaną wiosnę, niż zimę. Warto tu zauważyć, że w niektórych regionach kraju w ostatnich dniach termometry wskazywały nawet +15°C, +17°C. Nocą temperatura również była dodatnia, w wielu miejscach pokazując 5-7°C. Do tego warto wspomnieć o dużej wilgotności.

 
Takie warunki wyjątkowo sprzyjały pobudzeniu wegetacji roślin, a to w tym okresie jest wyjątkowo niebezpieczne.
 

Podczas minionych dwóch tygodni z tak wysoką temperaturą, rośliny mogły się rozhartować – a więc ich mrozoodporność zdecydowanie się osłabiła. W takiej sytuacji nawet nocne przymrozki (bez okrywy śnieżnej) mogą być dla nich groźne. W końcu jesteśmy na początku stycznia, przed nami jeszcze potencjalnie przynajmniej dwa miesiące zimowe.

Duże zagrożenie dla ozimin

Jeśli w najbliższym czasie temperatura gwałtownie spadnie, możemy spodziewać się więc kolejnych zagrożeń dla ozimin. A według prognoz meteorologów – powrót zimy szykuje się już na koniec tygodnia, szczególnie dla północnej i wschodniej Polski. Na szczęście, również z opadami śniegu, więc jest nadzieja, że taka okrywa przynajmniej częściowo uchroni plantacje przed wymarznięciem.

Już teraz niektórzy rolnicy obawiają się, czy wiosną nie trzeba będzie przesiewać całych plantacji. Ale o tym ostatecznie zadecydują luty i marzec, czyli moment powolnego wybudzania się roślin po zimie i jej „ostatnie podrygi”, które czasem potrafią być katastrofalne w skutkach. Miejmy więc nadzieję, że w tym roku będą one dosyć łagodne.

Autor: Renata Struzik

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Na krajowej giełdzie zróżnicowane ceny zbóż

W dniach od 9 do 15 stycznia bieżącego roku odnotowano zróżnicowanie cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

W skupie krajowym obniżka cen za zboża podstawowe

W dniach od 9 do 15 stycznia br. odnotowano spadek cen zbóż w skupie.

Z kraju

Ceny cukru w grudniu 2022

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier paczkowany rośnie, co przełożyło się to na wzrost jego cen.

Z kraju

Cena rzepaku zmalała o 3,4%

W dniach od 15 do 22 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju
>>>