Content
Porady ekspertów
Z kraju, Nawozy, Informacje
Efektywne wykorzystanie azotu zależy od odczynu gleby


do ulubionych
z ulubionych

Azot stosowany w postaci nawozów mineralnych i organicznych jest bardzo ważnym składnikiem plonotwórczym. Efektywność wykorzystania azotu z nawozów mineralnych szacuje się na około 50%. Na tę efektywność wpływa wiele czynników tj. przebieg pogody, termin aplikacji czy dobór właściwej formy nawozu. Poza wyżej wymienionymi aspektami w efektywnym i racjonalnym gospodarowaniu azotem niezwykle istotny jest właściwy odczyn gleby.
Optymalna wartość pH w KCl dla gleb gruntów ornych wynosi od 5,5 do 7,0 (odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego). Uprawa roślin wrażliwych na kwaśny odczyn gleby (np., jęczmień, burak cukrowy, lucerna) prowadzi do znacznej redukcji systemu korzeniowego, a w efekcie końcowym widoczna jest znaczna obniżka plonu roślin uprawnych. Poprzez redukcję systemu korzeniowego rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych. Względna efektywność plonotwórcza N zwiększa się wraz z jego poprawą (Rys.).

Uregulowany odczyn gleby jest niezwykle istotny, wpływa m. in. na zwiększenie efektywności wykorzystania azotu oraz innych składników pokarmowych, oddziałuje korzystnie na właściwości fizyczne i biologiczne gleby, przez co zmniejsza niekorzystną presję rolnictwa na środowisko.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Obniżka podaży zbóż do skupu
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce w styczniu bieżącego roku skup zbóż wyniósł 585 tys. ton, a więc był mniejszy niż miesiąc wcześniej o 10,5% i o 5,5% niż przed rokiem.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Widoczne ożywienie globalnego handlu rzepakiem
Od początku roku dostawy rzepaku z Kanady są w rekordowym tempie, co skłoniło USDA do prognozowania wzrostu eksportu tego kraju w sezonie 2020/2021 do 10,7 mln ton.

min
max