Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

GRA O PLON – wiosenne nawożenie rzepaku

Data2021-03-31 Ilość wyświetleń279 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

O sukcesie w uprawie rzepaku decyduje efektywne nawożenie oraz właściwie przeprowadzona ochrona plantacji.
O sukcesie w uprawie rzepaku decyduje efektywne nawożenie oraz właściwie przeprowadzona ochrona plantacji.

Nawożenie rzepaku „oczami” przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty – czyli praktyka nie jedno ma imię

Poprosiliśmy przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty o to, aby wypowiedzieli się na temat nawożenia rzepaku ozimego podczas tegorocznej wiosny. Zobaczcie proszę, jak różne może być „spojrzenie” na ten sam temat. Jedni z naszych kolegów wypowiedzieli się bardziej oficjalnie, inni podeszli do tematu z dużą dawką humoru. Niemniej najważniejsze w tym jest to, aby nasze porady, newsy czy inne wpisy były dla Państwa przydatne.

W chwili obecnej jesteśmy już po aplikacji I dawki nawozu w rzepaku. Przed nami kolejne prace. Poniżej kilka wskazówek z praktyki, z różnych regionów naszego kraju.

Aktualny rozwój roślin determinuje sposób w jaki powinniśmy prowadzić plantację. Przygotowanie dobrej strategii nawożenia, bez prawidłowej oceny stanu kondycji plantacji po zimie jest nieefektywne. Obok określenia stanu roślin ważnym elementem jest wyznaczenie oczekiwanej wielkości plonu, co ułatwić powinny doświadczenia z lat ubiegłych na danym stanowisku.

Dwie dawki azotu, czy może tylko jeden wjazd na pole?

Najczęściej spotykane do tej pory strategie nawożenia rzepaku dzielą dawkowanie azotu na dwa etapy. Jednak w ostatnim czasie rolnicy coraz częściej decydują się na podanie tego nawozu tylko raz. Przyczyn takiego podejścia jest kilka. Jednym z nich jest skrócony okres na aplikację nawozu – azot można podawać dopiero od pierwszego marca, co w wielu przypadkach jest już terminem dość późnym, np. na południowym - zachodzie kraju, gdzie wegetacja rusza znacznie szybciej i plantatorzy nie mają czasu na rozłożenia nawożenia w czasie. Dodatkowo skraca się wówczas okres pomiędzy aplikacją pierwszej i drugiej dawki azotu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rzepak powinien otrzymać cały azot najpóźniej na 4 tygodnie przed kwitnieniem, a kwiaty na plantacjach rzepaku na Dolnym Śląsku, pojawiają się już w pierwszej połowie kwietnia.

Ile azotu i kiedy?

Najczęściej dawki dzielone są na dwie równe części, czyli „pół na pół”. Warunkiem powodzenia takiej strategii jest jednak dobry stan plantacji – rośliny muszą być mocne i zdrowe. Tam, gdzie plantacja jest w gorszej kondycji, należy dawkowanie zmodyfikować. Rośliny „głodne” lub uszkodzone przez mróz, powinny otrzymać w pierwszej dawce 2/3 całej planowanej dawki. W drugim przejeździe, należy zaaplikować pozostałą, 1/3 część azotu.

Ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość podanego azotu, czyli jego formy. Do nawożenia rzepaku w pierwszej dawce należy zastosować nawozy, które zawierają choć część azotu w formie azotanowej (saletrzanej). To właśnie ta forma ma najszybsze działanie, co pozwala roślinie na szybką odbudowę. Dodatkowo azot saletrzany pozytywnie wpływa na pobieranie przez rzepak potasu czy magnezu. Należy jednak mieć świadomość, że jest to azot najłatwiej wypłukiwany w głąb gleby i rozhartowujący rośliny, dlatego podawanie go musi być ściśle skorelowane z aurą – najlepiej ciepłą i umiarkowanie mokrą. Wśród produktów Grupy Azoty odpowiednim nawozem na pierwszą dawkę będą Pulan, Zaksan, RSM lub Saletrosan 26. Wspomniana forma saletrzana azotu z tych nawozów powinna wspomóc szybką regenerację roślin po zimie.

Natomiast Ci, którzy zdecydują się na podanie całego azotu tylko w jednej dawce, też mają w palecie produktów Grupy Azoty w czym wybierać. Rekomendowanym dla nich nawozem jest zawierający wszystkie trzy formy azotu (azotanową, aminową i amidową) roztwór saletrzano-mocznikowy, czyli RSM.

Siarka w parze z azotem

Należy pamiętać, że wiosną rośliny potrzebują siarki, a rzepak jest jedną z roślin o wysokim poziomie zapotrzebowania na ten pierwiastek. Potrzeby pokarmowe stanowią, aż ¼ zapotrzebowania rzepaku na azot. W związku z tym doskonałym rozwiązaniem jest podanie nawozu azotowego z siarką, np. Saletrosanu 26. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym zabiegu plantator zaopatrzy rośliny zarówno w odpowiednią formę azotu, jaki i siarkę.

Autor: Paweł Kiełpsz – Przedstawiciel Terenowy GA – Świętokrzyskie, Południowe Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Dalszy wzrost większości cen zbóż w skupie

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego zmalała.

Z kraju

Wzrost cen jęczmienia konsumpcyjnego o 5%

W dniach od 2 do 9 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies paszowy, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

Zboża w krajowym skupie dalej drożeją

W dniach od 3 do 9 maja br. odnotowano wzrost cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości 4%

W dniach od 2 do 9 maja bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 86 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5173/cayenne-pepper-4820423-1280_nmedium.jpg

Wzrost wartości eksportu tureckiej papryki chili

Według Stowarzyszenia Eksporterów Południowo-Wschodniej Anatolii (GAİB) wartość eksportu tureckiej papryki chili w pierwszym kwartale 2021 r. wyniósł 2,297 mln USD.

Warzywa
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Sława
wtorek, 18 Maj 2021
11°C
7°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.