Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje

Informacja o warunkach pogodowych w kwietniu i maju

Data2013-06-10 Ilość wyświetleń1114 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Występowanie zastoisk wodnych na polach uprawnych skutkuje gniciem roślin.
Występowanie zastoisk wodnych na polach uprawnych skutkuje gniciem roślin.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2013 roku nie stwierdzono na terenie kraju zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej (ocena wykonywana jest dla potrzeb ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich).

Opady atmosferyczne w kwietniu br. wynosiły od mniej niż 20 mm na Pojezierzu Wielkopolskim i na Wyżynie Małopolskiej do 50-60 mm we wschodniej części Polski. W kolejnym miesiącu na północnym wschodzie kraju stwierdzono opady na poziomie 50-60 mm, natomiast na obszarze Nizin Mazowieckiej i Śląskiej oraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej opady wynosiły 120-180 mm.

W kwietniu najniższą temperaturę powietrza stwierdzono w północno-wschodniej części Polski (4-6°C), natomiast najcieplej było na południu kraju (9°C). Co istotne, jeszcze w kwietniu zalegała na terenie kraju pokrywa śnieżna. W maju na zachodzie Polski temperatura wynosiła 12-13°C, a na wschodzie osiągnęła ponad 16°C. Tak wysoka temperatura w maju pozwoliła na przyspieszenie wegetacji roślin, znacznie opóźnionej na skutek wcześniejszych niekorzystnych warunków pogodowych.

Występujące w ciągu ostatnich dni znaczne opady deszczu doprowadziły do nagromadzenia się wody na polach uprawnych. Skutkuje to gniciem roślin, zwiększone jest także ryzyko porażenia upraw chorobami grzybowymi. Zwrócić należy uwagę zwłaszcza na możliwość wystąpienia zgnilizny twardzikowej rzepaku, a także septoriozy liści i plew, rdzy brunatnej i brunatnej plamistości liści zbóż.

Przygotowano na podstawie informacji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

Na krajowej giełdzie za pszenicę konsumpcyjną więcej o 7,7%

W dniach od 14 do 21 listopada br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Z kraju

Cena rzepaku wyższa o 3,1%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5516/field-5842174-1280_nmedium.jpg

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Kępice
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
-2°C
min
6°C
max
0