Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Izoproturon został wycofany!

Data2017-10-23 Ilość wyświetleń3926 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/872 z dnia 1 czerwca 2016 r. do 30 września 2017 roku wszystkie herbicydy zawierające izoproturon powinny być zużyte. Po tym terminie ta substancja biologicznie czynna nie może być stosowana.

Powodem wycofania było zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego wynikające z jego stosowania. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo skażenia wód podziemnych metabolitami izoproturonu, które przekraczałoby dopuszczalny poziom dla wody pitnej wynoszący 0,1 μg/l. Stwierdzono również, że izoproturon stwarza wysokie długoterminowe ryzyko dla ptaków i dzikich ssaków oraz duże niebezpieczeństwo dla organizmów wodnych. Izoproturon został sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza oraz jako substancja mająca negatywny wpływ na układ rozrodczy. Ponadto po wieloletnim stosowaniu na polach uprawnych potwierdzono aż 17 przypadków odporności na tę substancję czynną, głównie wśród miotły zbożowej i wyczyńca polnego.

Izoproturan był bardzo popularną substancją wykorzystywaną do zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych. Według kategorii HRAC należy do pochodnych mocznika z grupy C – inhibitory fotosystemu II.

Czym zastąpić izoproturon?

Substancją czynną o podobnym mechanizmie działania jest chlorotoluron. Zwalcza on miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne, przy czym spectrum wrażliwych na niego chwastów dwuliściennych jest nieco inne, niż w przypadku izoproturonu. Jako pojedyncza substancja występuje w 4 herbicydach (DicuRex Flo 500 SC, Lentipur Flo 500 SC, Opal 500 SC, Tolurex 500 SC). W połączeniu z diflufenikanem znajduje się w preparatach: Dyplomata 600 SC, Legato Pro 425 SC, Snajper 600 SC, natomiast Trinity 590 SC zawiera chlorotoluron, diflufenikan i pendimetalinę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Wzrost cen owsa konsumpcyjnego o 7,4%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5410/sugar-6482622-1280_nmedium.jpg

Lipcowe ceny cukru

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier rośnie, co przełożyło się to na nieznaczną zwyżkę cen cukru.

Z kraju
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Polkowice
wtorek, 19 Październik 2021
13°C
8°C
min
18°C
max
0