Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Jak zagospodarować międzyplony ścierniskowe?

Data2017-10-02 Ilość wyświetleń1166 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wysiew międzyplonów to wśród rolników popularny sposób na utrzymanie powierzchni ekologicznych (EFA) w gospodarstwie (dotyczy gospodarstw powyżej 15 ha) w ramach zazielenienia. Zadeklarowane we wniosku mieszanki wysiane jako międzyplon ścierniskowy należy utrzymywać na polu co najmniej do 1 października. Po tym terminie rośliny te można w różny sposób zagospodarować.

W przypadku, kiedy zamierzamy jeszcze jesienią wysiać pszenicę, międzyplon trzeba bardzo szybko przyorać i dobrze wymieszać z glebą, ponieważ resztki roślinne mogą utrudniać siew i wschody rośliny głównej. Jeżeli natomiast nie planujemy wysiewu oziminy międzyplon ścierniskowy można przyorać jako zielony nawóz lub pozostawić przez zimę na polu w formie mulczu. Oba sposoby zagospodarowania międzyplonu mają zarówno zalety, jak i wady.

Przyorany międzyplon ścierniskowy rozluźnia glebę, dostarcza materię organiczną, zwiększa aktywność biologiczną gleby. Międzyplon najlepiej zlikwidować przed okresem kwitnienia, ponieważ wtedy łodygi nie są jeszcze zdrewniałe. Rośliny duże i zdrewniałe przed przyoraniem trzeba rozdrobnić. Jednak w niekorzystnych warunkach pogodowych sytuacja jest zazwyczaj odmienna. Wówczas rolnicy skarżą się, że rośliny są niskie i ilość wprowadzonej do gleby masy organicznej jest niewielka. Międzyplon ścierniskowy pozostawiony na polu do wiosny powoli przemarza, rozkłada się dostarczając składników pokarmowych, zatrzymuje wilgoć w glebie, ogranicza wschody chwastów oraz zapobiega erozji wodnej i wietrznej, co jest bardzo ważne zwłaszcza na terenie pagórkowatym. Wiosną taki międzyplon można wymieszać płytko z glebą agregatem uprawowym lub odpowiednio skonstruowanym siewnikiem wysiać roślinę jarą w glebę nieuprawioną. Unikamy wtedy wykonania najdroższej uprawki jaką jest orka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Obniżka cen nawozów mineralnych

Na rynku krajowym od września 2018 roku do kwietnia bieżącego roku notuje się regularny wzrost cen nawozów mineralnych. Jednakże w maju bieżącego roku trend ten wyhamował, gdzie przez kolejne miesiące tempo zmian było nieznaczne, by we wrześniu 2019 roku przyjąć trend spadkowy.

Z kraju

Mniejsze ceny cukru

Na krajowym rynku ceny cukru są na stosunkowo niskim poziomie, na co wpływ ma zarówno spora podaż z sezonu 2018/2019, a także niskie ceny na rynku globalnym, przy czym powoli obejmują one trend zwyżkowy.

Z kraju

Nieznaczna zwyżka cen rzepaku

W dniach od 3 do 10 listopada 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 2 zł/t. Odnotowano za to stabilizację cen makuchu rzepakowego, a także wzrost cen śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Wzrost skupu zbóż o 4%

Od początku bieżącego sezonu skupiono 3 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, ale z wykluczeniem kukurydzy do skupu ukształtowały się w granicy 3 mln ton, a więc to więcej o 4% niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4103/french-fries-1526385-1280_nmedium.jpg

UE wszczyna spór handlowy WTO dotyczący ceł antydumpingowych Kolumbii na głęboko mrożone frytki

Unia Europejska wniosła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) spór przeciwko niezgodnym z prawem środkom antydumpingowym nałożonym przez Kolumbię na mrożone frytki z Belgii, Niemiec i Holandii.

Unia Europejska
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Ełk
czwartek, 21 Listopad 2019
4°C
3°C
min
5°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.