Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Jaką odmianę kukurydzy wybrać – flint czy dent?

Data2019-04-16 Ilość wyświetleń698 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Większość odmian kukurydzy uprawianych w Polsce to mieszańce, będące połączeniem linii wsobnych pochodzących od dwóch podgatunków: kukurydzy szklistej (typ flint) i kukurydzy koński ząb (typ dent). Podgatunki te różnią sią od siebie wymaganiami termicznymi, glebowymi, agrotechnicznymi, wyglądem rośliny i ziarniaka, proporcją bielma szklistego względem mączystego w ziarnie oraz sposobem wykorzystania.

W uprawie kukurydzy, która jest rośliną ciepłolubną, bardzo ważna jest wrażliwość odmian na temperaturę, która często jest także czynnikiem limitującym plonowanie. Odmiany w typie flint są bardziej, niż odmiany w typie dent, tolerancyjne na niskie temperatury, dobrze znoszą wiosenne chłody i inne niekorzystne warunki pogodowe, można je wysiewać w glebę ogrzaną tylko do temperatury 6-10oC. Z tego względu ich siew można wykonać wcześniej, niż w przypadku odmian typu dent, wymagających gleby ogrzanej do temperatury 8-12°C, oraz uprawiać je na glebach cięższych i wolniej nagrzewających się. Cecha ta ma szczególnie duże znaczenie w latach, w których tak jak i w tym roku, wiosną występuje niska temperatura, uniemożliwiająca siew odmian ciepłolubnych. Kukurydza w typie flint charakteryzuje się również równomiernymi wschodami, szybszym początkowym tempem wzrostu oraz wcześniejszym kwitnieniem. Rekomendowana jest do uprawy w północnych i północno-wschodnich rejonach kraju. Odmiany o ziarnie w typie flint polecane są szczególnie do sporządzania kiszonek, ponieważ ziarno ich zawiera o 50% więcej skrobi by-pass niż ziarno typu dent.

Na rynku dostępne są głównie odmiany o ziarnie typu semi flint (zbliżone do flint), semi dent (zbliżone do dent) oraz typie pośrednim flint-dent.
 
W warunkach klimatycznych Polski lepiej sprawdzają się odmiany wcześniejsze o ziarnie flint lub ewentualnie flint - dent niż późne odmiany typu dent.
 
Wybór odmian o ziarnie semi flint, wpisanych do Krajowego Rejestru COBORU, jest bardzo duży, wśród nich można wymienić: SM Hetman (FAO 240), SM Hubal (FAO 240), Kanonier (FAO 240), SM Prezent (FAO 240), Blask (FAO 250), Bogoria (FAO 260), SM Furman (FAO 260), SM Ameca (FAO 260), Nimba (FAO 260).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Drożeją nawozy mineralne

Na rynku krajowym od września 2018 roku notuje się regularny wzrost cen nawozów mineralnych. Jednakże w maju bieżącego roku trend ten wyhamował i utrzymywał się na stabilnym poziomie przez czerwiec po sierpień bieżącego roku.

Z kraju

Kukurydza dalej traci na wartości

W dniach od 29 września do 6 października 2019 roku odnotowano wzrost cen większości polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły żyto konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza, a droższa za to była pszenica.

Z kraju

Ostry spadek cen polskich pomidorów szklarniowych

Według analityków EastFruit na rynku pomidorów w Polsce odnotowano spadek cen.

Z kraju

Ciąg dalszy wzrostów cen cukru

Na krajowym rynku ceny cukru są na stosunkowo niskim poziomie, na co wpływ ma zarówno spora podaż z sezonu 2018/2019, a także niskie ceny na rynku globalnym, przy czym powoli obejmują one trend zwyżkowy.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rośliny
upload/newsy/4010/cherries-793782-1280_nmedium.jpg

USA wprowadzi nowe taryfy na owoce z UE

Od 18 października bieżącego roku USA planuje wprowadzenie 10% taryfy na unijne samoloty i 25% podatek od „produktów rolnych i innych”.

Ze świata
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Stubno
czwartek, 17 Październik 2019
14°C
10°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.