Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Jaką odmianę kukurydzy wybrać – flint czy dent?

Data2019-04-16 Ilość wyświetleń1583 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Większość odmian kukurydzy uprawianych w Polsce to mieszańce, będące połączeniem linii wsobnych pochodzących od dwóch podgatunków: kukurydzy szklistej (typ flint) i kukurydzy koński ząb (typ dent). Podgatunki te różnią sią od siebie wymaganiami termicznymi, glebowymi, agrotechnicznymi, wyglądem rośliny i ziarniaka, proporcją bielma szklistego względem mączystego w ziarnie oraz sposobem wykorzystania.

W uprawie kukurydzy, która jest rośliną ciepłolubną, bardzo ważna jest wrażliwość odmian na temperaturę, która często jest także czynnikiem limitującym plonowanie. Odmiany w typie flint są bardziej, niż odmiany w typie dent, tolerancyjne na niskie temperatury, dobrze znoszą wiosenne chłody i inne niekorzystne warunki pogodowe, można je wysiewać w glebę ogrzaną tylko do temperatury 6-10oC. Z tego względu ich siew można wykonać wcześniej, niż w przypadku odmian typu dent, wymagających gleby ogrzanej do temperatury 8-12°C, oraz uprawiać je na glebach cięższych i wolniej nagrzewających się. Cecha ta ma szczególnie duże znaczenie w latach, w których tak jak i w tym roku, wiosną występuje niska temperatura, uniemożliwiająca siew odmian ciepłolubnych. Kukurydza w typie flint charakteryzuje się również równomiernymi wschodami, szybszym początkowym tempem wzrostu oraz wcześniejszym kwitnieniem. Rekomendowana jest do uprawy w północnych i północno-wschodnich rejonach kraju. Odmiany o ziarnie w typie flint polecane są szczególnie do sporządzania kiszonek, ponieważ ziarno ich zawiera o 50% więcej skrobi by-pass niż ziarno typu dent.

Na rynku dostępne są głównie odmiany o ziarnie typu semi flint (zbliżone do flint), semi dent (zbliżone do dent) oraz typie pośrednim flint-dent.
 
W warunkach klimatycznych Polski lepiej sprawdzają się odmiany wcześniejsze o ziarnie flint lub ewentualnie flint - dent niż późne odmiany typu dent.
 
Wybór odmian o ziarnie semi flint, wpisanych do Krajowego Rejestru COBORU, jest bardzo duży, wśród nich można wymienić: SM Hetman (FAO 240), SM Hubal (FAO 240), Kanonier (FAO 240), SM Prezent (FAO 240), Blask (FAO 250), Bogoria (FAO 260), SM Furman (FAO 260), SM Ameca (FAO 260), Nimba (FAO 260).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 18 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, a także wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego i makuchu rzepakowego.

Z kraju

Ceny zbóż w skupie tracą na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły jęczmień paszowy, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie pszenica, a droższa kukurydza.

Z kraju

Środki ochrony roślin głównie z importu

Według danych zaprezentowanych przez GUS, w minionym roku sprzedaż środków ochrony roślin w masie towarowej wyniosła 65,3 tys. t, przy czym jedynie 17 tys. t pochodziło z produkcji krajowej.

Z kraju

Mniejsze zużycie nawozów mineralnych

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2018/2019 było mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem i wyniosło 1905,4 tys. ton NPK.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4553/blue-berries-3432295-1280_nmedium.jpg

Ceny borówek gwałtownie spadły

Według analityków z EastFruit na rynku borówek w Polsce obserwuje się spadek cen.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Wiślica
wtorek, 14 Lipiec 2020
16°C
10°C
min
22°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.