Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Jesienna regulacja wzrostu rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

Regulacja wzrostu (skracanie) rzepaku ozimego w okresie jesiennym jest obecnie częstą praktyką rolniczą. Zabieg ten zwiększa szanse rzepaku na przezimowanie, poprawia zdrowotność roślin, a w dalszej perspektywie wpływa na wyrównane dojrzewanie oraz większe plony. Głównym celem skracania roślin jest zmiana pokroju rośliny poprzez zahamowanie wzrostu pędu głównego (w tym części podliścieniowej) i stymulacja rozwoju pędów bocznych. Dzięki temu przed zimą rozeta liściowa jest zwarta, krępa, z nisko osadzonym pączkiem wierzchołkowym. Wzrost części nadziemnych rzepaku jest bezpośrednio skorelowany z rozwojem systemu korzeniowego. Aby rośliny dobrze przezimowały korzeń musi być dobrze rozwinięty, a szyjka korzeniowa gruba, z dużą ilością zakumulowanych w niej składników pokarmowych.
Skracanie rzepaku
Skracanie rzepaku powinno wykonywać się w fazie od 4 do maksymalnie 8 liści właściwych. Zbyt wczesna ingerencja we wzrost rośliny skutkuje wytworzeniem przez rzepak drobniejszych nasion (mniejszy MTN) i ich mniejszą zasobnością w tłuszcz. Liczba zabiegów skracania uzależniona jest od warunków pogodowych. Podczas, gdy jesienią długo utrzymuje się wysoka temperatura i rośliny cały czas rosną, skracanie powinno wykonać się minimum 2-krotnie. Jednocześnie, jeżeli nie istnieje taka konieczność, nie należy powtarzać zabiegu, ponieważ zbyt silne „skrócenie” rzepaku powoduje ograniczenie rozwoju masy nadziemnej, co przekłada się na spadek wydajności fotosyntezy i negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego.
Skracanie rzepaku ozimego wykonuje się fungicydami o funkcji regulatora wzrostu. Na rynku występuje bardzo duża oferta fungicydów zawierających tebukonazol (Syrius 250 EW, Erasmus 250 EW, Sparta 250 EW). Bardzo dobre efekty uzyskuje się stosując preparaty dwuskładnikowe: difenokonazol i paklobutrazol (Toprex 375 SC), metkonazol i chlorek mepikwatu (Caryx 240 SL), tebukonazol i protiokonazol (Tilmor 240 EC).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zróżnicowanie cen cukru na rynku krajowym
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.

min
max