Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Data2021-09-27 Ilość wyświetleń875 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów. W okresie jesiennym masowym pojawom chwastów na polach uprawnych sprzyja ciepła i deszczowa pogoda, która w ostatnim czasie występuje na terenie całej Polski. Obecność dużej ilości roślin niepożądanych w łanie znacznie osłabia zboża oraz negatywnie wpływa na ich przezimowanie. Podczas ciepłej zimy chwasty nie przerywają wegetacji, tylko cały czas zwiększają swoją biomasę i zagłuszają roślinę uprawną. Aby zboża w dobrej kondycji rozpoczęły wegetację wiosenną chwasty z łanu należy wyeliminować już jesienią.

Wybór substancji czynnych, które można zastosować jesienią w zbożach jest ograniczony, z uwagi na wycofanie chlorosulfuronu, izoproturonu. Obecnie podstawą jesiennego zwalczania chwastów są preparaty zawierające chlorotoluron i diflufenikan. Chlorotoluron pobierany jest przez korzenie i liście. Zabieg chlorotoluronem można przeprowadzić w temperaturze do – 3oC, o ile na polu nie ma pokrywy śnieżnej. Diflufenikan pobierany jest głównie przez liście oraz częściowo przez korzenie chwastów. Największy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub w fazie siewek.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości 5,1%

W dniach od 9 do 16 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 164 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2021 roku są najmniejsze w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku oraz w saletrze amonowej, a największe w saletrzaku.

Z kraju

Owies paszowy droższy o 4,1%

W dniach od 9 do 16 stycznia bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie kukurydza i pszenica paszowa, a tańsza pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

Na krajowej giełdzie cena kukurydzy maleje

W dniach od 3 do 9 stycznia br. odnotowano stabilizację większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy zmalała.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5673/rhubarb-318217-1280_nmedium.jpg

W Holandii rabarbar uprawia się prawie przez cały rok

Holenderscy rolnicy uprawiają rabarbar latem na otwartej przestrzeni, a zimą w zamkniętych szklarniach.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Lidzbark Warmiński
wtorek, 25 Styczeń 2022
0°C
-1°C
min
2°C
max
0