Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Data25 dni temu Ilość wyświetleń353 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów. W okresie jesiennym masowym pojawom chwastów na polach uprawnych sprzyja ciepła i deszczowa pogoda, która w ostatnim czasie występuje na terenie całej Polski. Obecność dużej ilości roślin niepożądanych w łanie znacznie osłabia zboża oraz negatywnie wpływa na ich przezimowanie. Podczas ciepłej zimy chwasty nie przerywają wegetacji, tylko cały czas zwiększają swoją biomasę i zagłuszają roślinę uprawną. Aby zboża w dobrej kondycji rozpoczęły wegetację wiosenną chwasty z łanu należy wyeliminować już jesienią.

Wybór substancji czynnych, które można zastosować jesienią w zbożach jest ograniczony, z uwagi na wycofanie chlorosulfuronu, izoproturonu. Obecnie podstawą jesiennego zwalczania chwastów są preparaty zawierające chlorotoluron i diflufenikan. Chlorotoluron pobierany jest przez korzenie i liście. Zabieg chlorotoluronem można przeprowadzić w temperaturze do – 3oC, o ile na polu nie ma pokrywy śnieżnej. Diflufenikan pobierany jest głównie przez liście oraz częściowo przez korzenie chwastów. Największy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub w fazie siewek.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5415/tomatoes-1608246-1280_nmedium.jpg

Turcja zwiększa eksport suszonych pomidorów o 32%

Eksport suszonych pomidorów z Turcji w okresie styczeń-lipiec 2021 r. wzrósł o 32% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. - do 55,85 mln ton.

Warzywa
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Stryszawa
piątek, 22 Październik 2021
8°C
5°C
min
11°C
max
0